پون دو گار (فرانسه)

پل و قنات پون دو گار (Pont du Gard) یکی از باشکوه‌ترین و شگفت‌انگیزترین سازه‌های جهان است؛ یک نمونه خارق‌العاده از مهندسی دوران باستان و همچنین یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مکان های دیدنی فرانسه. این پل آب‌گذر باشکوه که قدمتش به دوران رومی‌ها بر می‌گردد، از روی رودخانه گاردون عبور می‌کند و از 3 ردیف طاق‌های روی هم تشکیل شده است. پل پون دو گار یکی از برترین سازه‌های امپراتوری روم است، پلی که در حدود 2000 سال پیش ساخته شده است. تنها 5 سال طول کشید تا این پل 360 متری با ارتفاع 50 متر ساخته شود. این پل بخشی از یک مسیر 50 کیلومتری انتقال آب شامل قنات‌ها و تونل‌های زیرزمینی بود که آب زلال و تازه را از سرچشمه رودخانه اِر به شهر بسیار مهم رومی یعنی نیمس می‌رساند. حالا در این زمانه مسافران تور فرانسه این فرصت خارق‌العاده را دارند تا از این سازه شگفت‌انگیز دیدن کنند و با تاریخ جذاب این سرزمین و همچنین قاره اروپا به طور کلی بیشتر آشنا شوند.

پون دو گار (فرانسه)

3 ردیف از طاق‌های پشت سر هم، روی همدیگر سوار شده‌اند و عرض رودخانه گاردون را طی کرده‌اند؛ بالاترین ردیف طاق‌های پل پون دو گار محل عبور آب بوده است. این مسیر سرپوشیده بوده و دیواره‌هایش با یک عایق ضد آب پوشانده شده بوده‌اند. دو ردیف طاق پایینی برای پشتیبانی و نگه داشتن مسیر بالایی ساخته شده بودند. برای مسافران تور فرانسه مهم‌ترین بخش این بازدید مطمئنا خود آب‌گذر خواهد بود اما در این مجموعه جاذبه‌های خیلی بیشتری هم وجود دارند؛ بنابراین می‌توانید به راحتی یک روز کامل را در اینجا به گشت و گذار بپردازید. اتومبیل خود را در محوطه بزرگ پارکینگ پارک کرده و تابلوها را دنبال کنید تا به محل پل پون دو گار برسید. یک کافه، یک فروشگاه و یک موزه هم در اینجا وجود دارند.

به مسافران تور فرانسه توصیه می‌کنیم بازدید خود را از موزه پون دو گار شروع کنند، جایی که با وجود نمونه‌های اندازه واقعی، نمایشگاه‌های چند رسانه‌ای، توضیحات به زبان‌های مختلف و یک فیلم کوتاه شما می‌توانید از تاریخ این پل اطلاعاتی کامل و جالب‌توجه را به دست آورید. این موزه همچنین نقشه‌های بزرگی دارد که بر روی آن‌ها اصلی‌ترین پل‌های آب‌گذر رومی در تمام قلمرو آن امپراتوری  باستانی نشان داده شده‌اند. اما بخش اصلی موزه به نحوه ساخته شدن پون دو گار اختصاص دارد؛ در اینجا شما می‌توانید ببینید که چطور سنگ‌ها از معادن استخراج شده‌اند و چگونه کل مسیر این کانال آبی با فناوری آن دوران شکل گرفته است.

پون دو گار

اگر در تابستان به تور فرانسه بروید خوش‌شانس خواهید بود، چرا که در این فصل بخش بالایی پل به روی عموم باز می‌شود. شما می‌توانید در امتداد مسیر آب پیاده‌روی کنید و ببینید که چطور رسوب‌های آهکی بر دیوارها نقش بسته‌اند و در طول قرن‌ها اندازه کانال را کوچکتر کرده‌اند. وقتی به آن سوی پل برسید با یک منظره کاملا متفاوت روبه‌رو خواهید شد. تابلوها را دنبال کنید و به پایین تپه بروید تا به ساحل برسید. یک رستوران خوب در آنجا قرار دارد که در سال 1865 تاسیس شده است. در تراس این رستوران نشسته و در حال نوش جان کردن غذایتان از منظره باشکوه پل پون دو گار لذت ببرید. مسیر برگشت را می‌توانید از پل قرن هجدهمی اضافه شده به پون دو گار طی کنید و نام‌ها، تاریخ‌ها و علامت‌هایی را ببینید که توسط سازندگان این پل و همچنین تعمیرکارانی که پل باستانی را بازسازی کرده بودند ایجاد شده‌اند.

پل پون دو گار در سال 1703 بازسازی شده بود اما در دهه 1740 تصمیم گرفته شد تا یک پل جدید در کنار طاق‌ها ساخته شود تا محلی برای عبور و مرور مردم و اسب‌ها به وجود آید. حالا این سنگ‌ها به خوبی با باقی پل ترکیب شده‌اند و گویی بخشی از ساختار اصلی هستند، اما در آن زمان این کار با انتقادهای فراوانی همراه بود. الکساندر دوما در آن زمان نوشت: "این پل برای 18 قرن حفظ شده بود تا به این لحظه برسد و این طور به آن بی‌احترامی شود؛ پلی که بربرهای قرن پنجم به خودشان جرات نداده بودند به آن اندکی صدمه بزنند."

وبسایت
pontdugard.fr/en
هزینه ورودی
10 یورو

موقعیت "پون دو گار (فرانسه)" روی نقشه

به "پون دو گار (فرانسه)" امتیاز دهید

1 کاربر به "پون دو گار (فرانسه)" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پون دو گار (فرانسه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021