رزمایش آمریکا با 10 کشور جنوب شرق آسیا در بحبوحه تنش ها با چین

سفارت آمریکا در تایلند اطلاع داد، 11 شهریور یک رزمایش مشترک پنج روزه بین واشنگتن با 10 کشور عضو آسه آن در آب های تایلند برگزار می گردد.

رزمایش آمریکا با 10 کشور جنوب شرق آسیا در بحبوحه تنش ها با چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در بحبوحه تنش ها بین چین و آمریکا بر سر مسائل مختلف از قبیل جنگ تجاری، ناآرامی ها در هنک کنگ، تصمیم واشنگتن برای فروش جنگنده های اف 16 به تایوان و اختلافات بر سر مناطق مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و شرقی، واشنگتن از برگزاری رزمایش مشترک با 10 کشور آسیایی خبر داده است.

بنا بر گزارش شبکه پرس تی ی، سفارت آمریکا در تایلند بیان کرد، نیروهای دریایی آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (موسوم به آسه آن) دوم سپتامبر (11 شهریور) در پایگاه دریایی استان چونبوری تایلند رزمایش نظامی مشترک برگزار می نمایند.

اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، برونئی، لائوس، میانمار و کامبوج اعضای کنونی آسه ان هستند؛ سازمانی که در ابتدا تایلند، اندونزی، مالزی و فیلیپین آن را در سال 1976 تاسیسکردند.

بنا بر اعلام سفارت آمریکا در تایلند، هدف از این رزمایش مشترک، حفظ امنیت دریانوردی با تمرکز بر ممانعت و ایجاد اقدام پیشگیرانه در برابر اقدامات نادرست در حوزه دریانوردی است.

هر چند این سفارتخانه در بیانیه خود درباره این رزمایش نامی از چین نیاورده است اما پیش از این مقام های واشنگتن بارها پکن را به انجام اقدامات غیرقانونی در حوزه دریانوردی به ویژه در مناطق مورد اختلاف دریای چین جنوبی و شرقی متهم نموده است.

در روزهای اخیر و به موازات تشدید اتهام زنی های مقام های واشنگتن علیه پکن، جنگ تجاری بین دو طرف تشدید شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز شنبه در چند رشته توئیت به شدت از اقدام چین در افزایش تعرفه بر 75 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از آمریکا انتقاد کرد.

رئیس جمهور آمریکا در یکی از پیغام های توییتری خود در این باره نوشت:به عنوان رئیس جمهور آمریکا اجازه نخواهم داد تا تجارت ناعادلانه با چین ادامه یابد. چین نباید تعرفه جدیدی بر 75 میلیارد دلار کالاهای آمریکایی اعمال کند. (در واکنش به این اقدام) از اول اکتبر (9 مهر) 250 میلیارد دلار کالاهایی چینی که در حال حاضر با تعرفه 25 درصدی وارد آمریکا می شوند باید مالیات 30 درصدی دهند به علاوه 300 میلیارد دلار کالاهای باقیمانده چینی که از اول ستپامبر (10 شهریور) قرار بود تعرفه 10 درصدی بدهند، هم اکنون باید تعرفه 15 درصدی پرداخت نمایند (جزئیات بیشتر).

چین پیشتر اعلام نموده بود، در صورتی که آمریکا اقدامات غلط خود را تصحیح نکند، پکن آماده تلافی است و از اول سپتامبر و 15 دسامبر به ترتیب تعرفه های 5 درصدی و 10 درصدی بر 75 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی اعمال خواهد نمود.

همزمان با این جنگ تجاری آمریکا و چین، اختلافات دو کشور درباره مسائلی از قبیل ناآرامی های هنگ کنگ، فروش جنگنده های اف 16 به تایوان، آزمایش اخیر موشکی آمریکا و تحرکاتش برای استقرار موشک های میان بُرد در کشورهای آسیایی به شدت تشدید شده است (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا).

م

به "رزمایش آمریکا با 10 کشور جنوب شرق آسیا در بحبوحه تنش ها با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزمایش آمریکا با 10 کشور جنوب شرق آسیا در بحبوحه تنش ها با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021