تشدید اختلاف فرانسه و مصر بر سر لیبی

منابع دیپلماتیک از تشدید اختلاف نظر پاریس و قاهره بر سر تحولات جاری در لیبی خبر دادند و اعلام کردند که قاهره دنبال حل اختلاف تا قبل از نشست جی7 است.

تشدید اختلاف فرانسه و مصر بر سر لیبی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع دیپلماتیک مصری و اروپایی گفتند، اختلافات فرانسه و مصر درباره وضعیت میدانی و سیاسی در لیبی بالا گرفته است.

روزنامه العربی الجدید چاپ لندن نوشت، منابع مصری و اروپایی گفته اند که اختلاف نظر پاریس و قاهره پس از آن افزایش یافته که اختلاف طرفین درباره اقدامات شبه نظامیان شرق لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر که از حمایت مصر و امارات [و عربستان سعودی] برخوردار است، تشدید شد.

طبق این گزارش، اختلاف طرفین درباره ادامه بمباران تأسیسات و مراکز غیرنظامی مثل مراکز آبرسانی، سوخت و هواپیما[های مسافربری] توسط شبه نظامیان وابسته به حفتر و با این بهانه است که عناصر و تجهیزات نظامی دولت الوفاق که جامعه بین الملل آن را به رسمیت می شناسد، در آن پنهان شده است.

بنا بر این گزارش، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر کوشش می نماید قبل از برگزاری نشست سران هفت کشور صنعتی که قرار است اواخر اوت در پاریس برگزار گردد، این اختلاف نظر را پشت سر بگذارد و امیدوار است قبل از این نشست، توازن قوا در میدان لیبی را به سود حفتر تغییر دهد تا از این طریق حمایت آمریکا و اروپا از کشور خود را به دست آورد.

این منابع به العربی الجدید گفتند که پاریس، قاهره را به دلیل ادامه اقدامات حفتر در بمباران مراکز غیرنظامی سرزنش می نماید و معتقد است که اطلاعات لازم برای این کار را از سرویس اطلاعات مصر کسب می نماید و علاوه بر این مصر، از حفتر مهمات و حمایت لجستیک لازم دریافت می نماید.

این منابع همچنین گفتند، فرانسه نیز خودش از طرف مختلف از خلیفه حفتر حمایت می کرد اما به دلیل ارتکاب اقداماتی در حد جنایات جنگی و ناتوانی حفتر از یکسره کردن جنگ و اینکه این حمایت برای پاریس دردسرساز شد، انگیزه پاریس برای ادامه این حمایت ها ضعیف تر شده است.

درگیری نیروهای شرق (طبرق) و غرب (طرابلس) لیبی که از پانزدهم فروردین شروع شده هنوز ادامه دارد. حفتر فرماندهی شبه نظامیان شرق لیبی را بر عهده دارد و از حمایت عربستان، امارات و مصر و چند کشور غربی برخوردار است اما میان این کشورها درباره نحوه حمایت و اتفاقات میدانی در لیبی اختلاف نظر وجود دارد.

حمله حفتر به پایتخت لیبی و دولت قانونی آن به ریاست فایز السراج که سازمان ملل آن را نماینده قانونی لیبی می داند، دارد وارد ماه ششم می گردد و این فرد بر خلاف حجم بالای حمایتی که از او شده، هنوز پیروز نشده وارد پایتخت گردد و آن را تصرف و دولت السراج را برکنار کند.

از جمله اختلافات پاریس با مصر، مخالفت آن با عضویت گروه های اصطلاحاً اسلام گرا در ارتش وابسته به دولت الوفاق در طرابلس و نقش آفرینی آنان در آینده لیبی است و معتقد است که مصر در پرونده محاصره اسلام گراها که از چند سال پیش شروع نموده، هیچ توفیقی عملی نخواهد داشت.

العربی الجدید نوشت، منابع دیپلمات اعلام کردند که هماهنگی فرانسه و مصر در چندین پرونده از جمله معامله های تسلیحاتی، رزمایش های نظامی و مقابله با مهاجرت غیرقانونی [به اروپا] ادامه خواهد یافت اما امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تحت فشار اروپا، با ادامه یاری بیشتر به حفتر موافق نیست و این همان علتی است که محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی و السیسی را وارد به تشدید تماس هایشان با مسکو و واشنگتن کرد تا کاهش حمایت فرانسه را جبران نمایند.

السیسی اوایل ماه جاری میلادی، در قاهره میزبان حفتر بود که در سفری غیراعلام شده به قاهره رفت و همزمان السیسی تلفنی با ماکرون گفت وگو کرد.

طبق گفته منابع مصری، السیسی در مرحله آینده، ارسال مواد غذایی و یاری های پزشکی و نظامی خود و دیگر کشورها به لیبی را افزایش می دهد و از طرفی دیگر، تماس ها با کشورهای غربی از جمله انگلیس را نیز تشدید می نماید تا صدور سلاح به لیبی برداشته و همچنین ارتباط حفتر و کشورهای غربی بهبود داده گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تشدید اختلاف فرانسه و مصر بر سر لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید اختلاف فرانسه و مصر بر سر لیبی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021