محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)

قصر باستانی کنوسوس (Knossos) یکی از مهم‌ترین و جالب‌توجه‌ترین جاذبه‌های جزیره کرت و یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی یونان است. این قصر که به دوران تمدن مینوسی‌ها تعلق دارد، در جنوب هراکلیون قرار گرفته است. این منطقه برای اولین بار در دوران نوسنگی و در حدود 7000 سال قبل از میلاد مسیح محل سکونت انسان بوده است. کنوسوس که توسط باستان‌شناس انگلیسی، آرتور ایوانس کشف شده، قدیمی‌ترین اثر تاریخی در کل جزیره است. مسافران تور یونان با بازدید از این منطقه باستانی می‌توانند تصویری بی‌نظیر از تمدن غنی این سرزمین را به دست آورند.

محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)

احتمالا برای مسافران تور یونان یکی از بخش‌های جالب توجه مجموعه باستانی کنوسوس، افسانه‌ها و داستان‌هایی هستند که در موردش گفته می‌شوند. یکی از این داستان‌ها مربوط به پادشاه مینوس است. می‌گویند پادشاه یک معمار آتنی با نام ددالوس را برای طراحی این قصر استخدام کرد. ددالوس طراحی خود را با هوشمندی فراوان انجام داد، به طوری که غیر ممکن بود شخصی که وارد قصر می‌شود بتواند راه برگشتش را بدون کمک گرفتن از یک راهنما پیدا کند. داستانی دیگر می‌گوید که کنوسوس به صورت یک هزارتو ساخته شد تا بتواند مینوتور (یک موجود نیمه انسان نیمه گاو) را در خود نگه دارد. گفته می‌شود پادشاه مینوس، معمار و پسرش را زندانی کرد تا نتوانند نقشه قصر را لو دهند. اما ددالوس برای خودش و پسرش بال ساخت و آنها توانستند فرار کنند، اما پسر ددالوس، یعنی ایکاروس جوان با فاصله کمی نسبت به خورشید پرواز کرد و بال‌هایش ذوب شد و مرگ غم‌انگیزش را موجب شد.

شواهد نشان می‌دهند که زمانی بین سال‌های 3300 تا 2000 قبل از میلاد، کنوسوس دهکده‌ای پر رونق بوده است، همراه با دیگر سکونت‌گاه‌های جزیره مانند فایستوس و مالیا. متخصصان باستان‌شناسی قدمت اولین مجوعه قصرهای ساخته شده در این مکان را مربوط به 2000 تا 1700 سال قبل از میلاد مسیح می‌دانند. با این حال بخش‌هایی از قصر وجود دارد که به دوره‌های جدیدتر (1700 تا 1400 قبل از میلاد) تعلق دارند؛ این بخش‌های جدید بر روی بخش‌های قدیمی‌تر ساخته شده‌اند. این دوره زمانی بوده که شهرها در اطراف قصرها گسترش می‌یافتند و قدرت‌های مذهبی، سیاسی و تجاری همگی متمرکز بودند. در این دوره قصرها بزرگتر ساخته می‌شدند، ساخت بهتری داشتند و در آن‌ها از نوآوری و مهارت‌های معماری بهتری استفاده می‌شد. با استفاده از مصالح جدید قصرهای زیباتری ساخته شدند، چنان که مسافران تور یونان بعد از هزاران سال هنوز می‌توانند نقاشی‌های دیواری را در بخش‌های مختلف قصر کنوسوس ببینند.

کنوسوس

در زمان شکوهش، کنوسوس بزرگترین قصر داخل جزیره کرت بود؛ مجموعه‌ای که بیشتر از 2 هکتار مساحت داشت و از دو شاخه بزرگ تشکیل شده بود. شاخه غربی محلی برای انبار کردن کوزه‌های روغن و غلات بود و شاخه شرقی جایی که افراد خاندان سلطنتی در آن زندگی می‌کردند. شهر در اطراف قصر کنوسوس به وسعت 75 هکتار گسترده شده بود. در سال 1450 قبل از میلاد، قصر آسیبی شدید دید. دانشمندان بر این باور هستند که دلیل اصلی خرابی‌های گسترده کنوسوس به خاطر فوران آتشفشان جزیره نزدیکش ترا (که حالا با نام سانتورینی شناخته می‌شود) بوده است. بین سال‌های 1450 تا 1370 قبل از میلاد، قصر وارد دوره‌ای شد که آن را با نام دوره "کرتی میسنی" می‌شناسند. سرانجام قصر کنوسوس در 1370 قبل از میلاد تخریب شد. تاریخ‌شناسان می‌گویند که نابودی و رها شدن قصر احتمالا به خاطر آتش‌سوزی، زمین لرزه یا شورش علیه حاکمان مینسی بوده است. هر چه باشد آنچه که حتمی است این است که قصر به تدریج به خرابه تبدیل شد و کم کم در خاطر آنان که قصر را دیده بودند و نسل‌های بعدیشان محو شد و برای هزاران سال در خاک مدفون ماند.

موقعیت "محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)" روی نقشه

منبع: theculturetrip.com

به "محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه باستانی کنوسوس کرت (یونان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021