شهر ممنوعه پکن (چین)

شهر ممنوعه (Forbidden City) که آن را با نام‌های موزه قصر و در زبان چینی گو گونگ هم می‌شناسند، در مرکز شهر پکن قرار گرفته و زمانی محل سکونت 24 امپراتور از سلسله‌های مینگ و کینگ در بازه زمانی 1368 تا 1911 بوده است. این مجموعه در مدت 14 سال و در زمان سلطنت امپراتور چنگزو از خاندان مینگ ساخته شد. ستاره‌شناسان باستانی چینی بر این باور بودند که ستاره ارغوانی (ستاره قطبی) در مرکز بهشت قرار دارد و در نتیجه پادشاهان که از بهشت به روی زمین آمده‌اند، باید در قصری ارغوانی زندگی کنند. به همین دلیل سکونتگاه پادشاه بر روی زمین، شهر ارغوانی نام گرفت. ورود به این شهر بدون اجازه خاص امپراتور ممنوع بود، به همین دلیل این قصر با نام شهر ارغوانی ممنوعه و بعد از آن شهر ممنوعه مشهور شد.

شهر ممنوعه پکن (چین)

و حالا با این که نامش موزه قصر شده است، تمام مسافران تور چین همچنان آن را با نام شهر ممنوعه می‌شناسند. این مجموعه وسیع و چهارگوش، در شمال میدان تیانانمن قرار گرفته است. معبد بهشت بزرگترین مجموعه قصر در دنیا است و حدود 74 هکتار مساحت دارد. یک دیوار با بلندی 10 متر و یک خندق به عرض 52 متر دورتادور آن و حدود 8700 اتاقش را در بر گرفته‌اند. در هر چهار طرف این دیوار سراسری یک دروازه وجود دارد. فاصله بین دروازه جنوبی و دروازه شمالی 961 متر و فاصله دروازه شرقی با غربی 753 متر است. در 4 گوشه این محوطه یک برج با ظاهر منحصربه‌فرد و البته زیبا قرار گرفته است. در بالای این برج‌ها نگهبان‌ها می‌توانستند دیدی عالی هم از داخل قصر، هم از بیرون و شهر داشته باشند. شهر ممنوعه پکن به دو بخش تقسیم شده است. بخش جنوبی جایی بود که امپراتوران کارهای حکومتی را انجام می‌داند و بخش شمالی محل زندگی آنها و خانواده سلطنتی بود.

تا سال 1924 زمانی که آخرین امپراتور چین از بخش شمالی بیرون رانده شد، 14 امپراتور از سلسله مینگ و 10 امپراتور از سلسله کینگ در اینجا زندگی کردند و به مردم حکم راندند. از آنجا که شهر ممنوعه برای حدود 5 قرن یک کاخ سلطنتی بوده، در نتیجه این محوطه منزلگاه تعداد بی‌شماری از آثار باستانی نادر و گنجینه‌های با ارزش است. این قصر در سال 1987 در لیست جهانی میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد. موزه قصر حالا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در سراسر جهان و مکانی است که هیچ یک از مسافران تور چین از دیدنش غافل نمی‌شوند. ساخت این مجموعه قصر در سال 1407 در زمان پنجمین سال سلطنت سومین امپراتور از سلسله مینگ یعنی امپراتور چنگزو آغاز شد. ساخت آن 14 سال بعد در سال 1420 خاتمه پیدا کرد. سال بعدش پایتخت چین از نانجینگ به پکن انتقال پیدا کرد. گفته می‌شود برای ساخت این قصر حدود یک میلیون کارگر به اضافه 100 هزار هنرمند مجبور به انجام کاری طولانی مدت و سخت شدند. سنگ‌های مورد نیاز برای ساخت این مجموعه از منطقه فانگ‌شان استخراج شدند. همچنین گفته می‌شود هر 50 متر در امتداد جاده یک چاه حفر می‌شد تا در زمستان آب روی سطح زمین ریخته شود و به این ترتیب کارگران بتوانند با هل دادن سنگ‌های بزرگ روی یخ‌ها آن‌ها را به شهر برسانند. مقدار عظیمی از الوار و دیگر مواد مورد نیاز هم از دیگر استان‌ها به اینجا آورده شدند.

Forbidden City, Beijing

مردم چین در آن زمان تمام توانایی‌هایشان را برای ساخت هر چه با شکوه‌تر شهر ممنوعه به کار بستند. برای مثال دیوار سرخ بزرگ را در نظر بگیرید؛ این دیوار در پایه‌هاش 8.6 متر عرض دارد و در بالا عرض دیوار به 6.6 متر می‌رسد. شکل زاویه‌دار دیوار بالا رفتن از آن را تقریبا غیر ممکن کرده است. آجرها از آهک سفید و برنج چسبناک ساخته شدند و سیمان هم از برنج چسبناک و سفیده تخم مرغ تهیه شد. استفاده از این مواد غیر معمول باعث شد این دیوار به شکل اعجاب‌آوری مستحکم باشد. از آنجا که رنگ زرد، رنگ خانواده سلطنتی بوده است، می‌توانید آن را در جای‌جای مجموعه ببینید: سقف‌ها با کاشی‌های لعاب‌دار زرد رنگ ساخته شده‌اند؛ بخش‌های تزئینی در قصر با رنگ زرد، رنگ‌آمیزی شده‌اند؛ حتی آجرهای روی زمین هم با فرایندی خاص به رنگ زرد در آمده‌اند. البته یک استثنا وجود دارد: کتابخانه سلطنتی سقف سیاه رنگ دارد. دلیلش این بوده که در آن زمان باور داشتند رنگ سیاه نماد آب است، در نتیجه می‌تواند آتش را مهار کند. امروزه شهر ممنوعه به روی تمام مردم و البته مسافران تور چین از سراسر جهان باز شده است. زیبایی‌های بی‌نظیر شهر ممنوعه بدون شک شما را در زمان بازدیدتان از آن در تور پکن شگفت‌زده خواهد کرد. با وجود وسعت فوق‌العاده این قصر، بسیاری از مسافران سعی می‌کنند در تمام سفرهایشان به این سرزمین از اینجا دیدن کنند.

بخش‌های مختلف شهر ممنوعه پکن

شهر ممنوعه دو بخش شمالی و جنوبی با عنوان‌های بخش‌های داخلی و بیرونی دارد. بخش بیرونی از سه ساختمان اصلی تشکیل شده است: سالن توازن متعالی (Taihedian)، سالن توازن مرکزی (Zhonghedian) و سالن توازن نگهداری (Baohedian). این سالن‌ها مکان‌هایی بودند که امپراتورها جشن‌های بزرگ و جلسات سران حکومت را در آنها برگزار می‌کردند. سالن توازن متعالی مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سازه‌ای است که می‌توانید در زمان بازدید از شهر ممنوعه در تور چین ببینید. تخت پادشاهی اژدها در این سالن قرار دارد. پشت این سالن، سالن توازن مرکزی قرار دارد. اینجا محل استراحت امپراتور قبل از ورود به سالن متعالی در زمان رویدادهای مهم بوده است. امپراتورها در اینجا سخنرانی‌های خود را تمرین می‌کردند، قبل از این که به معبد بهشت بروند و مراسم ویژه قربانی را انجام دهند. سالن آخری هم برای جشن‌ها استفاده می‌شده است.

در زمان بازدید از مجموعه شهر ممنوعه در تور چین فرصت این را دارید که از باغ‌های جانبی با سالن‌های جالب توجهشان هم دیدن کنید. اگر زمان زیادی دارید توصیه می‌کنیم همراه با راهنما از این مکان‌های دیدنی هم بازدید کنید. در آن سوی سالن Baohedian شما می‌توانید یک بلوک بزرگ از مرمر را ببینید که به شکل‌های ابر و اژدها کنده‌کاری شده است. مستقیم که بروید یک دروازه دیگر را می‌بینید؛ این دروازه خلوص بهشتی (Qianqingmen) نام دارد و ورودی اصلی برای بخش داخلی و محل زندگی امپراتور و خانواده‌اش بوده است. بخش داخلی شهر ممنوعه هم از سه ساختمان اصلی تشکیل شده است. اولین آنها قصر خلوص بهشتی (Qianqinggong) یا همان محل خواب امپراتورها است. پشت این ساختمان قصر وحدت و آرامش قرار گرفته است، جایی که مهرهای سلطنتی نگهداری می‌شدند. سالن سومی سالن آرامش زمینی (Kunninggong) است. در این سالن مراسم ازدواج امپراتورها برگزار می‌شده است. یکی دیگر از ساختمان‌های مهم این مجموعه ساختمان Yangxindian است. از زمان امپراتور سوم، Yongzheng، تمام 8 امپراتور سلسله کینگ در اینجا دفن شده‌اند.

رفتن به  شهر ممنوعه پکن در تور چین

بازدیدکنندگان تنها می‌توانند از دروازه جنوبی وارد شده و از دروازه شمالی و شرقی خارج شوند. برای گشت و گذار در محور مرکزی و دیدن کلی مجموعه، 3 یا 4 ساعت زمان کافی خواهد بود. اگر علاقه‌مند هستید مکان‌های بیشتری از این قصر سلطنتی را ببینید، باید زمان بیشتری از تور چین خود را کنار گذاشته و در بخش‌های شرقی و غربی هم بگردید. راه‌های مختلفی برای رسیدن به دروازه جنوبی وجود دارد. قطارهای خط 1 مترو را سوار شده و در ایستگاه تیانانمن شرقی (خروجی A) یا ایستگاه تیانانمن غربی (خروجی B) پیاده شوید. برج تیانانمن را پیدا کرده و به سمت شمال حرکت کنید تا به دروازه مریدیان (جنوبی) برسید. اگر از کمی پیاده‌روی بیشتر بدتان نمی‌آید و می‌خواهید در تور چین نهایت بهره را از زمان برده و از جاذبه‌های متعددی در یک زمان دیدن کنید، می‌توانید قطارهای خط 2 مترو را سوار شده و در ایستگاه شیان‌من پیاده شوید. از خروجی A بیرون آمده و به سمت شمال حرکت کنید تا به میدان تیانانمن برسید. می‌توانید از وسط میدان عبور کرده و جاذبه‌هایی مانند سالن یادبود رئیس مائو، موزه ملی چین و سالن بزرگ خلق را در مسیرتان ببینید تا به ورودی شهر ممنوعه برسید.

Forbidden City

تاکسی‌ها اجازه ندارند به هیچ عنوان در بیرون ورودی اصلی شهر ممنوعه توقف کنند. راننده‌ها هم از این قانون اطلاع دارند و اگر تاکسی بگیرید شما را چند صد متر دورتر از دیوار سرخ رنگ مشهور شهر ممنوعه پیاده می‌کنند. هر جای شهر که بودید تاکسی گرفته و به تاکسی‌ها عبارت گو گونگ را بگویید. بسیاری از راننده‌ها نام انگلیسی شهر ممنوعه (Forbidden City) را هم می‌دانند؛ می‌توانید آن را هم استفاده کنید. در مقایسه با استانداردهای کشورهای غربی، تاکسی‌ها ارزان هستند. نیازی به دادن انعام هم نیست.

گزینه‌ی ارزان دیگرتان در تور چین برای رفتن به شهر ممنوعه، اتوبوس‌های شهری هستند. شما می‌توانید اتوبوس‌های شماره 1، 2، 52، 59، 82، 120، اتوبوس گردشگری شماره 2 و یا اتوبوس توریستی شماره 2 را سوار شده و در ایستگاه تیانانمن شرقی پیاده شوید. برای رسیدن به ایستگاه تیانانمن غربی می‌توانید اتوبوس‌های شماره 1، 5، 52، اتوبوس گردشگری شماره 1 و 2 و اتوبوس توریستی شماره 2 را سوار شوید. همانطور که گفته شد شما تنها می‌توانید از دروازه‌های شمالی و شرقی بیرون بروید. برای رسیدن به دروازه شمالی اتوبوس‌های شماره 58، 101، 103، 109، 124، 128، اتوبوس گردشگری شماره 1، 2 و 3 را سوار شده و در ایستگاه شهر ممنوعه پیاده شوید. برای رسیدن به دروازه شرقی شما باید اتوبوس شماره 2 یا 82 را سوار شده و در ایستگاه دونگ هوامن پیاده شوید. اتوبوس‌های گردشگری شماره 2 هم شما را به ایستگاه شرقی شهر ممنوعه می‌برند.

قیمت بلیت شهر ممنوعه پکن

از آوریل تا اکتبر قیمت بلیت 60 یوان است. از نوامبر تا مارس این عدد به 40 یوان کاهش پیدا می‌کند. ورودی گالری گنجینه‌ها 10 یوان است. این مجموعه شامل موزه اپرا و موزه طبل سنگی نیز هست. برای بازدید از گالری ساعت‌ها هم مسافران تور پکن باید 10 یوان بپردازند. ورودی بچه‌های با قد کوتاهتر از 1.2 متر اگر همراه با یک بزرگتر باشند رایگان است. برای بچه‌ها و نوجوان‌های بین 6 تا 18 سال قیمت بلیت ورودی 20 یوان است. قیمت بلیت گالری گنجینه‌ها و گالری ساعت‌ها هم برای آنها 5 یوان است. افراد با سن بالاتر از 60 سال می‌توانند با نشان دادن پاسپورت یا مدرک شناسایی معتبر، نیمی از قیمت بلیت ورودی را تخفیف بگیرند. بلیت سالیانه (300 یوان برای 10 ورود در سال) تنها شامل شهروندان چین می‌شود. تور راهنما به 40 زبان مختلف با پرداخت 40 یوان در دسترس خواهد بود. شما همچنین می‌توانید در ورودی مجموعه، ویلچر را با پرداخت 500 یوان و کالسکه بچه را با پرداخت 300 یوان به عنوان گرویی و به رایگان استفاده کنید.

چند نکته وجود دارند که در زمان بازدید از شهر ممنوعه در تور چین باید به آنها توجه داشته باشید. در بیشتر بخش‌ها اجازه عکس‌برداری وجود دارد و در قسمت‌های با محدودیت‌های عکسبرداری و فیلمبرداری، تابلوها به خوبی محل را مشخص کرده‌اند. شهر ممنوعه از آوریل تا اکتبر از ساعت 8.30 صبح تا 5 بعدازظهر باز است. از نوامبر تا مارس این زمان تا 4.30 بعدازظهر کاهش پیدا می‌کند. آخرین فرصت برای ورود یک ساعت قبل از بسته شدن مجموعه است. شهر ممنوعه در روزهای دوشنبه تعطیل است. همانطور که می‌توانید انتظار داشته باشید، شهر ممنوعه می‌تواند حسابی شلوغ شود؛ به همین خاطر صف‌های تهیه بلیت طولانی خواهند بود اما معمولا سریع حرکت می‌کنند. داخل که وارد می‌شوید به خاطر بزرگی محوطه در بیشتر قسمت‌ها جمعیت کمی را خواهید دید؛ البته در محل جاذبه‌های مشهورتر و محبوب‌تر مانند سالن توازن متعالی جمعیت زیادی را می‌بینید، چرا که گردشگران سعی می‌کنند نزدیک شده و نگاهی به داخل بیاندازند.

موقعیت "شهر ممنوعه پکن (چین)" روی نقشه

منبع: travelchinaguide.com

به "شهر ممنوعه پکن (چین)" امتیاز دهید

10 کاربر به "شهر ممنوعه پکن (چین)" امتیاز داده اند | 4.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر ممنوعه پکن (چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021