با توجه به ادامه بحران ویروس کرونا و بسته شدن بیشتر مرزها، تمامی تورها و خدمات مسافرتی تا اطلاع ثانوی کنسل می‌باشد.

شماره‌های تماس صرفا جهت تماس برای پیگیری قراردادهای در جریان می‌باشد:

09919788893 خانم متقی (کارشناس فروش تور) (فقط واتس اپ)

09919788892 خانم زراسوند (کارشناس فروش تور) (فقط واتس اپ)

09192313064 خانم ساویس (کارشناس فروش تور) (فقط واتس اپ)

09906102071 آقای رحمتی (کارشناس فروش تور)

09121255526 آقای پارساکیان (مدیر تور) (فقط جهت تماسهای اضطراری)

بازی هوشمندانه ایران در مقابل اروپا

به گزارش آوای بورالان، کارشناس مسائل اروپا گفت:گام هاى زیادى مانده که ایران باید در قبال بدعهدی های برجامی غرب بردارد.

بازی هوشمندانه ایران در مقابل اروپا

حنیف غفاری کارشناس مسائل اروپا در گفت وگو با، درباره گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت:اتحادیه اروپا و خصوصا تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) از زمانی که جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه امسال و در راستای تحقق استراتژی مقاومت فعال گام های کاهنده تعهدات برجامی خود را برداشت، همیشه در محافل خصوصی و آشکار به ایران خرده می گرفتند که چرا این گام ها را برداشته و این مسئله می تواند معادلات اروپا در مورد برجام را خدشه دار کند.

او اضافه نمود: مسلما برداشته شدن گام چهارم در 15 آبان منجر به اعتراض مسئولین اروپایی خواهد شد، ضمن اینکه بعضی از اخبار غیر رسمی هم حاکی از این است که حتی سران اروپایی هم هشدار داده اند که اگر ایران گام چهارم خود را بردارد، امکان دارد در مورد ماندن در برجام تجدید نظر نمایند.

غفاری تاکید نمود: اتحادیه اروپا قرار بود که بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای، یک سری حداقل هایى را به عنوان منافع حداقلی ایران در برجام برای ما تامین نمایند، اما سه کشور اروپایی نه تنها این اقدام را انجام ندادند، بلکه به بازی پشت پرده خود در زمین واشنگتن ادامه دادند.

کارشناس مسائل اروپا ادامه داد: ما به خوبی می دانیم که تاخیر اتحادیه اروپا در راه اندازی اینستکس محصول رایزنی هایی بوده که به صورت پنهانی بین لودریان وزیر امور خارجه فرانسه با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکاست.

او توضیح داد: آنطور که مسلم است، تحقق گام های کاهنده برجامی ایران و متعاقبا گام چهارمی که در این خصوص برداشته خواهد شد، حداقلی ترین واکنش جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدامات ضد برجامی بوده که اتحادیه اروپا انجام داده است.

غفاری ادامه داد: اتحادیه اروپا نمی تواند از یک سمت بی تعهدی خود را در حفظ برجام نادیده بگیرد و از طرف دیگر ازایران بخواهد که گام های کاهنده برجامی خود را متوقف کند، مسلما این معادله ای است که نه از سوی نظام و نه از سوی ملت ایران قابل پذیرش نیست و در نتیجه کشورمان گام های کاهنده تعهدات برجامی که دارای ارزش راهبردی برای ماست را برمیدارد.

کارشناس مسائل اروپا گفت: در حال حاضر رویه ای که جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته، مطابق ظرفیت های تعبیه شده در خود برجام است، یعنی ظرفیت هایی که در ماده 36 برجام وجود دارد و مثل توافق هسته ای است و اقداماتی که اکنون کشورمان در حال اجرا آن است، اتفاقا نه تنها برخلاف برجام نیست بلکه در ذیل خود این توافق تعریف شده است.

غفاری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس مفاد برجام در صورت عدم تامین منافع خود می تواند از بخشی از تعهدات برجامی اش عقب نشینی کند، بنابراین فعلا گام هایی که جمهوری اسلامی ایران برمی دارد، چه در بحث درصد غنی سازی، ذخایر غنی سازی، احیای بعضی از فعالیت ها در حوزه تحقیق و توسعه چه در مورد گام چهارم تمامی این گام ها در ذیل خود برجام قابل تعریف است.

او توضیح داد: اگر در ادامه راستا و با ادامه رفتار های غیر متعارف آمریکا و اتحادیه اروپا، ایران به نتیجه دیگری برسد، این اقدام را انجام خواهد داد، حتی ممکن است گام چهارم هم یک تصمیم خاص در مورد برجام باشد.

کارشناس مسائل اروپاادامه داد: آن طور که مسلم است، هنوز خیلی از گام ها توسط جمهوری اسلامی ایران برداشته نشده است، گام هایی در مورد بحث فردو، غنی سازی 20 درصدی و بحث نظارت های آژانس؛ بنابراین هنوز مانده گام هایی که جمهوری اسلامی ایران باید در راستای روبرو با بد عهدی اتحادیه اروپا و خروج امریکا از برجام بردارد. در نتیجه فعلا کشورمان در حال راهنمایی هوشمندانه بازی از سمت خود است و به نظرم این بازی هوشمندانه ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور کشورمان کمیته ای برای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی تشکیل داده اند، بنابراین اگر به چارچوب دلخواه خود با اروپایی ها نرسیم، برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی اقدام می کنیم.

ایران کاهش تعهدات برجامی خود را از 18 اردیبهشت امسال شروع نموده است و مهلت اجرای گام سوم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی 15 آبان سرانجام می پذیرد و پس از آن قرار است ایران گام چهارم را اعلام کند.

همچنین سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه هم در این باره، گفته است که اگر ایران به منافع مالی مشروع خود دست نیابد، برداشتن گام چهارم تهران برای کاهش تعهداتش ذیل برجام اجتناب ناپذیر است.

ریابکوف در نشستی با شرکت نمایندگان در برنامه سالانه آموزشی و علمی تبادل نظر به نام آینده که توسط صندوق دیپلماسی عمومی الکساندر گورچاکوف برگزار می گردد، تاکید نمود که تهران مدت ها پیش گفت اگر پیشرفتی از سوی دیگر طرف های برجام در تضمین منافع مالی مشروع این کشور مشاهده نگردد، هر دو ماه اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بازی هوشمندانه ایران در مقابل اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی هوشمندانه ایران در مقابل اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021