تمایل باستان شناسان چینی و اتریشی برای فعالیت در پس کرانه های ایران

به گزارش آوای بورالان، سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه امروزه پرداختن به باستان شناسی در پس کرانه ها مورد پیگیری است از تمایل باستان شناسان چینی و اتریشی برای همکاری در این مناطق اطلاع داد.

تمایل باستان شناسان چینی و اتریشی برای فعالیت در پس کرانه های ایران

به گزارش آوای بورالان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروزعمرانی این مطلب را در نشست معرفی اولویت های کاری پژوهشگاه با مراکز آموزشی و پژوهشی بیان کرد و با تشریح وظایف این مرکز در قالب 8پژوهشکده و 82عضو هیأت علمی، پژوهش در حوزه آب، ایران فرهنگی و اطلس ها را از اولویت های کلی معین گردیده براساس سند راهبردی پژوهشگاه بیان کرد.

او توضیح داد: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از سرانجام نامه هایی با این موضوعات حمایت می نماید.

تجهیز کارگاه های هنری سنتی برای حفظ هنرهای ملی

او با اشاره به پژوهش های اجرا شده در حوزه آب، فرهنگ ایرانی، اقوام و تنوع فرهنگی در پژوهشکده مردم شناسی این موضوعات را از اولویت های این پژوهشکده عنوان نمود و اضافه کرد: در بخش هنرهای سنتی نیز فعالیت های گسترده ای در جهت حفظ و احیای هنرهای در حال فراموشی در قالب آموزش و تجهیز کارگاه های هنری سنتی در حال اجرا است.

عمرانی در ادامه موضوع اطلس زبان شناسی را از اولویت های پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون پژوهشگاه عنوان نمود و اضافه کرد: این پروژه با جمع آوری 17هزار نمونه و آوا نویسی آنها در حال پیگیری است.

او در بحث اولویت های باستان شناسی به تکمیل اطلس باستان شناسی،پژوهش های حوزه آب، تنوع فرهنگی –قوم باستان شناسی، کابردی سازی و... اشاره نمود و گفت: امروزه پرداختن به باستان شناسی در پس کرانه ها مورد پیگیری است و باستان شناسان اتریشی و چینی تمایل به همکاری در این زمینه دارند که می توانیم از پتانسیل آنها استفاده کنیم.

بوم گردی با نسخه های متفاوت در مناطق ایران ارایه گردد

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در تشریح اولویت های حوزه گردشگری که مورد تأکید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است،بحث بوم گردی را بیان کرد و گفت: بوم گردی هم اکنون در سراسر کشور در نسخه های عمومی اجرا می گردد، این در حالی است که با توجه به مخاطرات حضور گردشگر و برهم خوردن تعادل منابع باید برای تک تک مناطق ایران نسخه خاصی ارایه داد.

عمرانی با اشاره به آسیب های وارده به مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه پس از بازگشت از شیراز اضافه کرد: با اقدامات اجرا شده برای به روز رسانی این مرکز، هم اکنون مرکز اسناد پژوهشگاه با بیش از 80 هزار رکورد اعم از کتابهای فارسی، لاتین، مقالات، گزارش ها، مواد دیداری شنیداری و دیگر انواع منابع،بهترین و کاملترین مرجع در حوزه میراث فرهنگی است.

او در حوزه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی،فعالیت های اجرا شده در حوزه حفاظت پیشگیرانه در محوطه های تاریخی و موزه ها را بیان کرد و اضافه کرد: در کنار کارهای حفاظتی که اولویت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی است پروژه موزه سبز نیز به طور جدی پیگیری می گردد.

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درادامه از چاپ و انتشار 16مجله در این مرکز اطلاع داد و اضافه کرد: سعی داریم مجوز علمی پژوهشی را برای تمامی این مجلات بگیریم.

عمرانی در سرانجام برخی از اولویت های پژوهشی ارایه گردیده توسط معاونت میراث فرهنگی، حوزه موزه ها و اموال منقول تاریخی –فرهنگی، حوزه حفاظت و مرمت، اسناد راهبردی اموال منقول تاریخی –فرهنگی، حفظ و احیا و مرمت ابنیه بافت ها و محوطه های تاریخی فرهگی، ثبت آثار، معاونت گردشگری، معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی را بیان کرد.

حمایت از سرانجام نامه های مقطع دکتری در حوزه آینده پژوهی میراث فرهنگی

علیرضا قلی نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه نیز در این نشست با اشاره به تشکیل این معاونت در سال 96 توضیح داد: معاونت فناوری و کاربردی سازی در سه حوزه، توسعه فناوری در حوزه میراث فرهنگی، کارآفرینی (کاربردی سازی دستاوردپژوهش ها) و آینده پژوهشی فعالیت می نماید.

او با اشاره به حمایت این معاونت از سرانجام نامه های مقطع دکتری در حوزه آینده پژوهی میراث فرهنگی اضافه کرد: مشاوره و ارایه خدمات تخصصی از دیگر مسئولیت های معاونت فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه است و این مرکز به عنوان تنها نهاد حاکمیتی می تواند در حوزه میراث فرهنگی به خارج خدمات منسجم ارایه دهد.

قلی نژاد با اشاره به تعدد، عمق و کمیت آثار تاریخی در ایران توضیح داد: مسائل گسترده در این حوزه با توجه به حجم بالای میراث فرهنگی تنها با یاری و همفکری نهادهای مرتبط قابل حل است.

در ادامه این نشست اساتید و نمایندگان دانشگاه ها،پژوهشگاه ها، مراکز و موسسات علمی به ارایه نقطه نظرات و بیان گوشه ای از پروژه های اجرا شده در حوزه های مرتبط پرداختند.

منبع: میراث آریا

به "تمایل باستان شناسان چینی و اتریشی برای فعالیت در پس کرانه های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل باستان شناسان چینی و اتریشی برای فعالیت در پس کرانه های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021