انتخاب اسپانیا؛ ادامه همکاری با هواوی

اسپانیا یکی از معدود کشورهای اروپایی است که میخواهد به منظور توسعه شبکه نسل پنجم اینترنت 5G به همکاری با هواوی ادامه دهد.

انتخاب اسپانیا؛ ادامه همکاری با هواوی

به گزارش خبرنگاران، هواوی که بدون شک بزرگترین اپراتور مخابراتی و توسعه دهنده تجهیزات اینترنتی در دنیا به شمار می رود، در کشورهای متعددی اقدام به ارائه خدمات و توسعه تجهیزات لازم برای برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت 5G نموده اما با توجه به اعمال تحریم های جدید از سوی کاخ سفید و کوشش دولت آمریکا برای متقاعد کردن متحدانش همچون کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی همچون انگلستان، هلند و آلمان، به نظر می رسد که توسعه شبکه 5G بجای اینکه راهگشا باشد، جلوی تصمیم گیری سریع و پیشرفت کشورهای مختلف به سمت و سوی راه اندازی جدیدترین نسل از شبکه های اینترنتی و مخابراتی را گرفته و در حقیقت، دنیا را به دو قطب مخالف تقسیم نموده است.

چندی پیش بود که اخبار متعددی مربوط به تصمیم دولت های مختلف برای همکاری و عدم همکاری با هواوی منتشر شد که نشان می داد کشورهای دنیا تحت تأثیر تشدید نگرانی های امنیتی و همچنین اعمال تحریم و محدودیت های جدید آمریکا علیه این شرکت چینی تصمیم گرفتند قراردادهای همکاری خود را برای توسعه شبکه اینترنت 5G لغو نمایند.

اما حالا تازه ترین اخبار و گزارش ها در راشا تودی حاکیست که اپراتور وودافون در اسپانیا با همکاری هواوی میخواهد به توسعه زیرساخت های لازم برای برقراری شبکه 5G در 15 شهر این کشور اروپایی بپردازد.

وودافون که دومین اپراتور مخابراتی بزرگ و فعال در دنیا به شمار می رود، به شهروندان و مشترکان اسپانیایی خود وعده داده بود که علاوه بر مادرید، پایتخت این کشور، شبکه پرسرعت اینترنت 5G را در 15 شهر دیگر اسپانیا نیز توسعه داده و راه اندازی کند.

از جمله مهم ترین این شهرها می توان به سویل، والنسیا، مالاگا، زاراگوزا، سن سباستین، بیلبائو، ویتورا، ویگو، لا کورونا، گیژون، سانتاندر، پامپلونا، لوگرونو اشاره نمود.

به عقیده کارشناسان و تحلیلگران، در مورد ادامه همکاری و فعالیت های مخابراتی هواوی در دولت کشورهای مختلف اختلاف نظر شدید و پررنگی وجود دارد که به طور کلی می توان در حال حاضر دنیا را به دو قطب تقسیم کرد که بعضی از آنها تحت تأثیر نگرانی های امنیتی و احتمال جاسوسی هواوی از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران قطع همکاری با این غول تکنولوژی را بر توسعه فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت 5G ترجیح داده اند و بعضی دیگر از کشورها نیز توجه زیادی به اتهامات وارده علیه هواوی نشان نداده و ترجیح می دهند که زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی شبکه 5G آنها هرچه سریع تر توسط شرکت هواوی برقرار و راه اندازی گردد چراکه اولاً این شرکت بزرگترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی در دنیا به شمار می رود و دوماً اینکه فعالیت سایر اپراتورهای مشابه صرفه مالی برای دولت ها نخواهد داشت.

با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت فناوری های نوین و گسترش کوشش و فعالیت شرکت های مختلف تکنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت 5G، می توان گفت که یک ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول های تکنولوژی درگرفته است و هر یک از آن ها در کوششند نخستین اپراتور و شرکت مخابراتی باشند که امکان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار کاربرانشان قرار می دهند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می گردد.

هواوی در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتخاب اسپانیا؛ ادامه همکاری با هواوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب اسپانیا؛ ادامه همکاری با هواوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021