انتخابات شهرداری ترکیه زنگ خطری برای اردوغان

انتخابات 11 فروردین 1398 هشدار بزرگی به حزب حاکم کنونی ترکیه است که اگر نتواند خواسته های مردمش را برآورد کند، در آینده نه چندان دور مجبور می گردد دولت را نیز به احزاب مخالف واگذار کند.

انتخابات شهرداری ترکیه زنگ خطری برای اردوغان

انتخابات شهرداری ترکیه در 11 فروردین 98 برگزار گردید و حزب عدالت و توسعه علیرغم آنکه توانست بیش از 50 درصد آراء را به دست آورد، اما در استانبول و 6 شهر بزرگ دیگر باخت. این انتخابات یک زنگ هشدار و حتی زنگ خطر برای حزب حاکم عدالت و توسعه و شخص اردوغان تلقی می گردد. برخی از تحلیلگران ترکیه بر این باور هستند که شهر استانبول گلوگاه رسیدن به قدرت در ترکیه محسوب می گردد و هر که در این شهر موفق گردد قادر است در آینده با پیروزی در انتخابات پارلمانی، دولت تشکیل دهد.

بیش از 50 درصد صادرات ترکیه به وسیله این شهر انجام می گردد و جمعیت آن با احتساب گردشگران بیش از 17 میلیون نفر است. ویژگی های جغرافیایی و موقعیت استراتژیک استانبول این شهر را به مرکز تجاری و گردشگری ترکیه تبدیل نموده است. استانبول به تنهایی از چند کشور اروپایی بزرگتر است. بنابراین انتخابات 11 فروردین 1398 هشدار بزرگ به حزب حاکم کنونی است که اگر نتواند خواسته های مردم خود را برآورد کند در آینده نه چندان دور مجبور می شوند به مانند واگذاری شهرداری های شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا به مخالفان، دولت را نیز به احزاب مخالف واگذار کند.

امام اوغلی نامزد پیروز حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در استانبول فردی جوان (49 ساله) خوشرو و متبسم است که هیچ وقت وارد تنش های حزبی نشده و صرفا با حضور 2 ماهه در انتخابات توانست رقیب سرسخت و چهره شناخته شده خود یعنی بینالی یلدیدیم از حزب حاکم پیروز گردد. از سوی دیگر اعلام پیروزی امام اوغلی از سوی سعدی گون رئیس شورای عالی انتخابات به منزله پیروزی دموکراسی در ترکیه و به ویژه استانبول محسوب می گردد. این موضوع منجر به تقویت ارزش لیر در مقابل دلار و سایر ارزهای خارجی شد. ادامه دموکراسی واقعی در ترکیه کلید پیشرفت این کشور محسوب می گردد و اردوغان باید نقاط ضعف دولت خود را شناسایی نموده و در جهت برطرف مسائل اقدام کند تا همچنان بتواند به پیروزی در انتخابات آتی امیدوار باشد.

در حال حاضر حزب عدالت و توسعه نسبت به نتایج انتخابات برخی از شهرها اعتراض نموده است و خواستار تجدید نظر و یا شمارش مجدد کامل آراء شده که باید منتظر رای نهایی شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "انتخابات شهرداری ترکیه زنگ خطری برای اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات شهرداری ترکیه زنگ خطری برای اردوغان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021