اتریشی ها صعودشان به قله دماوند را جشن می گیرند

به گزارش آوای بورالان، بعد از گذشت 175 سال از فتح قله دماوند توسط کوهنوردی اتریشی، سالگرد این رویداد با همکاری رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران جشن گرفته خواهد شد.

اتریشی ها صعودشان به قله دماوند را جشن می گیرند

کریستف گراب مایر، رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران که از علاقمندان گردشگری کوهستان است و به تازگی هیأتی از کشورش را برای سرمایه گذاری در این حوزه به ایران هدایت کرده، این خبر را داد و گفت: 175 سال پیش کوهنوردی اتریشی موفق شد دماوند را فتح کند، قرار است در سالگرد این صعود و برای گرامیداشت آن، دو کوهنورد خانم و نابینا از اتریش با همراهی یکی از کوهنوردان ایرانی که صعودهای 8 هزار متری داشته، به قله دماوند بروند.

به گفته گراب مایر، نخستین صعود کوهنوردان اتریشی به قله 5610 متری دماوند در اوایل تابستان (ماه جولای) 175 سال پیش صورت گرفته است که همزمان با تاریخ آن در سال 97، این صعود ویژه انجام خواهد شد.

در تاریخچه نخستین صعودها به قله دماوند آمده است؛ ابودلف (Abu Dolaf) جغرافی دان عرب نخستین شخصی بوده که تلاش کرده دماوند را فتح کند. بیش از هزار سال پیش و در سال 341 هجری قمری او موفق می شود بخشی از دماوند را صعود کند. در سفرنامه ناصرخسرو هم آمده؛ گویند بر سر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت (گوگرد) از آن گیرند.

در فاصله سال های 1793 تا 1798 میلادی نیز اروپایی ها تلاش هایی را برای فتح دماوند آغاز کردند. الیوی یک استاد علوم طبیعی و اهل فرانسه بود که از دولت این کشور برای صعود به دماوند ماموریت گرفت و به ایران آمد و در سال 1798 موفق شد تنها یک سوم این کوه را صعود کند.

سرانجام در سال 1837 میلادی نخستین صعود مستند و موفق به کوه دماوند به نام تیلور تامسون دیپلمات و کاردار دولت انگلیس ثبت شد که گفته می شود در این راه، ایرانی ها او را کمک کردند. نخستین شب مانی روی قله را تامسون انجام داد. نخستین صعود مستند ایرانیان به قله دماوند هم به سال 1857 میلادی توسط تیم سرهنگ محمد صادق‌خان قاجار انجام شد که ارتفاع قله را 6613 ذرع تخمین زدند.

نخستین شب مانی ایرانی ها روی قله هم به نام گروه کربلایی اسدالله در بیش از 130 سال پیش ثبت شده است.

ژاک دو مورگان باستان شناس و محقق فرانسوی نیز نخستین شخصی بود که صعود زمستانه به دماوند را انجام داد. او که برای فعالیت های باستان شناسی از سوی دولت فرانسه به ایران عازم شده بود، در زمستان سال 1889 موفق شد تا ارتفاع 5300 متری صعود کند. تلاش دو مورگان و ارتفاع صعود وی در زمستان در تاریخ کوهنوردی اهمیت زیادی دارد.

منبع: ایسنا

به "اتریشی ها صعودشان به قله دماوند را جشن می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتریشی ها صعودشان به قله دماوند را جشن می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021