ساعت کاری شرکت شنبه الی چهارشنبه 10:00 الی 16:00 می‌باشد. مقاصدی که در حال حاضر (تیر ماه 1400) امکان سفر توریستی به آنها وجود دارد شامل: ترکیه، دبی، مالدیو، ارمنستان در آسیا و فرانسه و اسپانیا با شرایط خاص در اروپا می‌باشد. با توجه به پاندمی ویروس کرونا Covid-19 امکان سفر توریستی به سایر مقاصد وجود ندارد و یا بسیار دشوار است.

آمریکا یا چین؛ تاج سلطنت بر دنیای اینترنت به کدام یک خواهد سید؟

به نظر می رسد که رقابت آمریکا و چین برای تسلط بر دنیای آینده فناوری اطلاعات با دستگیری مدیر مالی شرکت هوآوی در کانادا وارد فاز جدیدی شده است.

آمریکا یا چین؛ تاج سلطنت بر دنیای اینترنت به کدام یک خواهد سید؟

گروه بین الملل خبرنگاران - مهدی پورصفا: در طول دو سال گذشته و به خصوص از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی آمریکا جنگ تجاری آمریکا و چین یکی از مهم ترین نقاط بحرانی در روابط دو قدرت اول اقتصادی جهان بوده است.

این جنگ تجاری که انگیزه اصلی آن برطرف عدم تعادل تجاری موجود در روابط بین آمریکا و چین است، تاکنون به وضع چندین دوره تعرفه های تنبیهی روی کالاهای صادراتی چین به ارزش صدها میلیارد دلار از سوی واشنگتن انجامیده است.

اگرچه پکن و واشنگتن به دنبال حل اختلافات خود روی میز مذاکره هستند و امیدوارند تا خاتمه ماه مارس و دیدار روسای جمهور دو کشور به یک توافق جامع در مورد مسائل تجاری پیدا نمایند، اما این جنگ روی پنهان دیگری دارد که چشم انداز هرگونه توافق در آن بسیار دور از دسترس است.

نبردی که مسئله اصلی آن نه به دست آوردن تراز تجاری بالاتر بلکه حاکمیت بر جهانی فناوری اطلاعات در قرن بیست و یکم است.

همه چیز به شبکه های موبایلی ختم می گردد

نیمی از جمعیت روی کره زمین یعنی سه و نیم میلیارد نفر گوشی های هوشمند دارند و از این طریق به اینترنت دسترسی دارند و پیش بینی می گردد در سال های آینده دسترسی از این طریق جایگزین تمام روش های دسترسی به فضای مجازی گردد.

هم اکنون پیشرفته ترین استاندارد موجود برای دسترسی به اینترنت به وسیله شبکه های تلفن همراه، استاندارد 4G است. این استاندارد که ده سال پیش جایگزین استاندارد 3G شد، امکان دسترسی کاربران را به اینترنت و فضای مجاری با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه امکان پذیر می نماید. حالا و در آستانه ده سالگی استاندارد 4G جهانی فناوری در حال تجربه جهشی جدید در حوزه دسترسی به فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی است.

به زودی استاندارد 5G جایگرین استانداردهای قبلی برای تبادل داده و اطلاعات در فضای مجازی خواهد. این استاندارد جدید به لطف فناوری های جدیدی که با خود به ارمغان خواهد آورد، سرعت تبادل اطلاعات را تا 20 گیگا بیت بر ثانیه ارتقا خواهد داد.

همچنین، انتقال اطلاعات در فناوری جدید بین 100 تا 120 برابر سریع تر خواهد شد. هم اکنون شرکت های فراوانی در جهان در حال کار بر روی استاندارد 5G برای دسترسی به شبکه اینترنت هستند.

قرار است برای اولین بار در المپیک 2020 توکیو کاربران به صورت رسمی امکان کار با این فناوری جدید را پیدا نمایند. همچنین اتحادیه اروپا نیز به دنبال این است که تا شهرهای بزرگ خود همچون پاریس و لندن را به این استاندارد جدید مجهز کند.

اگرچه بخشی از کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین ممکن است از این قافله کمی عقب تر باشند، اما در نهایت استاندارد 5G تبدیل به تکنولوژی غالب در شبکه های تلفن همراه خواهد شد.

در ایران نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از برپا شدن زیر ساخت های لازم برای استفاده از این فناوری جهت دسترسی به اینترنت در سال آینده خبر داده است.

جهش بزرگ در انتقال اطلاعات

این جهش بزرگ در فناوری به لطف استفاده از طول موج های کوتاه تر حاصل شده است. در استاندارد 4G به طور معمول از امواجی در محدود 300 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز استفاده می گردد.

با استفاده از طول موج های کوچکتر امکان انتقال حجم بیشتری از اطلاعات در واحد زمان فراهم می گردد. در فناوری 5G و در یک جهش بلند از امواجی در محدوده 30 تا 300 گیگا هرتز موسوم به امواج میلیمتری استفاده خواهد شد.

استفاده از این امواج می تواند، در طول موج میلیمتری قدرت حمل واحدهای بیشتری در قالب بیت را فراهم آورند. از سوی دیگر با استفاده از این فناوری زمان تاخیر در ارتباطات نقطه متصل شونده به شبکه و شبکه تلفن همراه به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

هم اکنون زمان تأخیر در ارسال اطلاعات نزدیک به 40 میلی ثانیه است که در استاندارد جدید به زیر 1 میلی ثانیه کاهش می یابد. این فناوری در شبکه های جدید زمانی به کار می آید که میلیون ها نقطه متحرک همچون خودروها در حال اتصال به اینترنت باشند.

همچنین فناوری 5G ظرفیت شبکه های تلفن همراه برای اتصال تجهیزات مختلف را به شدت بالا خواهد برد. البته استفاده از استاندارد جدید محدودیت های خود را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال امواج موج میلیمتری به راحتی توسط گازها جذب خواهند شد.

از این رو برای پوشش یک محوطه بزرگ شهری احتیاج به تعداد بسیار بیشتری آنتن خواهد بود و هزینه خرید و برپایی تجیهزات به شدت بالا خواهد رفت.

چرا اینترنت 5G؟

ممکن است این سئوال برای خواننده ای به وجود آید که اساسا ارتقاء سرعت اینترنت چه نفعی برای کاربر عادی خواهد داشت. واقعیت این است که برای استفاده های فعلی هیچ احتیاجی به سرعت بالاتر نخواهد بود. سرعت فعلی به شما اجازه تماشای برنامه با کیفیت 4K را به راحتی می دهد و شاید تنها مسئله ای که با آن برخورد کنید، پهنای باند مورد احتیاج خواهد بود.

با این حال در طول سال های گذشته به بازار آمدن ابزارهای جدید به خصوص در حوزه اینرنت اشیا (Internet of things) در حال متحول کردن چشم انداز سرعت اینترنت است. در دوران جدید ممکن است در هر خانه صدها نقطه اتصال به اینترنت وجود داشته باشد که اطلاعات آن ها در حال تبادل با شبکه است.

در آینده نزدیک یخچال، تلویزیون، اجاق گاز و حتی لامپ های یک خانه به اینترنت متصل خواهند بود و امکان کنترل بهتر مصرف انرژی را به صاحبان خود خواهد داد. همچنین لباس های ما با مانیتور دائم اطلاعات مرتبط با تپش قلب و فشار خونمان به ما این امکان را خواهد دارد، تا کوچکترین مسئله ای در سلامت خود را متوجه شویم.

خودروهای خودران به راحتی ما را در جاده ها جابجا می نمایند و امکان نظارت بر عملکرد آن ها به وسیله شبکه های اینترنی پر سرعت موبایلی فراهم خواهد شد. در کنار همه این ها این حجم از اطلاعات احتیاج به سرعت بالاتر برای پردازش اطلاعات خواهد داشت که تمام آن ها باز هم بستگی به سرعت اینترنت خواهد داشت.

در حقیقت بدون سرعت بیشتر هیچ چشم اندازی برای توسعه فناوری های فوق وجود نخواهد داشت.

12 هزار میلیارد دلار برای توسعه نسل آینده اینترنت

خب شاید تمام این دلایل به خوبی روشن نموده باشد که حاکم جهانی اطلاعات در قرن بیست و یکم حاکمیتی است که بتواند انحصار این فناوری جدید را در دستان خود حفظ کند.

نکته ای که این رقابت را حیاتی تر نموده است، نقطه عطف فناوری فوق در خصوص ساخت تجهیزات جدید برای شبکه های مخابراتی است. حرکت به سمت استفاده از طول موج میلیمتری احتیاج به طراحی مجدد بسیاری از تجهیزات جدید مخابراتی دارد.

برای استفاده از طول موج مورد استفاده در فناوری 5G شما احتیاج به آنتن هایی بسیار کوچکتر و همچنین پردازنده هایی با سرعت بیشتر دارید. هیچ کس انتظار ندارد برای استفاده از یک لباس هوشمند مجبور گردد، آنتنی به اندازه یک موبایل را با خود همراه کند.

این به معنای صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری، طراحی تجهیزات و صد البته حق امتیازهای بسیار ارزشمند در خصوص ساخت و فراوری تجهیزات مخابراتی است. میزان سرمایه گذاری لازم برای طراحی و ساخت این تجهیزات نزدیک به 12 هزار میلیارد دلار تخمین زده می گردد.

این رقم با وجود این که هر مدیر دولتی را به وحشت می اندازد، کاملا قابل بازگشت است. کافی است ده سال دیگر تکنولوژی 5G جای خود را به نسل بعدی بدهد که مجبور است در همین طول موج کار کند.

دونالد ترامپ در دو توییت پشت سر هم در فوریه سال 2019 بر این نکته تاکید نموده نموده بود که سرمایه گذاری بر فناوری 5G و 6G و سرعت بالاتر به معنای پول بیشتر برای آمریکا است. حالا سئوال اینجاست که آمریکا رقیب جدی در این حوزه دارد؟ پاسخ یک کلمه است. بله.

آمریکا به دنبال زمین گیر کردن چینی هاست

چین هم اکنون بیشترین کاربران که به وسیله تلفن همراه به اینترنت وصل می شوند، را در اختیار دارد. غول های فناوری اطلاعات چینی همچون اکستنت و علی بابا در حال فتح بازارهای جدید در آمریکا و آسیا هستند.

در کنار فعالیت های گسترده شرکت های فناوری، دولت چین نیز با حمایت شرکت های شبه دولتی در حال پیش بردن برنامه خود در سطح جهانی است. مهم ترین برنامه چین در این حوزه نیز برنامه کمربند و جاده است.

در حالی که شرکت هایی همچون گوگل کوشش می نمایند تا انحصار خطوط فیبر نوری در جهان را به دست بیاورند، چین نیز کوشش می نماید در قالب برنامه جهانی خود شاهراه های جدیدی برای انتقال اطلاعات به وسیله خطوط فیبر نوری برپا کند، که این امر امکان کنترل اینترنت را برای آمریکایی ها سخت خواهد نمود.

شرکت هایی همانند هووای و ZTE در حال طراحی تجیهزات جدید شبکه برای شبکه های 5G هستند.

این مسئله ای است که به هیچ عنوان برای آمریکایی ها خوش آیند نخواهد بود. طبق اسناد ادوارد اسنودن تجهیزات شبکه های آمریکایی همچون سیسکو یکی از مهم ترین راهکاری آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از شبکه های مجازی است.

به همین دلیل نیز برخی از کشورهای جهان همچون برزیل درصدد برآمدند تا از تجهیزات داخلی در شبکه ها و زیر ساخت های حساس خود استفاده نمایند.

آمریکایی ها کوشش نموده اند تا با اتهامات گوناکون شرکت های چینی فعال در این حوزه را زمین گیر نمایند. از جمله این اقدامات متهم کردن مقامات شرکت های چینی به بهانه دور زدن تحریم ها است.

دستگیری مدیر مالی هوآوی که اتفاقا دختر بنیانگذار این شرکت است، در راستای همین سیاست بر ای فشار به چینی هاست. از سوی دیگر آمریکا کوشش می نماید تا با فشار بر متحدین خود استفاده از فناوری چینی در توسعه شبکه های موبایلی جدید را محدود کند.

شرکت های چینی تاکنون مدارا با آمریکایی ها را به دلیل احتیاج به فناوری ریز پردازنده ها در دستور کار خود قرار داده اند، اما به نظر می رسد که اتفاقات روی داده پیرامون شرکت هوآوی تقابل در این حوزه را وارد فاز جدید نموده است.

تقابلی که به طور حتم فاتح آن سلطان بلامنازع فضای مجازی خواهد بود.

به "آمریکا یا چین؛ تاج سلطنت بر دنیای اینترنت به کدام یک خواهد سید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا یا چین؛ تاج سلطنت بر دنیای اینترنت به کدام یک خواهد سید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021