برترین روبات های دنیا در چین

این پرنده هوشمند همچون یک پهپاد فوق العاده سبک است چرا که از جنس فیبر کربنی ساخته شده و می توان آن را نمونه مسلم مصرف بهینه انرژی دانست.

برترین روبات های دنیا در چین

میترا جلیلی| چین یکی از کشور های پیشتاز در حوزه فناوری، بویژه علوم روباتیک است و سال جاری نیز برای پنجمین سال متوالی میزبانی کنفرانس دنیای روباتیک در پکن را عهده دار شده تا نوآوری های دنیا در حوزه علوم روباتیک را به نمایش درآورد.

چین سالانه میلیارد ها دلار برای توسعه سرویس های روباتیک هزینه می نماید و در این کنفرانس نیز با روبات های ویژه خود خوش درخشید.

یک کنفرانس و 4 مسابقه

پنجمین کنفرانس دنیای روبات ها (WRC2019) که از 20 اوت شروع به کار کرد و دیروز به کار خود خاتمه داد، پیروز به جذب بیش از 4 هزار و 500 فعال حرفه ای حوزه روباتیک شد و 200 میهمان از 22 کشور دنیا نیز آخرین پیشرفت های خود را در زمینه روبات ها و علوم وابسته به آن با دیگران به اشتراک گذاشتند.

در دل این کنفرانس که با شعار اکوسیستم هوشمند برای عصر نوین برگزار گردیده، 4 مسابقه و تعدادی نمایشگاه گنجانده شده و بازدیدنمایندگان با آخرین دستاورد ها و محصولات نوین حوزه فناوری در دنیا آشنا شدند.

این نمایشگاه که در آن، آخرین محصولات در حوزه اتوماسیون و علوم روباتیک به نمایش گذاشته شد، برای نخستین بار در سال 2015 شروع به کار نموده و تا سال 2018، چهار بار در پکن برگزار گردید و حالا پنجمین دوره این کنفرانس، با اعتبار ویژه ای برپا شده و بیش از 40 هزارنفر جذب آن شدند.

شیائولان معاون مؤسسه برگزار نماینده این رویداد گفت: کنفرانس ما بیشتر بر روبات های صنعتی تمرکز دارد، اما سایر روبات ها هم در آن نمایش داده می شوند. وی ادامه داد: روبات ها که پیش از این بیشتر برای مونتاژ یا حمل وسایل به کار گرفته می شد حالا به لطف تجهیز به فناوری هوش مصنوعی، بسیار باهوش تر شده و می توانند از پس شغل های بزرگ و پیچیده در حوزه های مختلف ازجمله سلامت، ساخت و ساز و زندگی روزمره برآیند.

به هرحال محققان معتقدند که هسته تکنولوژی ها احتیاج به تغییر و پیشرفت دارند و سناریو های کاربرد آن ها نیز باید توسعه یابد. وی یادآور شد: از کشور هایی که آن ها را می توان پای ثابت هر 5 دوره این کنفرانس در چین دانست می توان به امریکا، چین، آلمان، ایتالیا، کانادا، کره و سوئیس اشاره نمود.

نمایش روبات های مطرح در چین

سال جاری در کنفرانس دنیای روبات ها در پکن، بیش از 700 روبات و ماشین آلات صنعتی با بیش از 21 کاربرد صنعتی به نمایش درآمد و تکنولوژی های روباتیک جدید در حوزه های مختلف ازجمله پزشکی، لجستیک هوشمند و همچنین روبات های چندپا، آتش نشان، اسباب بازی، روبات های شناگر، روبات های جراح و... به نمایش درآمدند.

یکی از شگفتی های بخش نمایشگاهی این کنفرانس، پرنده روباتیک هوشمند SmartBird بود که این روبات توسط کمپانی آلمانی Festo طراحی شده است. محققان برای ساخت این روبات درواقع از نحوه پرواز و همچنین آناتومی بدن مرغ دریایی الهام گرفته اند به همین دلیل هم بال های این پهپاد پرنده در زمان پرواز، درست مانند بال های مرغ دریایی حرکت می نماید.

به بیان دیگر این پهپاد پرنده دقیقاً بال زدن واقعی مرغ دریایی را تقلید می نماید. این پرنده هوشمند همچون یک پهپاد فوق العاده سبک است چرا که از جنس فیبر کربنی ساخته شده و می توان آن را نمونه مسلم مصرف بهینه انرژی دانست. SmartBird همچنین بسیار هوشمند است و واکنش هایی سریع دارد چرا که با بهترین آئرودینامیک ممکن ساخته شده است بنابراین می تواند اوج بگیرد، پرواز کند و با نیرویی مناسب به زمین بنشیند.

نیروی محرکه مورد احتیاج برای بالا رفتن این پهپاد پرنده که دارای حدود 23 وات انرژی است، تنها با بال زدن پرنده تأمین می گردد. اگر بخواهیم به مصرف بهینه انرژی توسط این پرنده روباتیک اشاره کنیم باید گفت که این رقم، معادل یک دوم نیرویی است که بعضی از لپ تاپ های فعلی موجود در بازار مصرف می نمایند. SmartBird حدود 450 گرم وزن دارد و البته فاصله بین دو بال این روبات پرنده، به حدود 2 متر می رسد.

از شگفتی های این روبات پرنده این است که با توجه به مصرف کم انرژی، می تواند با یاری یک باتری قابل شارژ لیتیومی تا حدود 20 دقیقه در هوا پرواز کند. توالی بال زدن این پرنده روباتیک و چرخش آن نیز تنها چند میلی ثانیه طول می کشد به همین دلیل هم شرایط مناسبی برای ایجاد جریان هوا در زیر بال های پرنده روباتیک ایجاد می نماید که همگی این موارد سبب می شوند پرنده روباتیک با پیروزیت پرواز کند.

پاسخ دندان شکن چین به امریکا

چین و امریکا در این کنفرانس نیز جنگ سرد خود را فراموش نکردند و محققان این کشور به فعالان عرصه روباتیک در امریکا پاسخی دندان شکن دادند. کمپانی روباتیک امریکایی بوستون پیش از این، دو روبات چهارپا (robo-dog) با نام های Big Dog و Spot ساخته بود که حرکت آن ها شبیه به سگ ها بود و حالا کمپانی چینی Unitree Robotics به این کمپانی نشان داد که می تواند قدرتمندتر ظاهر گردد.

این کمپانی یک روبات مشابه روبات های امریکایی با نام Laikago یا Laika Dog عرضه کرد. این روبات حدود نیم مترطول دارد و می توان آن را در یک چمدان جا داد، همچنین 22 کیلوگرم وزن دارد و پس از شارژ کامل می تواند تا 2 یا 3 ساعت بدود بدون اینکه انرژی آن تمام گردد.

دستکش های روباتیک توانبخشی نیز بخش دیگری از روبات های حاضر در این نمایشگاه در حوزه پزشکی بودند که توجه بسیاری از بازدیدنمایندگان را جلب کرد. از دیگر روبات های جالب توجه این رویداد می توان به UR5e اشاره نمود که می توان از آن در رستوران ها و کافی شاپ ها بهترین بهره را گرفت چراکه انگشتانی کاملاً مشابه انسان دارد براحتی می تواند لیوان ها یا ظروف غذا را جابه جا کند و توانایی حمل و نقل 5 کیلوگرم بار را نیز دارد.

Gree هم یک روبات موزیسین بود که با نواختن پیانو بازدیدنمایندگان را سرگرم کرد. از دیگر شگفتی های کنفرانس دنیای روبات های چین می توان به روبات انسان نمای Ubtech و همچنین یک روبات خطاط اشاره نمود. یک روبات هوشمند با نام Chuangze smart robot هم که با صورتی بسیار جالب و عینک، در این کنفرانس مورد توجه نهاده شد دارای یک صفحه نمایش است و اخبار مربوط به رئیس جمهوری چین را به نمایش درآورد.

سهم 8.6 میلیاردی چین از بازار روباتیک دنیا

علوم روباتیک امروزه در دنیا صندلی ویژه ای دارد و طبق گزارش صنعت روبات چین 2019 که در این کنفرانس منتشر شد، انتظار می رود ارزش بازار روبات های دنیا در سال 2019 به حدود 29.41 میلیارد دلار برسد که سهم چین از این بازار، 8.68 میلیارد دلار است.

همچنین در این گزارش آمده است پکن با بیش از 400 کمپانی مربوط به روبات ها، در سال 2018 حدود 10 میلیارد یوآن معادل 1.4 میلیارد دلار درآمدزایی داشته است و انتظار می رود که این رقم تا سال 2021 از مرز 12 میلیارد یوآن بگذرد چرا که روبات ها دیگر نقش حمایتی برای صنایع دارند و در حال پیشرفت هستند.

در ادامه گزارشی که در پکن منتشر شد آمده است، صنعت روباتیک چین در 5 سال گذشته، بیش از نرخ متوسط دنیای رشد داشته است و سال جاری به 8.68 میلیارد دلار رسیده چرا که پکن از مراکز پژوهشی و تحقیقی R&D، سرویس های تکنولوژی مربوط به توسعه روبات ها استفاده زیادی می برد.

امروزه روبات ها در چین بازار پهناوری دارند و به یمن رشد انفجاری صنایع پیشرفته و تقاضای بالای مردم، کاربرد های روبات ها نیز دستخوش تغییر و تحول شده و همین موضوع زمینه ساز رشد بالای صنعت روباتیک در چین بویژه پکن شده است.

در پایتخت چین به دلیل کوشش برای سازماندهی بازی های المپیک زمستانی 2022 به روبات ها میدان بیشتری داده شده است تا بتواند در تأمین امنیت عمومی، کاربرد های صنعتی، زندگی روزمره مردم، آموزش، سلامت و... نقش پررنگ تری ایفا نماید.

به "برترین روبات های دنیا در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روبات های دنیا در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021