ضمن تبریک فرارسیدن ایام نوروز 98، به اطلاع می‌رساند، آوای بورالان  از روز شنبه سوم تا یکشنبه یازدهم فروردین بجز جمعه نهم از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر باز و پاسخگوی مسافرین عزیز می‌باشد.

به رونمایی از سازوکار ویژه مالی اروپا نزدیک می شویم

در حالی که برخی رسانه های خارجی از وجود برخی موانع از جمله اختلاف بر سر محل گشایش دفتر سازوکار ویژه (SPV) در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته جاری خبر دادند، اما به نظر می ِآید تفاهم ها و نتایج مثبتی در این رابطه به وجود آمده و محل این دفتر نیز معین گردیده است.

به رونمایی از سازوکار ویژه مالی اروپا نزدیک می شویم

به گزارش خبرنگاران، هم زمان با نزدیک شدن به زمان اجرای سازوکار ویژه مالی برخی رسانه های خارجی کوشش دارند این گونه القا نمایند که کوشش اروپا بی فایده و اقدامی نمایشی در مقابله با آمریکا است. این در حالی است که مذاکرات و اقدامات کارشناسی و اجرایی در بین کشورهای اروپایی به ویژه سه کشور اروپایی حاضر در برجام با جدیت در حال اجرا است و نسبت به چند ماه گذشته شدت گرفته است.

یکی از ملموس ترین نتایج کوشش اروپا برای اجرایی کردن سازوکار ویژه مالی، بعد از واکنش تند مقامات آمریکایی از جمله وزیر خارجه آمریکا، معافیت هایی است که آمریکایی ها برای برخی کشورهای خریدار نفت ایران و نیز در رابطه با سوئیفت قائل گردیده اند و به دامنه و تعداد آن هر روز افزوده می گردد و این نشان دهنده آن است که آمریکا نمی تواند بدون در نظر دریافت ملاحظات هم پیمانان و شرکاء خود و ضربتی سیاست هایش را تا سرانجام به پیش ببرد. علاوه بر این، اقدام حاکی از محدودیت های آمریکا در اعمال محدودیت برای کشورهای دیگر و تعاملات مالی و سیاسی شان است.

با نزدیک شدن به مرحله دوم از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، نگاه ها معطوف به همکاری های ایران و 1+4 و ایران و اروپا برای حفظ برجام تحت فشار تحریم های یک جانبه آمریکا گردیده است که از اردیبهشت امسال (7 ماه) تا کنون کوشش نموده اند تا در چارچوب سازوکارهای تعیین مالی و تجاری توافق هسته ای را حفظ نمایند و این مذاکرات به نظر هم چنان ادامه داشته و حتی بعد از 13 ابان نیز ادامه خواهد یافت چرا که ایجاد سازوکار ویژه از سوی اروپایی ها نیازمند زمان و تهیه و تدوین قوانین اداری و اجرایی است.

مهم ترین بخش از کوشش های ایران و کشورهای باقی مانده در برجام، مربوط به تعهدات و اقداماتی بود که اروپایی ها باید برای جبران خلاء حضور هم پیمان مهم شان یعنی آمریکا انجام می دادند تا ایران بتواند از مزایای برجام و برطرف تحریم ها در ازای اجرای تعهدات هسته ای اش بهره مند گردد و بخش های مربوط به انرژی و تعاملات بانکی و مالی مهم ترین تعهدات هستند که به نوعی برای ایران حیاتی محسوب گردیده و بدون تامین منافع ایران از این دو منظر در عمل ادامه اجرای برجام برایش غیرممکن خواهد شد.

ایران و سه کشور اروپایی در ملاقات ها و مذاکرات مستمر و جدی که تا کنون داشته اند، خیلی زود توانستند بر روی یک چارچوب تعیین برای ادامه همکاری ها در نبود آمریکا در برجام توافق نمایند.

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روزهای پایانی مسئولیتش در این سمت را می گذراند چندی پیش اظهار داشت، سازوکار ویژه اروپا (SPV) تا قبل از 13 آبان اعلام خواهد شد.

مقامات ایرانی درگیر در مذاکرات با اروپایی ها برای حفظ برجام همواره تاکید نموده اند که اروپا اراده سیاسی لازم برای حفظ برجام را دارد اما در عمل روند کمی نماید پیش می رود.

به گفته برخی کارشناسان مهم آن است که شرکت ها و موسسات مالی و بانکی و تجاری ایرانی بتوانند فعالیت هایشان با بانک های بزرگ که اکنون با تحریم های آمریکا این فعالیت ها قطع گردیده است را به سمت بانک ها و موسسات و شرکت های کوچک منتقل نمایند که این فرایند نیازمند اعتمادسازی از سوی دستگاه های حاکمیتی و سیاسی هر دو طرف است و دوما کشورهای اروپایی اراده سیاسی خود را به کار گیرند و کشورهای کوچک را برای همکاری با ایرانی ها همراه سازند؛ چرا که این ترس برای شرکت های کوچک اروپایی که تعاملی با آمریکا ندارند وجود دارد که مورد تهدید سیاسی و شخصی آمریکایی ها نیز قرار گیرند یا آینده فعالیت شان در هاله ای از ابهام فرو رود.

قانون موسوم به قانون مسدودنماینده یا مقررات مقابله ای امکانات زیادی را برای همکاری کشورها و شرکت های اروپایی با ایران فراهم می نماید اما ترس از تحریم موضوعی بازدارنده است که این شرکت ها را از تعامل با ایران ولو دولت هایشان این اجازه قانونی را به آنها داده باشند برحذر می دارد. از این رو به نظر می آید در این مرحله نیازمند تضمین های قطعی و عینی از سوی دولت های اروپایی به شرکت ها و موسسات خصوصی هستیم تا اجرای سازوکار ویژه مالی کلید بخورد.

قانون مسدودنماینده به اتحادیه اروپا این امکان را خواهد داد تا با نادیده دریافت احکام صادرگردیده در دادگاه های ایالات متحده، در برابر تحریم های فرامرزی آمریکا پس از خروج یک جانبه این کشور از برجام بایستد.

به نظر شرکت های اروپایی به ویژه شرکت های تجاری و مالی سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه در گام نخست پیش قدم اجرای سازوکار ویژه مالی اروپا برای همکاری با ایران در چارچوب برجام خواهند بود و در مرحله بعد با اعتمادسازی که انجام می گردد، سایر کشورهای اروپایی برای اجرا و استفاده از سازوکار ویژه مالی ترغیب خواهند شد، از این رو اجرای این مکانیسم نیز همان قدر که تهیه و تدوین آن زمان بر بوده و هست، طولانی خواهد بود و در این شرایط مهم است سه کشور اروپایی به همراه چین و روسیه منافع ایران از برجام را تضمین نمایند. در حال حاضر کشورهای اروپایی خرید نفت از ایران را قطع نموده اند و کشورهای دیگر از جمله چین، کره جنوبی، هند و دیگران سعی دارند با دریافت معافیت هایی آن هم برای کوتاه مدت از ایران نفت بخرند که در این شرایط نیز موضوع بازپراخت پول های ایران مبهم است.

یکی از دغدغه های مهم کشورهای ثالث برای همکاری با ایران در شرایط جدید از جمله چین و روسیه، این است که سازوکار ویژه مالی این امکان را در گام نخست ندارد که این کشورها بتوانند از آن برای همکاری با ایران و تعاملات بانکی و مالی استفاده نمایند و باید در چارچوب تعاملات دو جانبه که بسیار سخت خواهد بود کار انجام گردد.

البته مقامات کشورهای اروپایی اعلام نموده اند، سازوکار ویژه مالی به شکلی طراحی و طبقه بندی گردیده است که علاوه بر کشورها و شرکت های اروپایی چه خصوصی و چه دولتی، کشورهای ثالث غیراروپایی نیز بتوانند از این طریق با ایران همکاری داشته باشند. مقامات ایرانی نیز این درخواست را از اروپایی ها داشته اند که این سازوکار منحصر به کشورهای اروپایی نباشد.

با تور اروپا بیشتر آشنا شوید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "به رونمایی از سازوکار ویژه مالی اروپا نزدیک می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با به رونمایی از سازوکار ویژه مالی اروپا نزدیک می شویم

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021