برای گسترش تحقیق در فضا با روسیه همکاری می کنیم

نشست کارشناسان متخصصان روسی و آمریکایی در زمینه زیست شناسی و پزشکی فضایی در پژوهشگاه آنالیز مسائل زیست پزشکی آموزشگاه علوم روسیه برگزار گردید.

برای گسترش تحقیق در فضا با روسیه همکاری می کنیم

به گزارش خبرنگاران؛ هیئت آمریکایی را کریگ کاندروت مدیر بخش زندگی فضایی و علوم فیزیکی ناسا سرپرستی می نماید. این سی و هفتمین جلسه در تقریبا 50 سال گذشته است. در این نشست کارشناسان سازمان فضایی آمریکا، ناسا و سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس، پیرامون برنامه های جاری و آینده، استفاده از دانش به دست آمده در ایستگاه فضایی بین المللی در پروازهای سرنشین دار به ماه و مریخ همچنین فناوری هایی که برای تأمین فضای مطمئن جهت سفر انسان به فاصله های دور ضروری است صحبت کردند.

کریگ کاندروت رئیس گروه کاری آمریکا طی کنفرانس مطبوعاتی که در مسکو برگزار گردید ضمن اشاره به سوابق رابطه بین ناسا و پژوهشگاه آنالیز مسائل زیست پزشکی و نشست مشترک قبلی گفت: این دوازدهمین نشست مشترک ما در سال های اخیر است. البته اگر شما به طور کلی به تاریخچه نگاهی بیندازید خواهید دید که روابط ما به سال 1971 برمی گردد و همکاری طولانی مدتی داریم.

وی درباره موضوع های مورد علاقه طرفین در سالهای اخیر گفت: در حال حاضر ما با دو موضوع اصلی روبرو هستیم، زیست پزشکی و زیست شناسی فضایی و موضوع بحث فعلی ما به برنامه آزمایشی سیریوس در زمینه شبیه سازی پرواز به ماه است که در ماه مارس 2019 شروع می گردد. این برنامه به نوعی بازسازی و تکمیل برنامه مریخ-500(مجموعه ای از آزمایش ها در مورد آماده شدن برای پرواز به مریخ، به مدت 520 روز که در سال 2010-2011 برگزار گردید) بشمار می رود. متخصصان ما قرار است تحقیقات زیادی را در سازه های روسی انجام دهند که در آن آماده سازی برای ماموریت های فضایی طولانی دور از مدار زمین محوریت دارد.

کاندروت اضافه کرد: ما همچنین درباره زیست شناسی فضایی تحقیقات را گسترش می دهیم. بطور مثال مطالعه بر روی موش در ایستگاه فضایی بین المللی که چند نمونه را به روسیه انتقال داده ایم. به عنوان بخشی از آزمایش، ما شرایط خاصی را معین می کنیم، سپس جنبه های رفتار موش در این شرایط از دیدگاه بیوشیمی، فیزیولوژی و غیره مورد آنالیز قرار می گیرد. در مرحله نهایی، آنچه که از بدن موش ها باقی مانده است، می توانیم به سازمان های علمی علاقه مند به مطالعه برخی پارامترهای دیگر ارائه دهیم.

کاندروت اضافه کرد: ناسا برای شرکت در آزمایش انزوای چهار ماهه سیریوس، دو شرکت کننده را انتخاب نموده است اما هنوز تصمیم قطعی برای دوره انزوای هشت ماهه و سالانه نگرفته و منتظر دیدن نتایج خواهد ماند.

وی در مورد هدف ناسا برای شرکت در این دسته آزمایش ها گفت: یکی از ارزش های اصلی سیریوس، به دست آوردن ملاک هایی جهت انتخاب و گروه بندی یک خدمه بین المللی است. از آنجایی که افراد بسیاری علاقه مند به این موضوع هستند، نماینده کشورهای زیادی داوطلب خواهند بود و ما باید ملاک های درستی برای انتخاب داشته باشیم. به اعتقاد من همه چیز بعد از مرحله چهار ماهه، روشن خواهد شد.

وی در مورد این سوال که وضعیت حضور شرکت کنندگان خارجی در این آزمایش چگونه است و آیا آن را بدون در نظر دریافت طرف روسی انجام می دهید گفت: البته نقش اصلی در آزمایش را طرف روسی بازی می نماید، اما ما یک مکانیزم همکاری بسیار دقیق ایجاد نموده ایم که با روسیه تداخل نداشته باشیم. حیطه وظایف علمی به وضوح روشن است و هیچ تضاد منافعی وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برای گسترش تحقیق در فضا با روسیه همکاری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای گسترش تحقیق در فضا با روسیه همکاری می کنیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021