انتخاب بانوی ایرانی به عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری

به گزارش آوای بورالان، اتحادیه اروپا برای نخستین بار جایزه شایستگی مدیریت را به یک بانوی ایرانی کارآفرین در حوزه گردشگری اعطا می نماید.

انتخاب بانوی ایرانی به عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری

به گزارشآوای بورالان، اتحادیه اروپا از سال 2004 برنامه ای را با عنوان شایستگی مدیریت توسط کمیسیون کارآفرینی، به پشتیبانی مجلس این اتحادیه آغاز نموده که بر اساس شاخص هایی چون کارآفرینی، نوآوری، برندسازی، توسعه صنایع خانگی، توسعه صنایع دستی، مشتری مداری، رعایت محیط زیست و ارزش های انسانی با درنظر دریافت مسؤولیت های اجتماعی، بانوان کارآفرین را از میان کشورهایی حتی خارج از این اتحادیه انتخاب می نماید.

سهیلا پیرمرادیان که از سال 1378 فعالیت در صنعت گردشگری را آغاز نموده هم اکنون مدیریت یکی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایران را به عهده دارد. او پیش از این، نزدیک به 15 سال راهنمای تورهای گردشگران ایتالیایی زبان در ایران بود که به واسطه نوع فعالیت ها و کارآفرینی که در صنعت گردشگری ایران داشته، از سوی اتحادیه اروپا به عنوان مدیر شایسته و کارآفرین شناخته شده است. تحصیلات پیرمرادیان در زمینه زنان و مامایی در کشور ایتالیا بوده که در رشته مدیریت نوین نیز تحصیلات تکمیلی داشته است.

این جایزه برای نخستین بار است که از سوی برنامه شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا به زنان کارآفرین ایرانی اهداء می گردد.

عظیم فضلی پور، نماینده اتحادیه اروپا در برنامه شایستگی مدیریت (EBCL) در کشورهای فارسی زبان است که حدود دو ماه پیش گفته بود، در پی برطرف تحریم ها و توافق هسته ای ایران، برنامه شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا (EBCL) تصمیم گرفته است برای نخستین بار جایزه زنان کارآفرین را به بانوان ایرانی اعطاء کند.

اتحادیه اروپا سوم نوامبر (13 آبان) در قالب این برنامه از 100 زن کارآفرین و خلاق که در تمام حوزه های مالی فعالیت دارند، به عنوان مدیر شایسته تقدیر خواهد نمود.

نحوه انتخاب و معرفی بانوان کارآفرین به عنوان مدیر شایسته از سوی اتحادیه اروپا طبق اظهارات فضلی پور به این شکل بوده که نخست درخواست متقاضیان به اتاق های بازرگانی، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سایر نهادهای فعال ارسال شده، سپس اشخاص واجد شرایط به دفتر مرکزی EBCL معرفی و پس از آنالیز های مرحله ای، اسامی نهایی به دفتر مرکزی در اتریش اعلام شده اند که در نهایت از میان تمام کشورهای شرکت کننده، 100 مدیر کارآفرین برگزیده شده اند.

سهیلا پیرمرادیان ـ بانوی کارآفرین منتخب برنامه شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا ـ در این باره به آوای بورالان گفت: همه چیز از یک ایمیل آغاز شد، من هم تا قبل از آن از این برنامه اتحادیه اروپا اطلاعی نداشتم، وقتی به دفتر نمایندگی این برنامه در تهران مراجعه کردم متوجه شدم که اتحادیه اروپا هر سال از میان زنان کارآفرین، مدیر شایسته انتخاب می نماید، اما این نخستین بار است که ایران به این برنامه اضافه شده است. به استناد اطلاعات نماینده این برنامه در تهران، قرار بودسال جاری (2016) بیش از 10 زن کارآفرین از میان کشورهای فارسی زبان (ایران، تاجیکستان و افغانستان) به اتحادیه اروپا معرفی شوند تا براساس شاخص های معین شده مورد ارزیابی نهایی قرار گیرند.

به گفته او، آنالیز برای انتخاب مدیر شایسته در میان زنان کارآفرین از مسیرهای مختلفی صورت می گیرد و اقداماتی که در دوران فعالیت حرفه ای اجرا شده معیار مهم و به مراتب اثرگذار است.

این فعال گردشگری ادامه داد: در آنالیز های اتحادیه اروپا، میزان کارآفرینی و خلاقیت اهمیت دارد. برای همین فکر می کنم این انتخاب به خاطر حضور مستمر و پررنگ شرکتی که در زمینه گردشگری تاسیس نموده ام، در نمایشگاه های بین المللی بوده و همینطور گردشگرانی که به ایران جذب نموده ایم و متناسب با آن ارزآوری داشته ایم. مجریان این برنامه اتحادیه اروپا معتقدند، به عنوان یک کارآفرین، صنعت گردشگری را به معنای واقعی در ایران پیاده نموده ایم و به همان میزان ارزآوری مناسبی برای کشورمان داشته ایم.

او افزود: چند سال قبل همایشی با عنوان موقعیت اقلیت های مذهبی در کشورهای مسلمان خاورمیانه از سوی یک تشکل مردمی با مشارکت سازمان ملل ترتیب داده شد که مسؤولیت بخش ایران آن به عهده من بود. در آن برنامه سعی کردم تنوع مذهبی را که در کشورمان جاری بود به نمایندگان سازمان ملل و اعضای آن تشکل نشان دهم. در آن برنامه شخصی حضور داشت که سال ها پیش جزو مذاکره کننده های نهایی سازمان ملل در انتها دادن جنگ عراق و ایران بود و حالا در آن تشکل مردمی عضویت داشت. در همان برنامه سعی کردم آن ها را به مناطقی ببرم که باورش برایشان سخت بود، مثل قبرستان یهودی ها در اصفهان که بیش از 2 هزار سال قدمت دارد و همچنان محل برگزاری آیین های مذهبی یهودیان است. کلیساهای باقی مانده از قرن های 12 و 13 در منطقه آذربایجان ایران که هنوز اجرای مراسم در آن ها جریان دارد و بالاخره مدرسه ای در تهران که دانش آموزان آن از همه ادیان در یک کلاس درس هستند. این چیزی بود که آن ها در هیچ کشور دیگری ندیده بودند، برای همین عنوان همایش را کلا به ادیان توحیدی در ایران تغییر دادند. من حتی با هزینه شخصی به ایتالیا رفتم تا سفیر وقت ایران در آن کشور را با این همایش همراه کنم، اما هیچ پاسخی نگرفتم.

وی گفت: این همایش در ایتالیا برگزار گردید و من تنها ایرانیِ حاضر در آن بودم که برای سخنرانی 35 دقیقه ای دعوت شدم، این فرصتی بود تا از امنیت و زیبایی ایران تمام قد دفاع کنم و واقعیت های آن را نشان دهم. وقتی اتحادیه اروپا در برنامه شایستگی مدیریت در حال آنالیز فعالیت زنان کارآفرین بود، به آن حرکت ها و فعالیت ها رسید.

پیرمرادیان سال های پیش با موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) همکاری داشته و یکی از کتاب های بنیانگذار انقلاب را به زبان ایتالیایی و نامه های زنان آن کشور را که برای امام خمینی (ره) فرستاده شده بود، به فارسی ترجمه نموده است. او بعدها فعالیتش را به عنوان راهنمای تورهای گردشگری در ایران ادامه داد و 15 سال در این زمینه کار کرد. آژانس مسافرتی که از چهار سال پیش گردشگران اروپایی را به ایران جذب می نماید. او از ابتدای سال جاری تا ماه آذر 2 هزار گردشگر اروپایی به ایران جذب نموده که معتقد است این تعداد برای یک آژانس تازه نفس عدد قابل توجهی است.

او در پاسخ به این سوال که به عنوان یک کارآفرین تا کنون برای چند نفر اشتغالزایی داشته است؟ گفت: وقتی در گردشگری کارآفرینی می کنید، مطمئنا اشتغالزایی هم دارید، چون آنطور که آمارهای دنیای می گویند، با ورود هر گردشگر به طور مستقیم برای 11 نفر شغل ایجاد می گردد، آن هم بدون این که ارزی از کشور خارج گردد.

این فعال گردشگری تاکید نمود: هیچ وقت برای خارج کردن مسافر و ارز از کشورم تمایلی نداشته و ندارم، البته این حق مردم ایران است که دنیا را ببینند، ولی من تصمیم ندارم به این بخش وارد شوم، فقط به این خاطر که می خواهم برای کشورم مثبت باشم و ارزآوری داشته باشم.

پیرمرادیان سپس اظهار کرد: این انتخاب اتحادیه اروپا فقط بُعد و منفعت شخصی ندارد، چون با هر بار تکرارِ نام ایران به شکل مثبت در رسانه های مطرح دنیا، تبلیغی غیرمستقیم برای کشورمان صورت می گیرد که به نسبت انتخاب صرف یک مدیر کارآفرین زن ایرانی توسط اتحادیه اروپا، پیامدهای بهتری دارد. من در مراسمی که 13 آبان ماه در پاریس برگزار می گردد، تریبونی خواهم داشت که بار دیگر از آن برای معرفی کشورم استفاده می کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتخاب بانوی ایرانی به عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری" امتیاز دهید

1 کاربر به "انتخاب بانوی ایرانی به عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب بانوی ایرانی به عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021