دیکتاتور پیشین اسپانیا نبش قبر می گردد

حزب حاکم اسپانیا سعی می نماید مقبره ژنرال فرانکو را که در قبرستان دره مرگ در مادرید قرار گرفته است را خراب نموده و او را به قبرستانی در حومه مادرید موسوم به پاردو انتقال دهد.

دیکتاتور پیشین اسپانیا نبش قبر می گردد

به گزارش یورونیوز، حزب سوسیالیست اسپانیا پس از نزدیک به یک سال کوشش، پایان پیروز شد قانون جابجایی قبر فرانکو، دیکتاتور پیشین این کشور را اجرایی کند.

در حال حاضر مقبره باشکوه فرانکو در 50 کیلومتری شمال مادرید قراردارد. جمهوری خواستار و مخالفان دیکتاتور مشهور اسپانیا که عامل کشتار صدها هزار نفر در جنگ داخلی و مهاجرت میلیون ها اسپانیایی بود امیدوارند با ویرانی مقبره فرانکو، دیگر اسپانیا رسما میزبان احزاب فاشیست در مکانی لوکس و باشکوه نباشد. ژنرال فرانکو تنها دیکتاتور قرن بیستم است که هم چنان در اروپا مقبره ای دارد که محل زیارت طرفداران ملی گرا و فاشیست اغلب اسپانیایی است.

اجرای قانون نبش قبر فرانکو در ماه های اخیر بدلیل شکایت خانواده وی به تعویق افتاد. پایان 25 سپتامبر گذشته دادگاه اسپانیا با رد شکایت خانواده دیکتاتور سابق، قانون مورد تصویب مجلس اسپانیا را اجرایی کرد و دوشنبه 21 اکتبر دولت تصمیم به نبش قبر فرانکو گرفت.

پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، چه در مقام نماینده مجلس و چه در راس قدرت همیشه کوشش نموده است تا مقبره دیکتاتور را نابود کند. در جریان شکایت خانواده فرانکو از تصمیم مجلس بر نبش قبر، ابتدا کلیسای اسپانیا از این شکایت حمایت کرد اما پایان کاردینال اعظم اسپانیا گفت که کلیسا مانع از اجرای این تصمیم نخواهدشد.

ژنرال فرانکو، در سال 1975 در مقبره ای که خود دستور ساخت آنرا داده بود، دفن شد. مشکل اصلی مخالفان دیکتاتور اسپانیا این است که او در کنار جمعی از قربانیان جمهوریخواه جنگ داخلی اسپانیا به خاک سپرده شده است. قربانیانی که بدلیل مبارزه با فرانکو کشته شدند. ژنرال فرانکو بین سال های 1939 تا پیش از مرگ، 1975، رهبر اسپانیا بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "دیکتاتور پیشین اسپانیا نبش قبر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیکتاتور پیشین اسپانیا نبش قبر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021