ادامه برخوردها پروازهای تهران ـ گرجستان را خالی کرد

به گزارش آوای بورالان، دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اطلاع داد: پروازهای گرجستان همزمان با تشدید بدرفتاری این کشور با مسافران ایرانی، خالی گردیده است.

ادامه برخوردها پروازهای تهران ـ گرجستان را خالی کرد

مرتضی قربانی به آوای بورالان گفت: هرچند که در فصل پررونق سفرهای خارجی قرار نداریم اما متاثر از برخوردهایی که در مرزهای ورودی گرجستان در یک ماه اخیر با اتباع ایرانی گردیده، میزان تقاضا برای سفر به این کشور نیز پایین تر از حد معمول گردیده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه گرجستان شرح شفافی نداده است و اعلام موضع ننموده که در آینده چه خواهد شد در نتیجه مردم نگران برخوردها در مبادی ورودی این کشور هستند.

یکی از کارگزاران اصلی گرجستان که ترجیح داد نامش محفوظ بماند نیز به آوای بورالان گفت: پروازهای گرجستان پس از بازگرداندن تعداد زیادی از اتباع ایرانی، همچنان برقرار است اما تقاضا کمتر گردیده. البته این روزها تعداد کمتری بازگردانده گردیده اند. دو هفته پیش این تعداد خیلی بیشتر بود.

حرمت الله رفیعی ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ نیز به آوای بورالان گفت: این بی احترامی استمرار دارد و دولت گرجستان نیز شرحی برای آن نداده است، به زعم ما واکنش دولت ایران هم تا کنون جدی نبوده است. واکنش هایی نشان داده گردیده و پیگیری هایی گردیده است اما وقتی بازگرداندن ایرانی ها همچنان ادامه دارد، پس برخورد جدی هنوز نگردیده است. دولت ایران باید فورس بگذارد و به اتفاقی که افتاده است بیشتر اهمیت دهد.

وی اضافه کرد: گفتند آن خانمی که از بدرفتاری پلیس فرودگاه گرجستان فیلم منتشر نموده، بیمار است، به فرض این که آن شخص مشکل داشته، بقیه مسافران که بازگردانده گردیده اند چه مساله داشته اند؟ چرا دلایل این رفتارها هنوز معین نگردیده است.

وزارت کشور گرجستان گزارش نموده است که 1151 تبعه خارجی ماه گذشته از ورود به این کشور منع گردیده اند که بیشترین آمار با 434 نفر به اتباع ایرانی اختصاص داشته است. در بین ایرانی های دیپورت گردیده افرادی بوده اند که از طریق سرمایه گذاریِ ملک به این کشور مهاجرت نموده اند. گزارش کوتاه وزارت کشور گرجستان معین نموده جلوگیری از ورود اتباع خارجی به این کشور تنها به ایرانی ها محدود نگردیده و شهروندانی از هندوستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، روسیه، ازبکستان، پاکستان و ارمنستان هم در یک ماه گذشته از ورود به گرجستان منع گردیده اند.

سید جواد قوام شهیدی ـ سفیر ایران در گرجستان ـ در اظهار نظری تازه با اشاره به مشکلاتی که در روابط دو کشور پیش آمده است، یادآور گردیده که رفتار مقامات گرجستانی در این روزها مغایر با آن چیزی است که در توافق لغو روادید دو کشور در سال 2010 آمده است.

او اظهار نموده است: ما هیچ اطلاعاتی دال بر این که گرجستان در حال آنالیز مجدد اعطای ویزا به ایرانی ها است دریافت ننموده ایم و آنها هیچ قصدی هم برای این کار ندارند. بنابراین، ضروری است که توافق سال 2010 مورد بازبینی قرار گیرد. اگر معایبی در قوانین فعلی وجود دارد باید توسط ایران و گرجستان برطرف گردد تا ایرانی ها دیگر با مشکل روبرو نشوند.

سفیر ایران در تفلیس همچنین گفته از دلیل این بدرفتاری که برخلاف پروتکل دو کشور بوده است، اطلاعی ندارد.

قوام شهیدی به گوشه ای از این اتفاقات که در گزارش ها مستند گردیده اشاره و اظهار نموده است: مواردی وجود داشته که از ایرانی ها سوال گردیده اصلا چرا می خواهند در گرجستان تجارت نمایند. این رویه اکنون تغییر نموده و از شهروندان ایرانی در محل اقامتشان سوال گردیده که آیا بلیت برگشت دارند یا خیر. سپس به خطوط هوایی اعلام گردیده که باید در پروازهایشان جایگاه خالی داشته باشند چراکه ممکن است برخی ایرانی ها به کشورشان بازگردانده شوند.

او تصریح نموده است: ما با این کار مخالفیم و به رایزنی با طرف گرجستانی برای شفاف سازی درباره این مسأله ادامه می دهیم.

بهرام قاسمی ـ سخنگوی وزارت امور خارجه ـ این هفته گفت که پرونده گرجستان همچنان باز است و در رابطه با آخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای دفاع از حقوق شهروندان ایرانی و تدوام بدرفتاری ها با وجود احضار سفیر این کشور نیز گفته است: ما اتفاقات اتفاق افتاده برای شهروندان ایرانی در گرجستان و مبادی ورودی به این کشور را مورد آنالیز قرار دادیم. در تفلیس و تهران کوشش های بسیاری را انجام داده ایم تا این مشکل حل گردد. در این چارچوب رایزنی هایی نیز با مقامات گرجستانی انجام گردیده است و این پرونده همچنان به صورت جدی برای ما مفتوح است و ما در حال پیگیری آن هستیم. مراتب اعتراض خود را اعلام نموده ایم و به صورت روزانه در تهران و تفلیس این موضوع را دنبال می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ادامه برخوردها پروازهای تهران ـ گرجستان را خالی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه برخوردها پروازهای تهران ـ گرجستان را خالی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021