چطور ارز مسافرتی بگیریم؟

به گزارش آوای بورالان، اگر میخواهید در تعطیلات پیشرو به خارج از کشور سفر کنید و تمایل دارید ارز مسافرتی تهیه نمایید، شرایط و ضوابط ان را در ادامه این مقاله مطالعه بفرمایید.

چطور ارز مسافرتی بگیریم؟

تهیه ارز بین‌المللی یکی از ملزومات اساسی پیش از سفر به خارج از کشور است و با توجه به تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای تهیه ارز لازم از بانک‌ دارای توجیه اقتصادی است. در این صورت، علاوه بر کاهش هزینه‌های سفر، نگرانی‌های موجود در رابطه با صحت ارز دریافتی نیز از بین می‌رود.

در بخش نخست این مقاله به روش پیشین دریافت ارز مسافرتی اشاره شده است که در آن متقاضی با مراجعه به بانک‌های عامل می‌توانست ارز دولتی مورد نیاز خود را تهیه کند. بخش دوم نیز به آخرین تغییرات در روند دریافت ارز مسافرتی طبق اطلاعیه‌های بانک مرکزی می‌پردازد.

بانک‌های عامل

در حال حاضر، سه بانک ملی، ملت و سامان خدمات ارز مسافرتی را در شعب منتخب خود ارائه می‌دهند. البته به منظور سهولت مراحل ثبت‌نام، بانک ملت سامانه خرید ارز مسافرتی را به صورت اینترنتی راه‌اندازی کرده، ولی در دو بانک دیگر حضور متقاضی در مراحل درخواست الزامی است. لیست شعب منتخب ارزی در وب‌سایت بانک‌های عامل در دسترس است.

شرایط دریافت ارز مسافرتی

هر شهروند ایرانی بالای 12 سال می‌تواند فقط برای یکبار در طول هر سال شمسی برای سفر عادی و زیارتی (منوط به ثبت‌نام قابل رویت در وب‌سایت سازمان حج و زیارت) خود به خارج از کشور به ترتیب 300 و 200 دلار ارز مبادله‌ای دریافت کند. گفتنی است این ارز مختص سفرهای هوایی بوده و به مسافرت‌های زمینی و دریایی تعلق نمی‌گیرد.

همچنین ارز مذکور به صورت حواله در شعب منتخب و پرداخت در فرودگاه (هنگام عبور از گیت) به متقاضیان ارائه می‌شود. نکته قابل توجه اینکه به هنگام دریافت ارز مسافرتی مراجعه حضوری کلیه اشخاص متقاضی الزامی است.

مدارک لازم

  • ارائه اصل کارت ملی
  • ارائه اصل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران
  • بلیط هواپیما (یکسره یا دوسره) ممهور به مهر آژانس مسافرتی
  • اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور به مبلغ 75,000 (هفتاد و پنج هزار) تومان در یکی از شعبه‌های بانک ملی ایران، به استثنای مسافران معاف از مالیات
  • ویزای کشور مورد نظر (در مورد کشورهایی که سفر به آن‌ها نیازمند اخذ ویزا است)

علاوه بر این، توصیه می‌شود کپی مدارک فوق را نیز در اختیار داشته باشید.

نکته‌هایی برای دریافت ارز مسافرتی

  • برای دریافت ارز مسافرتی از بانک‌های ملت و سامان بهتر است در این بانک‌ها حساب داشته باشید؛ در غیر این صورت همراه داشتن وجه نقد یا کارت بانکی توصیه می‌شود.
  • ارز مسافرتی معمولا از ساعت 10 صبح تا 13 بعدازظهر در شعبه‌های منتخب عرضه می‌شود. همچنین، به دلیل محدودیت زمانی شعبه‌ها برای صدور حواله ارزی بهتر است تا این کار را به روزهای آخر موکول نکنید.
  • حضور صاحب بلیط و پاسپورت برای دریافت حواله ارزی ضروری است.

افزایش سقف ارز مسافرتی

در تاریخ پانزدهم شهریورماه سال جاری طبق تصمیمی بانک مرکزی ارز مسافرتی را از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی حذف کرد؛ بر اساس این تصمیم، مسافران باید ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد و البته بانک‌ها تامین می‌کردند. ظاهرا این اقدام بانک مرکزی بر اساس دو دلیل اصلی اتفاق افتاد. اول اینکه ارزهای مسافرتی را معمولا افرادی دریافت می‌کردند که عازم سفرهای خارجی یا زیارتی بودند، که در این حالت یک امتیاز نسبت به دیگران بود. به عبارت دیگر، جزو ارزهای ضروری محسوب نمی‌شد. آن هم در شرایطی که مسافران خارجی عمدتا توانایی تامین ارز لازم را نیز دارا بوده و نیاز چندانی به دریافت ارز مبادله‌ای نداشته‌اند.

با اجرای این دستور از بیستم شهریورماه، تامین ارز برای زائران اربعین به طور استثنا برای سال جاری به میزان حداکثر 200 دلار آمریکا به نرخ مبادله‌ای با ارائه پاسپورت معتبر جمهوری اسلامی ایران و بلیط مسافرت برای زائران اربعین از طریق بانک‌های ملی ایران، ملت و سامان تامین و اجرا شد.

این روند ادامه داشت تا اینکه با افزایش تقاضا برای خرید ارزهای عمده یعنی دلار آمریکا و یورو در بازار آزاد و همزمانی آن با روزهای پایانی سال و افزایش سفرهای خارجی، سبب سیاستگذاری برای محدودسازی عرضه این ارزها به امور مسافرتی شد؛ زیرا صف‌های طولانی متقاضیان و نیز حاشیه سود به وجود آمده در بازار سیاه، موجب نارضایتی صرافی‌ها نیز شد.

از این رو، بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار بازار ارز، از هفدهم اسفند (پنجشنبه گذشته) محدودیت‌های جدیدی برای خرید ارز اعمال کرد که بر اساس آن متقاضی باید ضمن ارائه اصل پاسپورت و کارت ملی خود، فیش عوارض خروج از کشور، اصل بلیط و ویزای دریافت شده را برای دریافت حداکثر یک هزار دلار ارائه کند. این میزان برای کشورهایی مانند ترکیه که به اخذ ویزا نیاز ندارد، 500 دلار تعیین شده است.

منبع: بااقتصاد

به "چطور ارز مسافرتی بگیریم؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "چطور ارز مسافرتی بگیریم؟" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور ارز مسافرتی بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021