تنش میان فرانسه و ایتالیا؛ پاریس سفیرش را از رم فراخواند

پس از آن که یک مقام ارشد ایتالیایی با معترضان جلیقه زرد دیدار و مصاحبه کرد دولت فرانسه ضمن اعتراض شدید سفیر خود را از رم فراخوانده و به ایتالیا هشدار داده که از دخالت در امور داخلی این کشور خودداری کند.

تنش میان فرانسه و ایتالیا؛ پاریس سفیرش را از رم فراخواند

به گزارش ایسنا، فرانسه رهبران ایتالیا را به حملات بی اساس و ادعاهای عجیب متهم نموده و می گوید این تنش میان دو پایتخت اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم بی سابقه بوده است.

تنش جدید میان دو غول اتحادیه اروپا از آنجا آغاز شد که لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیر ایتالیا، روز سه شنبه با معترضان معروف به جلیقه زرد در نزدیکی پاریس دیدار و مصاحبه کرد.

در پی آن پاریس فوراً از وی خواست که در امور سیاسی فرانسه دخالت نکند.

به گزارش بی بی سی فارسی، روابط دیپلماتیک میان این دو کشور از زمان به قدرت رسیدن حزب عوام گرای پنج ستاره و حزب راست گرای لیگ که ماه ژوئن گذشته دولت ائتلافی جدید در ایتالیا تشکیل دادند، بالا گرفته است.

از آن هنگام دو کشور بر سر مسائل مختلفی چون مهاجرت دچار تنش دیپلماتیک گردیده اند.

این آخرین تنش که به نظر می رسد جدی تر از موارد قبلی است به آقای دی مایو، رهبر جنبش 5 ستاره ایتالیا نسبت داده گردیده چرا که او دو روز پیش با رهبران جلیقه زردها که سه ماهی است به طور منظم علیه دولت امانوئل ماکرون تظاهرات می نمایند در نزدیکی پاریس دیدار کرد.

او سپس عکس خود و کریستوف شلونسو و چند عضو دیگر جلیقه زردها را که برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا نامزد گردیده اند را در توئیتر منتشر کرد. انتخابات پارلمان اروپا قرار است ماه مه آینده برگزار گردد.

پاریس خیلی زود واکنش نشان داد و وزیر خارجه این کشور امروز (پنجشنبه هفتم فوریه) گفت: چند ماهی است که ما با اتهام های تکراری، حملات بی اساس و ادعاهای عجیب و غریب روبرو هستیم.

مضاف بر این ها، این حرکت مداخله جویانه اخیر هم تحریک غیرقابل قبولی را پدید آورده است. آنها احترامی که باید به انتخاب دموکراتیک یک ملت و یک متحد بگذارند را نادیده گرفتند. مخالفت داشتن یک چیز است و بهره برداری از یک رابطه با هدف انتخاباتی یک چیز دیگر است.

فرانسه کریستین مسه، سفیر خود از رم را برای مشورت به پاریس فراخوانده است

متیو سالوینی، یکی از دیگر معاونان نخست وزیر ایتالیا کمی بعد از این ماجرا با هدف کم کردن از تنش میان دو کشور گفته از مذاکره با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه استقبال می نماید.

با وجود این او گفته برای کلید زدن فصل نو در روابط پاریس-رم ابتدا فرانسه باید مسائل بنیادین میان دو طرف را به رسمیت بشناسد.

آقای سالوینی گفته پاریس باید شبه نظامیان چپ گرای مخالف دولت ایتالیا را به این کشور تحویل دهد و بازگرداندن مهاجرانی که از ایتالیا به فرانسه می روند را هم متوقف کند.

این مقام ایتالیایی گفته سختگیری فرانسه در نقاط مرزی دو کشور به شکل گیری صفوف طولانی و ترافیک در پشت مرز فرانسه گردیده و این برای ایتالیا دردسرساز است.

همزمان آقای دی مایو از تصمیم خود برای دیدار با رهبران جلیقه زردها دفاع نموده و مردم فرانسه را دوست و متحد خطاب نموده است.

امانوئل ماکرون بارها دولت ایتالیا را بر سر مسائل سیاسی مرتبط با انتخابات اروپا مورد انتقاد قرار داده است. او امروز گفته: با وجود همه این ها احساسات و عواطف دوستانه و روابط دو کشور خدشه بردار نیست.

متیو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا ماه گذشته هم مستقیماً امانوئل ماکرون را هدف انتقاد قرار داده بود و گفته بود امیدوار است مردم فرانسه بتوانند به زودی خود را از دست این رئیس جمهور افتضاح خلاص نمایند.

جلیقه زردها از نوامبر گذشته اعتراضات خود را آغاز کردند و تقریباً هر آخر هفته توانسته اند طرفداران خود را به خیابان ها بیاورند

جلیقه زردها چه کسانی هستند؟

اعتراضات جلیقه زردها علیه مالیات سوخت در ماه نوامبر آغاز شد. معترضان می گفتند این تصمیم به کسانی ضربه می زند که در نواحی دورافتاده زندگی می نمایند و تکیه زیادی به اتومبیل دارند.

اما از زمان اولین راهپیمایی های این گروه - و متعاقباً چرخش کامل دولت فرانسه در زمینه مالیات سوخت - درخواست های آنها گسترش یافته و شامل تقویت قدرت خرید مردم می گردد.

در ماه دسامبر دولت امانوئل ماکرون گفت که او تا حدودی مسئول واکنش ناکافی به اعتراضاتی بوده که این کشور را تکان داد.

منبع: خبرآنلاین

به "تنش میان فرانسه و ایتالیا؛ پاریس سفیرش را از رم فراخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش میان فرانسه و ایتالیا؛ پاریس سفیرش را از رم فراخواند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021