ترودو چین را متهم کرد

نخست وزیر کانادا، چین را به نادیده دریافت مصونیت دیپلماتیک یک نماینده سابق کانادایی در هنگام بازداشت او متهم کرد.

ترودو چین را متهم کرد

مایکل کوریگ، دیپلمات سابق کانادایی پس از کناره گیری از همکاری با اندیشکده گروه بین المللی بحران، 10 دسامبر در چین بازداشت شد.

پکن مایکل کوریگ، دیپلمات سابق کانادایی و مایکل اسپیور تاجر را که دو شهروند کانادایی هستند، به اتهام مبادرت به انجام اقداماتی که امنیت چین را به خطر می اندازد، بازداشت کرده است. چین این اصطلاح را در موارد اتهام جاسوسی استفاده می کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در خصوص این بازداشت ها اظهار کرد: مایه تاسف است که چین به طور خودسرانه و ناعادلانه این دو شهروند کانادایی را بازداشت کرده و در واقع در یکی از این پرونده ها مصونیت دیپلماتیک را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احتمال می رود که بازداشت این دو کانادایی به دستگیری منگ وانژو، معاون رئیس شرکت هوآوی به درخواست آمریکا در کانادا مرتبط باشد. این مقام شرکت هوآوی به نقض تحریم ها علیه ایران متهم شده است.

نخست وزیر کانادا اضافه کرد: ما و مقامات چینی و دیگر شرکایمان در سراسر جهان بر لزوم احترام به حاکمیت قانون و استقلال روندهای قضایی کشورها توافق داریم؛ همچون کاری که کانادا کرده است.

این نخستین اظهار نظر علنی درباره وضعیت کوریگ است. مقامات پیش از این گفته بودند که او شغل دولتی خود را بدون دریافت حقوق ترک کرده است.

بر اساس کنوانسیون وین درباره روابط سیاسی، افرادی که دارای پاسپورت دیپلماتیک هستند، در خارج از کشور خود شامل مصونیت می شوند. از این رو اظهارات ترودو حاکی از آن است که کوریگ در یک مرخصی با حقوق به سر می برده و از پاسپورت دیپلماتیک خود استفاده کرده است. در صورتی اجازه استفاده از این پاسپورت از سوی وزارت خارجه کانادا برای او صادر شده باشد، احتمال چنین اقدامی ممکن است.

اوتاوا خواستار آزادی فوری این دو شهروند کانادایی شده و استرالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و آمریکا نیز از این درخواست حمایت کرده اند.

هلند، لیتوانی و ایتونی نیز هفته گذشته پشتیبانی خود را از درخواست آزادی این دو کانادایی بازداشت شده در چین ابراز کردند.

سفیر چین هفته گذشته در کانادا در نامه ای به یک روزنامه کانادایی، اوتاوا و متحدانش را به اعمال معیار دوگانه در برخورد با بازداشت کوریگ و اسپیور و دستگیری منگ متهم کرد و این رفتار را به خودخواهی غربی و برتری پنداری نژاد سفید نسبت داد.

منبع: خبرآنلاین

به "ترودو چین را متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترودو چین را متهم کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021