ایرانیان کانادا خواهان تحقیق کانادا از مفسدان مالی فراری شدند

ایرانیان مقیم کانادا در طوماری که تا کنون نزدیک به 2 هزار و 100 امضا دارد، از کانادا خواسته اند تا از مفسدان مالی ایرانی که به این کشور گریخته اند، تحقیق به عمل آورد.

ایرانیان کانادا خواهان تحقیق کانادا از مفسدان مالی فراری شدند

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، کنگره ایرانیان کانادا روز دوشنبه با قرار دادن این طومار الکتریکی در وب سایت خود، دادخواستی را علیه دو متهم فراری در اختلاس های کلان بانکی و پتروشیمی تنظیم نموده اند که خطاب آن به وزیران دادگستری، امنیت عمومی و درآمد ملی کانادا است.

در بخشی از این طومار آمده است: محمود رضا خاوری یک مدیر بانکی ایران بود که در سال 2011 پس از افشای کلاهبرداری بزرگ مالی 2.6 میلیارد دلاری، به سوی کانادا گریخت. در دسامبر سال 2017 خاوری به 30 سال حبس محکوم شد و اینترپل برای او حکم صادر کرد.

ایرانیان مقیم کانادا با یادآوری اینکه چندین بار درباره این پرونده به دولت پیشین و فعلی کانادا مراجعه و ابراز نگرانی نموده اند، می افزایند: با این حال، ایرانیان کانادایی هرگز پاسخی دریافت ننموده اند و دولت هیچ اقدامی در این باره انجام نداده است.

در این طومار بار دیگر از دولت کانادا درباره این مفسد اقتصادی درخواست رسیدگی و پیگیری شده است.

امضا نمایندگان این طومار به فساد پتروشیمی که به تازگی افشا شده هم اشاره نموده و گفته اند: گزارش شده است که مرجان شیخ الاسلامی آل آقا که در یک پرونده فساد عظیم (10 میلیارد دلاری) در ایران مورد تعقیب قرار گرفته است، به کانادا آمده و به سرمایه گذاری و کسب و کار پرداخته است.

این طومار به مشکلاتی که ایرانیان عادی و دانشجویان مقیم کانادا دارند، اشاره نموده و افزوده است: در حالی این افراد قادر به عزیمت به کانادا هستند و پول خود را آزادانه جابجا می نمایند که بسیاری از ایرانی های عادی کانادا به دلیل ملیت و کشور مبدا، دچار محدودیت های بانکی هستند.

ایرانیان مقیم کانادا تاکید نموده اند: در واقع، جامعه ایرانیان کانادا به خوبی مطلع هستند که حساب های بانکی دانشجویان بین المللی ایرانی تنها با داشتن چند صد دلار مسدود شده است.

امضا نمایندگان این طومار نسبت به دو پرونده فساد بزرگ مالی ابراز نگرانی نموده و آورده اند: بی تحرکی دولت کانادا در این موارد، به افرادی که با فساد ثروتمند شده اند را از مواجهه با دستگاه عدالت سر باز زنند در حالی که ایرانی- کانادایی های بی گناه باید با سوء ظنی که به جامعه ایرانی ها به دلیل فساد این افراد وارد شده است، مقابله نمایند.

این افراد از وزیران دولت کانادا خواسته اند به سرعت تحقیقات را درباره محمود رضا خاوری و مرجان شیخ الاسلامی آل آقا با استفاده کامل از قدرت قانون کانادا که قوانین پولشویی بخشی و نه تمام آن است، شروع نمایند.

ایرانیان مقیم کانادا در این طومار تاکید نموده اند: دولت و دستگاه های اجرای قانون باید از تبدیل شدن کانادا به پناهگاهی برای پول فاسد مانع شوند. این مشکل به ایران و ایرانیان محدود نمی گردد. دولت باید اکنون عمل کند.

منبع: ایرنا

به "ایرانیان کانادا خواهان تحقیق کانادا از مفسدان مالی فراری شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانیان کانادا خواهان تحقیق کانادا از مفسدان مالی فراری شدند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021