اصرار فرانسه بر ماندن ایران در برجام

وزیر خارجه فرانسه تأکید کرد، اروپا همچنان بر باقی ماندن ایران در توافق هسته ای (برجام) تأکید دارد.

اصرار فرانسه بر ماندن ایران در برجام

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امروز (دوشنبه) بیانیه اخیر ایران درباره توافق هسته ای (برجام) را نگران نماینده خواند و تأکید کرد که اروپا همچنان بر باقی ماندن ایران در این توافق اصرار دارد.

بنا بر گزارش شبکه اسکای نیوز، لودریان همچنین با اشاره به ضرب الاجل دو ماهه ای که ایران برای کشورهای باقیمانده در برجام و انجام تعهدات آنها ذیل این توافق مشخص نموده، گفت: صحبت ایران از ضرب الاجل در رابطه با توافق هسته ای غیرقابل قبول است.

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به سیاست فشار حداکثری آمریکا در قبال ایران تأکید کرد: درست است که موضع آمریکا برای افزایش فشار و تحریم ها [علیه ایران] از نظر ما نامناسب است، اما این مسئله نیز برای ما ناخوشایند است که چنین اولتیماتومی [از جانب ایران ] مطرح گردد.

وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در بروکسل یک نشست اضطراری درباره اعلامیه روز چهارشنبه ایران برگزار کردند تا درباره تصمیم اخیر ایران درباره توافق هسته ای رایزنی نمایند.

حدود یک سال پیش بود (18 اردیبهشت 1397) که دولت آمریکا به دستور ترامپ از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام خارج شده و تمام تحریم های هسته ای ذیل این توافق را در دو بازه 90 و 180 روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم ها یا محدودیت های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال نموده است. گفتنی است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه نموده است.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی ها در اجرای وعده ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه گذشته همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه ای خطاب به کشورهای عضو این توافق تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می نماید.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید کرد که اقدامات اعلامی در بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در چهارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز با اعلام اینکه ایران به کشورهای باقیمانده در برجام 60 روز مهلت داده تا به تعهدات خود ذیل این توافق هسته ای عمل نمایند و زمینه تأمین منافع ایران در این توافق را فراهم نمایند، تأکید کرد که در نامه ای که به این کشورها فرستاده، پیامدهای نادیده دریافت این ضرب الاجل مشخص شده را مفصل توضیح داده است.

با این وجود، اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای هرگونه اولتیماتوم از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را رد کرد و خواهان پایبندی تهران به تعهداتش شد. اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا با درخواست نه چندان مؤثر از کشورهای غیر عضو در برجام خواستند از هرگونه اقدامی که مانع اجرای کامل تعهدات طرف های باقی مانده در توافق می گردد، اجتناب نمایند. (جزئیات بیشتر)

و تمام اینها در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز شامگاه پنجشنبه با صدور دستوری اجرایی، تحریم های جدیدی را علیه صادرات فلزات ایران ازجمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس اعمال کرد (جزئیات بیشتر).

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اصرار فرانسه بر ماندن ایران در برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصرار فرانسه بر ماندن ایران در برجام"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021