حمایت ایتالیا از تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ترکیه

به گزارش آوای بورالان، در حالی که آنکارا حملات خود به نظامیان کرد را در شمال سوریه شدت بخشیده است، نخست وزیر ایتالیا گفت، کوشش خواهد نمود اروپا را از فروش تسلیحات به ترکیه منع کند.

حمایت ایتالیا از تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ترکیه

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه رای الیوم، جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در آستانه نشست امروز (دوشنبه) کمیته امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ پیرامون عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه، اظهارات مذکور را ایراد کرد.

پیش از این هم، فرانسه، آلمان، فنلاند، هلند و نروژ فروش تسلیحات به ترکیه را به حالت تعلیق درآوردند.

دولت ایتالیا در بیانیه ای اعلام نمود، از روز شنبه به دنبال اعلام تحریم بر صادرات تسلیحات به ترکیه در زودترین زمان ممکن است.

در این بیانیه آمده است، ایتالیا این ابتکارعمل را در همه محافل چندجانبه مطرح نموده و کوشش خواهد نمود با همه ابزار هایی که قانون بین المللی اجازه می دهد، با عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه مقابله کند. دولت ایتالیا بر این باور است که باید برای دور کردن ملت سوریه به ویژه کرد ها از درد و رنج ها و برای مقابله با اقدامات بی ثبات کننده در منطقه، با نهایت قاطعیت عمل کند.

ایتالیا یکی از کشور های اصلی صادر کننده تسلیحات به ترکیه است.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم در واکنش به این اقدام اروپا اعلام نمود، تهدید های غرب برای تحریم آنکارا و منع صادرات تسلیحات به این کشور، ترکیه را مجبور نمی کند، عملیات نظامی خود را علیه نظامیان کرد سوریه متوقف کند.

همچنین خبرگزاری آناتولی اعلام نمود، اردوغان رئیس جمهوری قبرس شمالی (بخش ترک نشین) را به دلیل انتقاد نادر و ناگهانی از حمله ترکیه به کرد ها مورد انتقاد قرار داد و گفت: به قبرس می گویم که پا را فراتر از حد و حدود خود گذاشته است.

وی اضافه کرد: در زمان مناسب به قبرس پاسخ مناسب خواهیم داد.

آنکارا انتظار نداشت که قبرس شمالی از حمله به سوریه انتقاد کند چرا که قبرس شمالی به دنبال حمله ترکیه به بخش شمالی جزیره دریای مدیترانه در سال 1974 در واکنش به کودتایی که هدف از آن الحاق قبرس شمالی به یونان بود، شکل گرفته است و بخش ترک نشین قبرس را غیر از ترکیه، کشور دیگری به رسمیت نشناخته است.

ترکیه از نهم اکتبر عملیات نظامی خود را در شمال شرق سوریه علیه یگان های مدافع خلق کرد شروع نموده؛ عملیاتی که خشم بین المللی را برانگیخته است.

منبع: عصر ایران

به "حمایت ایتالیا از تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت ایتالیا از تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021