روایت اسکای نیوز از اختلاف شدید آمریکا و فرانسه درباره ائتلاف دریایی در خلیج فارس

فارس نوشت: شبکه اسکای نیوز به نقل از منابع فرانسوی گزارش داد که پاریس هیچ میلی برای مشارکت در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا ندارد و به اروپایی ها توصیه نموده است به ائتلاف آمریکا ملحق نشوند.

روایت اسکای نیوز از اختلاف شدید آمریکا و فرانسه درباره ائتلاف دریایی در خلیج فارس

شبکه اسکای نیوز به نقل از چند منبع فرانسوی گزارش داد که پاریس به انگلیس اعلام نموده است که آنها (لندن و پاریس) می توانند راهنمایی ماموریت دریایی برای افزایش امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز را برعهده بگیرند.

این درحالیست که آمریکا نیز از مدت ها پیش به دنبال تشکیل یک ائتلاف دریایی در همین منطقه با مشارکت شرکا و متحدان اروپایی خود است.

دو منبع دولتی فرانسوی به این شبکه گفته اند که فرانسه از متحدان اروپایی خود خواسته در ائتلاف اروپایی شرکت نمایند و به آنها توصیه نموده است که هیچ اقدامی در راستای کوشش های آمریکا برای رهبری این ائتلاف انجام ندهند و در عوض منتظر اقدام متحدان اروپایی باشند.

براساس این گزارش، دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس طی روزهای اخیر با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره ابتکار اروپایی برای تشکیل ائتلاف دریایی رایزنی نموده است.

اسکای نیوز در ادامه گزارش داده است که مذاکرات تکمیلی قرار است در حاشیه نشست گروه 7 در فرانسه برگزار گردد.

این گزارش در ادامه می گوید که بعضی از مقامات در وزارت خارجه انگلیس درباره نقش و ظرفیت رهبری فرانسه برای چنین ماموریتی بدون حمایت ایالات متحده تردید دارند.

اسکای نیوز در ادامه اضافه کرد: با این حال دلایل محکمی وجود دارد که فرانسه کشور ایده آلی برای رهبری چنین ائتلافی با مشارکت بریتانیا است.

اول اینکه در بحبوحه افزایش تنشها بین ایران و آمریکا، پاریس و لندن در توافق هسته ای حضور دارند اما آمریکا از آن خارج شده است و تحریم های تعلیق شده در چارچوب برجام را علیه تهران بازگردانده است.

مساله بعدی افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه و سیاست این کشور در فشار حداکثری علیه ایران است. واشنگتن از کشورهای دیگر نیز خواسته است که به این کمپین بپیوندند اما فرانسه مایل نیست بخشی از این ماموریت باشد چرا که چنین راهبردی را در راستای تضعیف برجام و احتمال مرگ آن می داند.

اسکای نیوز در ادامه به نقل از یک منبع فرانسوی دیگر نوشت: این مساله برای پاریس خط قرمز است و این دلیل این است که چرا اروپایی ها به دنبال مأموریتی مستقل از عملیات آمریکا در چارچوب ساختار امنیت دریایی بین المللی (IMSC) است و آن را قابل قبول تر می داند.

وی همچنین تاکید نموده است که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه مایل است اروپا در دفاع از خود نقشی مستقل داشته باشد تا اینکه متکی بر ایالات متحده آمریکا باشد.

با وجود کوشش های چند هفته ای واشنگتن برای تشکیل ائتلاف و دعوت از 60 کشور برای حضور در این ائتلاف، تا کنون کشورهای خیلی کمی برای مشارکت در آن اعلام آمادگی نموده اند و کشورهای مهمی مثل ژاپن، آلمان، فرانسه و حتی اسپانیا که متحدان آسیایی و اروپایی آمریکا مجسوب می شوند به این ابتکار روی خوش نشان نداده اند. برلین و توکیو رسما اعلام نموده اند که در ائتلاف مشارکت نخواهند کرد.

از زمان روی کار آمدن ترامپ روابط واشنگتن با بعضی پایتخت های اروپایی مثل برلین و پاریس چندان مساعد نیست.

ترامپ اخیرا نیز از کوشش های ماکرون برای تنش زدایی در خلیج فارس شدیدا انتقاد نموده بود و گفته بود ماکرون نماینده آمریکا برای مذاکره با ایران نیست. در مقابل وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای به سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره ایران اعلام نمود که پاریس کاملا به صورت مستقل به ابراز مواضع خود می پردازد و به امنیت و صلح در منطقه غرب آسیا کاملا پایبند است.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود تاکید نمود: وخیم تر شدن تنش ها نیازمند ابتکارهای سیاسی با هدف یافتن شرایطی برای گفت وگو است. این دلیل آن چیزی است که رئیس جمهور ماکرون با شفافیت کامل با دیگر شریکان که اول و مهمتر از همه امضا نمایندگان اروپایی بوده، در حال اجرا آن است. وی به طور شفاف مقامات آمریکایی را درباره آن آگاه نگه خواهد داشت و هر کوششی باید با هدف جلوگیری از تبدیل شدن این شرایط کشمکش گونه به یک تقابل خطرناک است.

به "روایت اسکای نیوز از اختلاف شدید آمریکا و فرانسه درباره ائتلاف دریایی در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت اسکای نیوز از اختلاف شدید آمریکا و فرانسه درباره ائتلاف دریایی در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021