رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری: دماوند نیازمند موزه میراث فرهنگی است

به گزارش مجله خبری دلتا:رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند با بیان اینکه این شهرستان نیازمند موزه است، گفت: هم اکنون سه هزار شی تاریخی متعلق به شهرستان دماوند آماده تحویل توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری است ولی به دلیل نبود موزه، امکان نگهداری وجود ندارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری: دماوند نیازمند موزه میراث فرهنگی است

شهرام شریفی با اشاره به اقدامات اجرا شده توسط این نهاد در امسال، اظهار کرد: شهرستان دماوند دارای 180 اثر تاریخی شناسایی شده است که از این تعداد 72 مورد به ثبت ملی رسیده و تاکنون نیز 50 پرونده تکمیل و آماده ارسال در شورای فنی است تا بتوانیم همه آثار موجود در شهرستان را که خصوصیات ثبت به عنوان اثر ملی را دارند، به نتیجه رسانیم.

وی با بیان اینکه تمامی آثار تاریخی واجد ارزش هستند، گفت: یکی از محاسن ثبت آثار ملی، مدنظر قرار دادن ضوابط حفاظتی آن است که امیدواریم تا خاتمه سال مابقی پرونده ها تکمیل گردد تا شاهد به ثبت رسیدن حجم عظیمی از آثار باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات اجرا شده توسط این نهاد در حفظ و مرمت آثار تاریخی و صنایع دستی اعلام کرد: مرمت پل تاریخی نمیر رودهن، اجرای بخشی از پروژه اقامتگاه بوم گردی در روستای سربندان با حمایت بخش خصوصی، آماده سازی دومین اقامتگاه و مهمانپذیر در دماوند، تعامل با شهرداری ها جهت نصب تابلو راهنما مراکز دیدنی و تفریحی و اقامتی و … از جمله این اقدامات است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند اضافه نمود: حدود 20 پروژه گردشگری در شهرستان وجود دارد که این مهم در صورت همکاری دستگاه های اجرایی در کمتر از 6 ماه به نتیجه خواهد رسید.

شریفی به مطالبه این نهاد در زمینه تخصیص اعتبار لازم جهت تجهیز و آماده سازی چهار کارگاه صنایع دستی اشاره و اعلام کرد: در سه ماه گذشته 20 نفر از صنعتگران در مورد طرح مشاغل خانگی جهت بهره مندی از تسهیلات بانکی معرفی ولی همچنان پیروز به دریافت وام نشدند چراکه اخذ تسهیلات منوط به تایید کارشناس اداره کار است.

این مقام مسئول توضیح داد: در سال گذشته در این زمینه 10 نفر را معرفی کردیم اما به خاطر وجود یک سری موانع پیروز به اخذ تسهیلات نشدند و درصدد هستیم تا تعاونی های صنایع دستی را به خاتمه رسانیم ولی متاسفانه در این زمینه نیز رغبت کافی وجود نداشت.

شریفی با اشاره به اینکه شهر دماوند جزو 14 شهر نمونه گردشگری است و هفت منطقه نمونه گردشگری نیز در این منطقه موجود دارد، اظهار کرد: موضوع گردشگری و صنایع دستی در شهرستان دماوند با وجود پتانسیل ها و قابلیت های مطلوب آنچنان که باید در این شهرستان رونق نگرفته است.

**دماوند 50 رشته صنایع دستی دارد

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی در بخش صنایع دستی نیز توضیح داد: در کشور بیش از 260 رشته در حوزه صنایع دستی وجود دارد که تعداد 50 رشته مربوط به حوزه صنایع دستی شهرستان دماوند است که در صورت استقبال، اقدام به معرفی اساتید از سایر مناطق خواهیم کرد.

وی با اشاره به وجود بیش از یکهزار هنرمند و صنعتگر در این شهرستان، اعلام کرد: شهرستان توانایی قطب فراوری محصول فرش و گلیم بافی را در سال های آینده دارد در صورتی که مسائل هنرمندان و صنعتگران در دماوند مرتفع گردد.

شریفی با اشاره به اینکه تاکنون در راستای حفظ آثار تاریخی در روستاها تفاهم نامه با سه دهیاری به امضا رسیده است، گفت: یکی از مطالبات کنونی صنعتگران در منطقه، ایجاد بازارچه صنایع دستی است تا بتوانند فراوریات خود را عرضه و به شهروندان معرفی نمایند که این مهم علاوه بر رونق اشتغال در معرفی شهرستان موثر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند به مزایای وجود موزه در شهرستان اشاره نمود و گفت: در صورت وجود موزه و معرفی آثار تاریخی، این نهاد می تواند در رشته های باستان شناسی، مرمت آثار، موزه داری و مردم شناسی پذیرش دانشجو باشد و از طرف دیگر زمینه اشتغال برای 10 تا 15 نفر به صورت مستقیم ایجاد می گردد.

شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر 100هزار نفر در 45 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، ازجنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است که این شهر از 2 بخش مرکزی و رودهن تشکیل می گردد.

به "رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری: دماوند نیازمند موزه میراث فرهنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری: دماوند نیازمند موزه میراث فرهنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021