هر آنچه در مورد المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ میدانیم

رویداد المپیک زمستانی هر 4 سال در رشته های ورزشی مختلف برگزار میشود، در سال 2018 قرعه به نام کره جنوبی افتاده است و شهر پیونگ چانگ میزبان این دوره از رقابت ها خواهد. در ادامه اطلاعات بیشتری از این رویداد در اختیارتان قرار میدهیم.

هر آنچه در مورد المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ میدانیم

المپیک یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات دنیای ورزش است. بازی‌های المپیک زمستانی 2018 ، یک رویداد چند ورزشی برای ورزش‌های زمستانی است که در تاریخ 9 فوریه تا 25 فوریه 2018 در شهر پیونگ چانگ کره جنوبی برگزار می‌شود.

بازی‌های المپیک زمستانی 2018، یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی است که در آن ورزش‌های زمستانی نظیر اسکی برگزار می‌شود. این المپیک از تاریخ 9 الی 25 فوریه (20 بهمن الی 6 اسفند) در شهر پیونگ چانگ کره جنوبی برگزار می‌شود. شهر پیونگ چانگ پس از نامزدی در 6 ژوئیه 2011 در دوربان بر شهرهای انوسی در فرانسه و مونیخ آلمان پیروز شد.

پیونگ چانگ شهری در 90 کیلومتری شرق سئول است و حدود 80 کیلومتر با کره شمالی فاصله دارد. متوسط دمای این شهر در ماه فوریه 35 در جه فارنهایت است و میانگین پایین‌ترین دما 17 درجه فارنهایت ثبت شده است. طبیعت پیونگ چانگ، طبیعتی زیبا و بکر بوده و بدون شک یکی از زیباترین شهرهای برگزاری المپیک زمستانی، پیونگ چانگ خواهد بود.

المپیک زمستانی 2018، اولین المپیک زمستانی است که در کره جنوبی برگزار می‌شود، دو دوره قبلی این المپیک در ژاپن برگزار شده بود و این اولین باری است که المپیک زمستانی در شهری از کره جنوبی برگزار می‌شود. شهر پیونگ چانگ در سال‌های 2010 و 2014 نیز نامزد شده بود که بار اول به ونکوور و بار دوم به سوچی باخت.

مونیخ یکی از نامزدهای اصلی برگزاری المپیک زمستانی 2018 بود، مونیخ تاکنون میزبان دو المپیک تابستانی و زمستانی بوده است. بلیت بازی‌های زمستانی 2018 ، در سال 2016 به حالت پیش‌فروش قرار گرفت، ولی بااین‌حال هنوز 25 درصد از بلیت‌های المپیک زمستانی 2018 در انتظار فروش هستند.

یکی از اقدامات جالب شهردار سئول در رابطه با فروش بلیت‌های این المپیک، توزیع بلیت‌ها در میان خانواده‌های کم‌درآمد در سئول بود. بدون شک این حرکت می‌تواند به الگویی برای سایر افراد و سردم داران شود.

بیش از 90 کشور با مجموع 2800 بازیکن در این تورنمنت ورزشی شرکت خواهند کرد،7 ورزش با 15 رشته زیرمجموعه، در المپیک زمستانی پیونگ چانگ برگزار می‌شود

یکی از حواشی المپیک زمستانی 2018، شرکت نکردن کشور روسیه در این المپیک است. کمیته بین‌المللی المپیک حمل پرچم روسیه توسط تماشاگران را هم ممنوع کرده است و در لباس ورزشکاران نباید هیچ نشانه‌ای از روسیه وجود داشته باشد. ورزشکاران پاک روسیه می‌توانند به‌صورت مستقل در این رویداد ورزشی شرکت کنند.

پیست اسکی پیونگ چانگ در منطقه‌ای میان کره شمالی و جنوبی قرار دارد، امکان مشاجره میان کره جنوبی و شمالی برای برگزاری مسابقات وجود داشت، ولی پس از مدت‌ها این اولین باری است که هر دو کره حاضر به همکاری و مشارکت برای برگزاری بازی‌های آسیایی کرده‌اند.

شعار رسمی المپیک زمستانی 2018، «شور و شوق ارتباط‌دهنده» است. این شعار، شعاری عالی برای چنین رویداد ورزشی است و باعث ایجاد هیجان در افراد می‌شود. مهمان‌نوازی کره‌ای‌ها باعث می‌شود تا این المپیک بهتر از همیشه برگزار شود.

واژه ارتباط‌دهنده در این شعار درواقع نمادی برای ارتباط تمام نسل‌ها از هر فرهنگی است. برای برگزاری افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی استادیومی با ظرفیت 35000 نفر ساخته شده است. این استادیوم تنها برای افتتاحیه و اختتامیه بازی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و پس از بازی‌های المپیک 2018 دیگر استفاده نخواهد شد.

عروسک‌های المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ، یک ببر و خرس بانام‌های سوهورانگ و آسیاتیک است. در طراحی این عروسک‌ها هم از شعارهای صبوری شور و شوق استفاده شده تا این پیام به تمام مردم منتقل شود.

یکی از عروسک‌ها، خرس سیاه است که علامتی شبیه به هلال ماه در سینه او قرار دارد. این ماه درواقع نماد قدرتی ماورائی است که درگذشته برای جشن‌ها از این نماد استفاده می‌شده است.

یکی از حواشی دیگر این المپیک زمستانی شرکت نکردن هاکی بازان لیگ آمریکا است. این اتفاق از سال 1998 تاکنون تابه‌حال رخ نداده است. حواشی المپیک زمستانی 2018 کم نبود، نماینده ایران برای حمل مشعل بازی‌های این المپیک، بهرام رادان بود. تیم نماینده ایران و بهرام رادان مشعل بازی‌های زمستانی را 200 متر حمل کردند.

فاصله پیونگ چانگ تا سئول حدود 2.5 ساعت است، سازمان حمل و نقل کره در حال بررسی طرح‌هایی برای کاهش زمان سفر میان این دو شهر است و به احتمال‌زیاد در این مسیر قطار سریع‌السیری تعبیه شود.

سالن‌های برگزاری بازی‌ها در فاصله نزدیک با استادیوم المپیک قرار دارند، ازجمله این سالن‌ها می‌توان به مرکز جیانسگون آلپ، مرکز هاکی کوندونگ، پارک المپیک گانجئون اشاره کرد. فاصله این مراکز تا استادیوم المپیک کمتر از 30 دقیقه است.

نماد المپیک زمستانی 2018، نماد هماهنگی است. این نماد شامل 5 رنگ ازجمله زرد، سبز، آبی، قرمز و سیاه است. رنگ‌ها براساس الگوی حلقه المپیک و 5 رنگ اصلی کره انتخاب شده‌اند.

در این المپیک تنها شاهد ورزش‌های زمستانی عادی نظیر اسکی و هاکی نیستیم، ورزش‌های عجیب و درعین‌حال جالبی نظیر اسکلتون و نوردیک ترکیبی هم برگزار می‌شود. اسکلتون ورزشی زمستانی و انفرادی است که به‌وسیله یک سورتمه مخصوص کوچک در پیست یخی مارپیچی انجام می‌شود. نوردیک ترکیبی هم ورزشی دوگانه است که از دو بخش اسکی صحرانوردی و پرش با اسکی تشکیل شده است.

یکی از تازه‌نفس‌ترین بازی‌های المپیک زمستانی 2018، اسنوبرد هوایی است.

پیونگ چانگ کوچک‌ترین شهری است که تا به امروز میزبان بازی‌های المپیک زمستانی شده است. قبل از پیونگ چانگ رکورد کوچک‌ترین شهر میزبان مسابقات المپیک زمستانی پیونگ چانگ در دست شهر لیل هامر نروژ بود.

یکی از شناخته‌شده‌ترین و درواقع اصلی‌ترین پیست اسکی پیونگ چانگ، پیست آلپسینا است که بسیاری از مسابقات در رشته‌های مختلف ورزشی در این پیست اجرا می‌شود.

اگرچه ورزشکاران روسی امسال با شرایطی بسیار خاص و ویژه در مسابقات شرکت می‌کنند، ولی ورزشکاران مکزیکی برای اولین بار حضوری بسیار مؤثر در المپیک زمستانی 2018 خواهند داشت.

مدال المپیک پیونگ چانگ در طی مراسمی در سئول پرده‌برداری شده و طراح این مدال، طراح مشهور «لی سوک وو» بوده است. او از فرهنگ و الفبای کره‌ای برای طراحی این مدال الهام گرفته است. براساس برآوردها میزان مدال‌های لازم برای مسابقات المپیک زمستانی پیونگ چانگ 102 مدال است، ولی درمجموع 259 مدال برای این مسابقات ساخته شده است. این مدال‌ها، سنگین‌ترین مدال‌ها در طول بازی‌های المپیک زمستانی است، وزن مدال طلا برابر با 1.29 پوند، وزن نقره 1.28 پوند و وزن برنز 1.09 پوند است.

طرح مدال الگوی حلقه‌های المپیک با خطوط مورب است که این خطوط نماد انضباط و عزم تداعی شده است. پشت مدال هم نام بازی و رویداد نوشته‌شده است. از پارچه سنتی کره برای تزئینات و طراحی تاج استفاده شده است.

هزینه‌های کلی بازی‌های المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ حدود 10 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

به "هر آنچه در مورد المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ میدانیم" امتیاز دهید

1 کاربر به "هر آنچه در مورد المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ میدانیم" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه در مورد المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ میدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021