رئیس خزانه داری کانادا استعفا داد

به گزارش آوای بورالان، رئیس خزانه داری کانادا در ادامه بحران فساد مالی در پرونده شرکت اس ان سی از سمت خود استعفا داد.

رئیس خزانه داری کانادا استعفا داد

به گزارش خبرنگار آوای بورالان، جین فیلپات روز دوشنبه با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، اعتماد خود به دولت را به دلیل عملکرد آنها در پرونده شرکت اس ان سی از دست داده است.

وی تاکید نموده است: به مسئولیت خود به عنوان نماینده لیبرال مجلس از منطقه مارکهام-استوفویل ادامه خواهد داد اما نمی خواهد در کابینه حضور داشته باشد.

فیلپات پیش از خزانه داری مسئولیت وزارت بهداشت کانادا را در دولت ترودو بر عهده داشت.

استعفای رئیس خزانه داری کانادا سومین پس لرزه این پرونده محسوب می گردد.

رسوایی مربوط به شرکت SNC-Lavalin کبک تا به حال جرقه دو استعفا در کابینه حزب لیبرال کانادا را زده و حالا به یک رسوایی جدی برای دولت ترودو تبدیل شده است.

دو هفته گذشته روزنامه گلوب اندمیل خبر داد دلیل استعفای وزیر دادگستری، مقاومت وی در برابر فشارهای دفتر ترودو برای دخالت در پرونده رسوایی مالی این شرکت بوده است. حالا این رسوایی یک کلاف سردرگم پیچیده برای حزب لیبرال شده است.

خانم ویلسون ریبولد در کمیته مجلس کانادا بیان کرد که با فشار های دولت و تهدید های غیر مستقیم بارها برای پیگیری پرونده قضایی شرکت SNC-Lavalin تحت فشار قرار گرفته است.

رسوایی تا به حال پیامدهای قابل توجه سیاسی داشته است. تا آنجا که دبیر اصلی دفتر ترودو، جرالد باتز استعفا داده و هرگونه ادعایی مبنی بر اشتباهی از سوی دفتر ترودو را رد نموده است.

شرکت SNC-Lavalin بزرگترین شرکت ساخت وساز وخدمات مهندسی کانادا به شمار می آید و چندی پیش پرونده ای مربوط به رسوایی مالی این شرکت به اتهام رشوه و فساد به جریان افتاد. شرکت SNC-Lavalin متهم به رشوه 48 میلیون دلاری در سال های 2001 و 2011 به دولت لیبی و پسر قذافی شده است. اگر این اتهامات اثبات گردد، این شرکت اجازه حضور و شرکت در مزایده ها و قراردادهای دولتی را به مدت 10 سال نخواهد داشت.

ویلسون ریبولد در نطق خود در دادگاه اذعان داشت که شخص خود نخست وزیر جاستین ترودو به او هشدار داده است که پیگیری قانونی این رسوایی عواقب منفی در پی خواهد داشت. نخست وزیر به کاهش تعداد شغل ها و مهاجرت احتمالی شرکت اشاره نمود و از او خواست تا یاری کند.همچنین به او یادآوری کرد که انتخابات در کبک صورت می گیرد و ترودو نماینده مردم کبک در پارلمان است.

ویلیسون ریبولد در همان لحظه به طور مستقیم در چشم او پرسیده است که آیا او به یه عنوان یک شخص سیاسی در تصمیم او به عنوان دادستان کل مداخله می نماید؟

با این حال، جاستین ترودو گفته است قطعا با ادعای ریبولد موافق نیست و اعتقاد دارد که دولت تلاشی مستمر برای پیگیری و دخالت خانم ریبولد نداشته است. او افزود: من همه اعترافات و شهادت او را گوش نداده ام و از همین جهت هنوز برای جلوگیری از ادامه حضور ریبولد در پارلمان به عنوان نماینده حزب لیبرال تصمیمی نگرفته است.

ویلسون ریبولد که هنوز در مجمع لیبرال است، حدود چهار ساعت به عنوان شاهد کلیدی در کمیته عدالت رایزنی در یک اتاق بسته در پارلمان کانادا، شهادت داد.

اعترافات این خانم باعث خطر جدی برای دولت لیبرال کانادا شده است و اندرو شی یر نماینده حزب محافظه کار کانادا از ترودو خواسته است که به خاطر این اعترافات استعفا بدهد.

شی یر گفت: جاستین تورودو به سادگی نمی تواند کنترل این کشور را ادامه دهد، حال آنکه کانادایی ها می دانند که او چه نموده است. به همین دلیل است که من از ترودو می خواهم که کار درست است را انجام و استعفا دهد.

11 نفر از جمله شخص ترودو بخشی از کمپینی بوده اند تا وییلسون ریبولد را برای مداخله در تصمیم قضایی مدیر پرونده های دولتی تحت فشار قرار دهند. بر اساس اولین ادعاهای ریبولد این مداخله قرار بوده منجر به توافق بر تعویق آنالیز و جایگزین پیگیری قضایی بگردد.

ادعاهای ویلسون ریبولد و همچنین آنالیز های کمیسیون مبارزه با فساد در مداخله دولت در این پرونده رسوایی مالی، به احتمال زیاد تاثیر منفی بر کمپین انتخاباتی لیبرال ها خواهد داشت. انتخابات سراسری کانادا اکتبر 2019 برگزار می گردد.

برای دریافت ویزای کانادا با مشاورین آوای بورالان تماس بگیرید.

منبع: ایرنا

به "رئیس خزانه داری کانادا استعفا داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس خزانه داری کانادا استعفا داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021