تصمیم پایدار ایتالیا برای بازگرداندن مجسمه 2000 ساله

دادگاه عالی ایتالیا قصد دارد مجسمه 2000 ساله ای به نام جوان پیروز که هم اینک در موزه ای در امریکا نگهداری می گردد را به این کشور بازگرداند.

تصمیم پایدار ایتالیا برای بازگرداندن مجسمه 2000 ساله

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، بر اساس قوانین جدید مشخص گردیده توسط دیوان عالی ایتالیا، موزه مرکز گتی (یکی از مراکز فرهنگی هنری معروف دنیا در لس آنجلس) موظف گردیده است، مجسمه 2000 ساله را به کشور ایتالیا برگرداند.

این مجسمه 2000 ساله برنزی با ارزش 4 میلیون دلار (3.1 میلیون پوند) در سال 1977 به موزه گتی برده گردیده است. این موزه قصد دارد از حقوق قانونی خود در برابر بازگرداندن مجسمه باستانی یونانی به نام جوان پیروز دفاع کند. این مجسمه همچنین با عنوان پهلوانی از فانو یا به بیان ساده تر برنز گتی نیز شناخته می گردد.

این اثر توسط هنرمند یونانی به نام لوسیپوس بین 100 تا 300 سال قبل از میلاد مسیح ساخته گردیده است.

مجسمه برنزی توسط یک ماهیگیر از پسارو در سواحل دریای آدریاتیک در سال 1964 پیدا شد و چندین بار فروخته شد تا در نهایت نزدیک به 40 سال قبل به موزه گتی سپرده شد.

با این حال ایتالیا همواره مدعی بوده که این مجسمه به صورت غیرقانونی از کشور خارج گردیده است.

همچنین دادگاه عالی ایتالیا اولین درخواست رسمی خود را جهت بازگرداندن این مجسمه از امریکا در سال 1989 به ثبت رسانده است. پس از 11 سال دادخواهی های رسمی، این دادگاه درخواست های موزه گتی امریکا برای ماندن مجسمه در این کشور را رد کرد.

دادگاه عالی ایتالیا به رسانه های این کشور گفته است که تصمیمشان برای بازگرداندن اثر قطعی است و این مجسمه باید برگردانده گردد.

این مجسمه تقریبا یکی از محبوب ترین آثار موزه گتی در لس آنجلس است. اما بر سر مالکیت قانونی آن پس از اینکه موزه گتی اثر را از یک دلال آثار هنری آلمانی در سال 1977 اثر خریده، بحث است.

لوسیپوس، سازنده این اثر یک مجسمه ساز و معمار یونانی بود که در قرن 4 قبل از میلاد می زیست. او همراه با سکوپاس و پرکسیتلیز، یکی از سه مجسمه ساز بزرگ دوران یونان باستان شناخته می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تصمیم پایدار ایتالیا برای بازگرداندن مجسمه 2000 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم پایدار ایتالیا برای بازگرداندن مجسمه 2000 ساله"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021