مردم چین تک فرزندی را ترجیح می دهند

به گزارش آوای بورالان، زمانی کنترل سخت دولت چین، این کشور را از بحران جمعیت نجات داد. ولی حالا حتی با وجود چراغ سبز دولت به خانواده‌ها برای داشتن فرزند دوم، این خانواده‌ها علاقه چندانی برای این کار نشان نمی‌دهند. دلیل نیز شرایط اقتصادی نیست، آنها بیشتر از آلودگی هوا می‌هراسند.

مردم چین تک فرزندی را ترجیح می دهند

از سال 2013 میلادی، دولت چین به برخی از خانوادها با شرایط خاص اجازه داد تا فرزند دوم داشته باشند، اما پس از آن به همه خانواده‌ها چنین امکانی داده شده است. دولت چین در این زمینه خیلی دیر اقدام کرده است و پس از بیش از سه دهه به مردم اجازه داده است فرزند دوم داشته باشند ولی الان شرایط برای خانوارها مناسب نیست.

در نظرسنجی که به تازگی توسط فدراسیون سراسری زنان چین از میان 10 هزار زوج در مناطق مختلف کشور انجام شده، نتایج بدست آمده نشان می دهد که تمایل آنها برای داشتن فرزند دوم بسیار پایین است. آمار نشان می‌دهد که دستکم 150 میلیون خانوار در چین فقط یک فرزند دارند.
در چین هر چقدر وضع مالی خانواده ها بهتر شده گرایش آنها به داشتن فرزند کمتر شده است و ثروتمندان در این زمینه بسیار بی علاقه به فرزند دوم هستند. تا پیش از این اصلی ترین دلایل برای نداشتن فرزند دوم بالا بودن هزینه های زندگی، آموزش و پرورش و همچنین بهای مسکن بود اما حالا آلودگی هوا هم به آن افزوده شده است.

برخی از شهرهای بزرگ از جمله شهر پکن (پایتخت چین) که بالغ بر 20 میلیون نفر جمعیت دارد، بیش از 60 درصد گفته اند تمایلی به داشتن فرزند دیگری ندارند. از سال 2014 میلادی که قانون دو فرزندی تصویب شد، کمیسیون تنظیم خانواده پکن پیش بینی کرد در این شهر 2 میلیون کودک متولد خواهند شد اما تاکنون فقط 470 هزار نوزاد به دنیا آمده است. همزمان در سراسر چین هم پس از اجرای مقررات در سال 2015 میلادی 16 میلیون و 550 هزار نوزاد متولد شده است که 320 هزار نفر کمتر از یک سال قبل از آن است.

جمعیت چین که اکنون بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون نفر است به سرعت پیر می‌شود و نیروی کار این کشور نیز با شتاب قابل توجهی در حال کاهش است. دولت چین با تصویب قانونی در سال 1982 داشتن بیش از یک فرزند را برای خانواده ها ممنوع کرده بود و همین اقدام سبب پیر شدن جمعیت این کشور شده است. بر اساس بررسی ها، چنانچه اجرای قانون تک فرزندی تداوم می یافت، بیش از 30 درصد جمعیت چین تا سال 2050 دارای بیش از 60 سال سن می‌شد.

به "مردم چین تک فرزندی را ترجیح می دهند" امتیاز دهید

5 کاربر به "مردم چین تک فرزندی را ترجیح می دهند" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم چین تک فرزندی را ترجیح می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021