آندره آ استراماچونی؛ خوش تیپِ ایتالیایی روی نیمکت آبی

وب سایت ورزش سه - آریا فاطمی مقدم: اخبار حاکی از آن است که آندره آ استراماچونی فاصله ای با قبول راهنمایی استقلال ندارد و اگر این اتفاق رخ دهد، از فصل بعد شاهد حضور یک نام جذاب در لیگ برتر ایران خواهیم بود.

آندره آ استراماچونی؛ خوش تیپِ ایتالیایی روی نیمکت آبی

اوج دوران مربیگری استرا به روز های حضور در اینتر باز می گردد. مردی که بدون داشتن صفحه ویکی پدیا سرمربی اینتر شد، اما در 34 سالگی به قدری جذاب بود که باتجربه هایی مانند خاویر زانتی، دیگو میلیتو و والتر ساموئل را مجذوب خود نموده بود و اگرچه نتایجش با او سر سازگاری نداشت، اما اینتر استرا تیمی دوست داشتنی، هجومی و جذاب بود.

حقوق دانی که سرمربی شد

استراماچونی، دانش آموخته رشته حقوق از دانشگاه لاساپینتزا، بزرگ ترین دانشگاه پایتخت فوتبال ایتالیا، در مستطیل سبز توفیق چندانی نداشت و یک مصدومیت تلخ باعث شد او خیلی زود تیم فوتبال بولونیا را ترک نموده و خانه نشین گردد، اما بر خلاف بسیاری، خدای فوتبال برای استرا راستا متفاوتی را در نظر گرفته بود.

استراماچونی در سال 2003 مدرک حضور مربیگری در عرصه پایه را دریافت نموده و وارد آموزشگاه باشگاه رم شد و 4 سال بعد نیز پیروز به اخذ مجوز مربیگری درجه دو از یوفا شد؛ اما یک ملاقات مهم سرنوشت استراماچونی را تغییر داد.

روبرتو سامادن، مدیر آموزشگاه اینتر نیز در کلاس های مربیگری یوفا همزمان با استراماچونی شرکت نموده بود و در جریان گذراندن این دوره، ملاقاتی بین او و سامادن شکل گرفت که بعد ها پایه گذار دوران حضور او روی نیمکت نراتزوری گشت.

بلوغ در اینتر؛ فتح لیگ قهرمانان اروپا

استراماچونی در سال 2011 راهنمایی تیم جوانان اینتر را بر عهده گرفت و یکی از بهترین دوران این آموزشگاه را رقم زد. نراتزوری زیر نظر سرمربی جوان تا فینال لیگ قهرمانان نیز پیش رفت و در نهایت با غلبه بر آژاکس پیروز به فتح این رقابت ها هم شد.

سرمربی جوان و خوش آتیه آموزشگاه اینتر حالا در این باشگاه تبدیل به چهره محبوبی شده بود و نشریات ایتالیایی خبر از ظهور یک سرمربی جوان و آینده دار می دادند؛ تا اینکه روز موعود فرا رسیده بود و ماسیمو موراتی در ادامه سلسله تصمیمات عجیب خود راهنمایی تیم اصلی نراتزوری را به او سپرد.

سرمربی اینتر؛ کسی که حتی ویکی پدیا هم نداشت!

پس از فتح لیگ قهرمانان با ژوزه مورینیو، دوران تلخ یک دهه اخیر نراتزوری کلید خورد و در فصل 12-2011، موراتی تصمیم گرفت راهنمایی تیمش را به جامپیرو گاسپرینی، سرمربی پیروز فعلی آتالانتا بسپارد. در ادامه روند عجیب مدیریتی باشگاه، گاسپرینی بعد از تنها 5 هفته برکنار شد و کلودیو رانیری، قرص مُسکن ایتالیایی ها سرمربیگری اینتر را بر عهده گرفت.

نتایج پرفراز و نشیب و حذف از لیگ قهرمانان باعث شد رانیری نیز مانند همواره گزینه موقت لقب گیرد و در اواخر فصل و 9 هفته مانده به انتها، شاید عجیب ترین انتخاب ماسیمو موراتی در کادر فنی اینتر رقم خورد و مردی سرمربی نراتزوری شد که در روز ابتدایی اگر قصد جستجوی نامش در گوگل را می کردیم، هیچ صفحه ای برای شناخت او بالا نمی آمد!

آغاز یک عصر هر چند کوتاه؛ استراماچونی

در کمال تعجب، استرا راهنمایی اینتر را بر عهده گرفت و در هفته های انتهای فراتر از انتظار کار کرد. یک فزونی دلچسب 2-4 در دربی دلامدونینا برابر میلان پرستاره با هت تریک دیگو میلیتو، دیگر رئیس موراتی را نسبت به انتخاب خود مصمم نموده بود و کسب 5 پیروزی از 9 بازی، باعث شد استرا با قراردادی 3 ساله راهنمایی اینتر را بر عهده گیرد.

نمایش ها هجومی و پرهیجان اینتر در آن مقطع، طرفداران را به ظهور یک سرمربی صاحب سبک امیدوار نموده بود و کسی قرار بود راهنمایی این تیم را بر عهده گیرد که 3 سال از خاویر زانتی، کاپیتان وقت افعی ها کوچک تر بود؛ یک انتخاب جذاب، هیجانی و پر ریسک از سوی رئیسی که همواره همه را شگفت زده می کرد.

اینتر دوست داشتنی استرا؛ اینتر نفرت برانگیز!

فصل با استرا خوب آغاز شد و در 11 هفته ابتدایی، تیم فوق العاده او پیروز به کسب 9 پیروزی شد. بی شک اگر از زمان جدایی مورینیو طرفداران اینتر فقط یک بار به فتح سری آ امیدوار شده بودند، همان نیم فصل اول حضور استراماچونی روی نیمکت این تیم بود و اینتر به قدری تماشایی، هجومی و دلنواز بازی می کرد که دیگر همگان به توانایی های سرمربی جوان صحه می گذاشتند.

استرا استاد بازی های بزرگ بود و در نیم فصل تیمش پیروز به غلبه بر یوونتوس، میلان و ناپولی هم شد، اما به یکباره جادوی او باطل شد و اینتر به قدری ضعیف نتیجه گرفت که نراتزوری فصل را با رتبه نازل نهم به اتمام رساند و با پذیرش رقم عجیب 57 گل در طول فصل، در نهایت دوران حضور استراماچونی در رختکن مه آتزا نیز تلخ و بی خاتمه به انتها رسید.

اینتر تحت راهنمایی استرا فوق العاده هجومی و تماشایی بازی می کرد، اما بی تجربگی، کیفیت پایین خط دفاعی و نتایج پرفراز و نشیب باعث شد نتیجه مدنظر سران نراتزوری نباشد.

پروژه عجیب اینتر؛ آغاز درخشان و انتها تلخ

اینتر تحت راهنمایی استرا نمایشی بسیار هجومی و دلنواز ارائه می داد و کسب هفت پیروزی متوالی در اوایل فصل باعث شده بود همه این تیم را امید اول فتح سری آ و انتها دادن به پیروزیت یوونتوس بدانند.

اما در ادامه شرایط برای او بسیار بد پیش رفت و در نهایت استرا بعد ها خودش و بی تجربگی را مقصر تغییر اوضاع دانست. استراماچونی مدتی بعد از جدایی از اینتر گفت: شرایط بد پیش می رفت، اما من خیلی متوجه این موضوع در رختکن نبودم و در ادامه نیز دیگر کار از کار گذشته بود..

اما به هر حال اینتر با استراماچونی روز های خاطره انگیزی را نیز سپری کرد، اما نتایج به شکلی بود که دیگر توجیهی برای ماندن این سرمربی خوش تیپ ایتالیایی نمانده بود.

فتح تورین؛ شاید بزرگ ترین دستاورد دوران مربیگری استرا

یوونتوس با سپری کردن ترکش های کالچوپولی، دوباره به قدرت اول ایتالیا تبدیل شده بود و ورود تئوریسینی، چون آنتونیو کونته باعث شد آن ها در فصل اول بدون پذیرش حتی یک شکست سری آ را فتح نمایند.

با افتتاح یوونتوس آره نا، بیانکونری دیگر در ایتالیا بی رقیب بود و رکورد 49 بازی بدون شکست از زمان افتتاح ورزشگاه باعث شد آن شب کمتر کسی امیدی به پیروزی اینتر استراماچونی داشته باشد.

با گل آفساید آرتورو ویدال در 5 دقیقه ابتدایی، همه چیز موید پیروزی پرگل بیانکونری بود، اما در بین نیمه و در رختکن، استرا معجزه کرد و در نیمه دوم اینتر سه بار به گل رسید تا اولین شکست تاریخ یوونتوس در ورزشگاه جدید خود برابر اینتر این سرمربی جوان باشد؛ شاید شیرین ترین شب طرفداران اینتر از زمان جدایی مورینیو.

انتخاب های عجیب؛ محو شدن نام استرا

بعد از جدایی تلخ از اینتر، استراماچونی در سال های اخیر انتخاب های عجیب و تقریبا ناپیروزی داشت. یک سال ناپیروز در اودینزه و کسب رتبه شانزدهم در سری آ باعث شد دیگر در سرزمین چکمه ای کسی به دنبال استراماچونی نباشد و او برای ادامه فعالیت خود راهی دیگر کشو های کم نام و نشان تر اروپایی شد.

در سال 2015، استرا با قراردادی یک سال و نیمه راهنمایی پاناتینایکوس یونان را بر عهده گرفت، اما دوران حضور وی در این کشور نیز نافرجام بود و علیرغم کسب رتبه دوم در لیگ یونان، ماموریت او در این کشور نیز خیلی زود به اتمام رسید.

با پذیرش راهنمایی اسپارتاپراگ، وی توفیقی چندانی در جمهوری چک نیز نداشت و حذف از لیگ اروپا و جام حذفی در نهایت باعث شد در مارس سال 2018 و در شرایطی که تیمش در رتبه پنجم جدول قرار داشت، بعد از تساوی 1-1 برابر تیم ده نفره برنو از کار برکنار شد و استراماچونی از پراگ نیز اخراج شده و راه خانه را در پیش گرفت.

حالا به نظر می رسد او انتخاب اول استقلال برای فصل بعد باشد؛ استرا استاد نمایش بازی های هجومی است و علیرغم سن کم مسئله ای برای مدیریت رختکن مملو از بازیکنان بزرگ ندارد. استراماچونی می تواند گمشده استقلال در سال های اخیر باشد و این سرمربی جوان و پرانرژی شاید بهترین استقلال سال های اخیر را برای طرفدارانش به ارمغان آورد.

به "آندره آ استراماچونی؛ خوش تیپِ ایتالیایی روی نیمکت آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آندره آ استراماچونی؛ خوش تیپِ ایتالیایی روی نیمکت آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021