تور روسیه

در لیست مسافرت‌های تفریحی و گردشی بسیاری از افراد، تور روسیه شاید در آن بالاها جای نداشته باشد؛ و اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، لیست‌تان را پاره کنید و دوباره بنویسید. جام جهانی فوتبال در این کشور برگزار شده و حالا مردم خیلی بیشتری متوجه شده‌اند با سرزمینی بسیار زیبا و پر از جذابیت طرف هستند. با داشتن غنای فرهنگی و تاریخی که کمتر رقیبی در دنیا دارد و مناظر طبیعی که برای نسل‌ها الهام‌بخش هنرمندان و شاعران بوده‌اند، روسیه یکی از منحصربه‌فردترین کشورهای روی زمین است. برای مدت‌های طولانی این سرزمین در زیر پرچم شوروی از دسترس دور بود و شاید برای همین است که هنوز مردم فکر می‌کنند روسیه همچنان سخت و غیر قابل دسترس است. ولی آن دوره سپری شده و درهای این سرزمین دوست‌داشتنی به روی همه مردم باز است؛ و آنهایی که پیش‌فرض‌ها را کنار گذاشته و به تور روسیه رفته‌اند، با جعبه‌ی جواهری پر از خاطرات شگفت‌انگیز برگشته‌اند.

دلایلی عالی برای رفتن به تور روسیه

تاریخ در هر گوشه و کناری در این کشور خودنمایی می‌کند. کلیسای ارتودوکس روسیه، قدرت بی‌حد و حدودی در زمان سلطه تزارها داشت. کلیساهای جامع باشکوه، بزرگ و شگفت‌انگیزی که در بسیاری از شهرهای این سرزمین به جا مانده‌اند گواه این عظمت هستند. کسانی که به تاریخ علاقه دارند، باید در سفرشان از این بناها دیدن کنند؛ از کلیسای جامع کازان در سن پترزبورگ گرفته تا کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو و کلیساهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در سوزدال. تولستوی، داستایوفسکی، پوشکین، چخوف و خیلی‌های دیگر؛ تمام این نویسندگان نامدار در این سرزمین زندگی کرده‌اند. در تور روسیه می‌توانید از خانه‌هایشان، پاتوق‌هایشان و مکان‌های معروفی که در داستان‌هایشان تصویر شده‌اند دیدن کنید و به این ترتیب نگاه و درک عمیق‌تری از ادبیات روسی به دست آورید.

مجموعه هنری که در موزه هرمیتاژ در سن پترزبورگ وجود دارد، آن قدر گسترده است که می‌تواند شما را برای چندین روز در تور روسیه به خود مشغول کند؛ و این تنها بخش کوچکی از آثار هنری است که می‌توانید در این سفر ببینید. تقریبا تمام شهرها حداقل یک موزه هنری با مجموعه‌ای از کارهای خارق‌العاده و تماشایی دارند. بیرون از موزه‌ها شما با قصرها و ساختمان‌هایی روبه‌رو می‌شوید که دست کمی از یک موزه تمام عیار ندارند. در قصر بزرگ پترهوف و کاخ تابستانی می‌توانید ببینید که تزارها چگونه زندگی می‌کرده‌اند؛ بعد از آن به سراغ یادگارهای دوران کومونیست‌ها بروید، از آرامگاه لنین دیدن کرده و نگاهی به دفتر مرکزی کاگه‌به بیاندازید. معماری‌های دوران شوروی را می‌توانید به خصوص در بسیاری از شهرهای کوچک این سرزمین ببینید.

احتمالا نیازی به گفتن نباشد، چرا که همین حالا هم می‌دانید که قرار است در تور روسیه به بزرگترین کشور روی زمین سفر کنید. جنبه مثبت سفر به چنین کشوری این است که شما می‌توانید مقدار فراوانی طبیعت دست‌نخورده و بکر پیدا کنید؛ مکان‌هایی که چشم انتظار کشف شدن توسط مسافران کنجکاو و ماجراجو هستند. شما می‌توانید برخی از نفس‌گیرترین و زیباترین مناظر طبیعی جهان را در این سرزمین پیدا کنید؛ برای مثال کوهستان قفقاز و دریاچه بایکال در سیبری که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده‌اند. در سوی دیگر، از زمستان‌های این سرزمین هراسی نداشته باشید. بله، هوا حسابی سرد است اما لباس‌های گرم زمستانی بپوشید و دل به دریای برف‌ها بزنید تا پاداش بی‌نظیرتان را بگیرید: دنیایی را خواهید دید که انگار همین حالا از میان قصه‌های پریان بیرون آمده است. اگر به اندازه کافی به سمت شمال بروید این فرصت بی‌نظیر را خواهید داشت که شفق قطبی را هم ببینید.

تور روسیه گزینه‌های سرگرمی برای هر کسی با هر سلیقه‌ای را در خود دارد. می‌توانید باله‌های روسی را ببینید که در تمام دنیا مشهور هستند، از نمایش‌های تئاتر دیدن کرده و در کنسرت‌های موسیقی کلاسیک به قطعه‌هایی گوش دهید که توسط آهنگسازان برجسته روسی نوشته شده‌اند و توسط  موسیقی‌دان‌های حرفه‌ای نواخته می‌شوند. این سرزمین همچنین جذاب‌ترین زندگی شبانه دنیا را هم دارد؛ در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها در شهرها موسیقی زنده اجرا می‌شود. این سرزمین هیچ فرصتی را برای شگفت‌زده کردن شما از دست نمی‌دهد، کافی است در مسکو از مترو این شهر برای جابه‌جا شدن استفاده کنید؛ سالن‌های زیرزمینی مترو همانند یک گالری هنری بی‌انتها هستند، تجربه‌ای که تنها می‌توانید در این کشور داشته باشید.

با استفاده از مترو مسکو به تپه‌های گنجشک بروید و از آنجا منظره زیبای شهر را تماشا کنید. بعد از آن به قبرستان Novodevichy رفته، جایی که نام‌های بزرگی مانند ولادیمیر مایاکوفسکی شاعر، میخائیل بولگاکف نویسنده و دمیتری شوستاکوویج آهنگساز در جایگاه ابدیشان آرمیده‌اند. دیدن هنر به کار رفته در ساخت آرامگاه‌های این قبرستان هم جذاب خواهد بود. بعد از آن به سراغ میدان سرخ، کرملین و آرامگاه لنین بروید، مکان‌هایی که مطمئنا ارزش اختصاص دادن زمان زیادی از تور روسیه را دارند. در سن پترزبورگ شما می‌توانید بیشتر از یک روز را در هرمیتاژ سپری کنید اما قدم زدن در خیابان‌های شهر هم لذتی کمتر از دیدن آثار هنری این موزه ندارد. پیدا کردن موزه‌ها و قصرهای کوچک و خوردن یک فنجان قهوه در یک کافه محلی تجربه‌ای خاص، دلپذیر و متفاوت از تمام سفرهایتان تا به امروز برایتان رقم خواهد زد.

سفر با قطار در تور روسیه یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در سفرتان انجام دهید. بنابراین توصیه می‌کنیم حتی قبل از حرکت یکی از این سفرها را برای خودتان ترتیب دهید. همه چیز در مورد قطار سوار شدن در این سرزمین یک تجربه خاص است. قطارها خیلی بزرگ هستند، کند حرکت می‌کنند، در هر ایستگاه در حدود 20 دقیقه توقف می‌کنند و زمان کافی برای شما مهیا کرده تا بیرون آمده، کمی راه بروید یا از یک دستفروش یک ماهی دودی بخرید. در داخل آداب معاشرتی برقرار است که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. در قسمت خوبش ممکن است همسفرانتان شما را به خوردن غذا و نوشیدنی دعوت کنند و در قسمت بدش ممکن است مجبور شوید تخت‌تان در ردیف پایین را به یک فرد مسن بدهید. و احتمالا به یادماندنی‌ترین بخش برای شما تعامل با مامور قطار است کسی که به شما لیوان می‌فروشد تا از کتری بزرگ انتهای کوپه چای برای خودتان بریزید و قبل از رسیدن به ایستگاه شما را با پایش به شدت تکان می‌دهد تا بیدار شوید.

غذاهای روسی جذاب و لذیذ هستند، در طول عمرتان یک بار هم که شده باید غذاهای سنتی این سرزمین را امتحان کنید. برای کسانی که به تور روسیه می‌روند، خوردن این غذاها یک تجربه چشایی کاملا منحصربه‌فرد و نو خواهد بود. یکی از جنبه‌های عالی این غذاها، خوراکی‌های دم دستی و تنقلات هستند؛ خوراکی‌هایی که به طور گسترده در کیوسک‌های گوشه‌های خیابان‌ها در دسترس هستند. شورباها در این سرزمین آن قدر متنوع هستند که شما می‌توانید برای هر روز سفرتان یک شوربای جدید نوش جان کنید. سالادها و سوپ‌های روسی را هم فراموش نکنید؛ غذاهایی که مردم به درست کردنشان افتخار می‌کنند.

خرید در تور روسیه

در تور روسیه شما با گستره جذابی از گزینه‌های خرید روبه‌رو هستید. در مناطق مختلف این سرزمین وسیع، محصولات خیلی خاصی وجود دارند که ریشه‌های روسی دارند. فروشگاه‌ها در این کشور معمولا هفت روز هفته و از ساعت 9 صبح تا 9 شب کار می‌کنند. بازارهای غذا و بازارهای محلی از ساعت 8 صبح کار خود را شروع کرده و تا ساعت 4 یا 5 بعدازظهر به کارشان ادامه می‌دهند. اگر صبح‌های زود به این بازارها بروید، کالاهای با کیفیت‌تری را پیدا می‌کنید چرا که محصولات تازه خیلی زود تمام می‌شوند. همه نوع فروشگاه در این کشور وجود دارد؛ از مراکز خرید لوکس و گران قیمت تا بازارهای محلی ارزان. فروشگاه‌های بزرگ و سطح بالا معمولا در مراکز شهرها قرار دارند. کالاهای ارزان را در مناطق مسکونی راحت‌تر می‌توان پیدا کرد. بازارهای دست‌دوم فروشی اکثرا در حومه شهرها قرار گرفته‌اند، اما با این حال وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به آنها در دسترس هستند. در این بین خیابان‌هایی هم هستند که در آنها تعداد زیادی فروشگاه از یک رده، کالاهای مشخص مانند لباس، لوازم منزل و خوراکی می‌فروشند.

خرید لباس در تور روسیه

در تور روسیه شما می‌توانید برندهای بین‌المللی و مشهور لباس را پیدا کنید. متاسفانه برندهای محلی خیلی کمی وجود دارند؛ طراحان جوان روسی ترجیح می‌دهند به جای طراحی پوشاک ساده و مورد استفاده هر روزه، کارهای خاص و لوکس تهیه کنند. فروشگاه‌های آنها در مراکز خرید بزرگ یا خیابان‌های خرید معروف وجود دارند. در مال‌های معمولی، این برندهای سطح متوسط خارجی هستند که به چشم می‌آیند. محصولات با کیفیت داخلی هم وجود دارند که می‌توانید آنها را در مکان‌هایی پیدا کنید که انتظار نمی‌رود: در یک فروشگاه کوچک در یک خیابان معمولی، در یک مرکز خرید حومه شهر یا در راهرو مترو. این محصولات می‌توانند از یک کلاه پشمی تا لباسی خاص را شامل شوند که از مواد طبیعی و در یک شرکت کوچک یا حتی توسط چند فرد مشتاق به کارهای هنری ساخته شده‌اند. لباس‌های خارجی معمولا گرانتر از حد معمول هستند، به خاطر هزینه‌های بالای گمرکی و نرخ برابری ارز. لباس‌های محلی هم گران هستند؛ قیمت متوسط برای یک کلاه یا دستکش از حدود 500 روبل شروع می‌شود. یک شلوار، پیراهن یا تی‌شرت بدون هیچ طراحی خاصی 1000 تا 1500 روبل قیمت دارند.

خرید سوغاتی در تور روسیه

از نظر صنایع دستی شما گزینه‌های متعددی برای خرید در تور روسیه در اختیار دارید؛ کالاهایی که می‌توانید به عنوان سوغاتی از سفر برگردانید. مشهورترین این سوغاتی‌ها احتمالا عروسک‌های چند تایی ماتروشکا هستند. امروزه ماتروشکاها را به صورت سنتی و هم به اشکال غیر معمول می‌سازند، با چهره‌های ستاره‌های پاپ، سیاستمداران و شخصیت‌های کارتونی. بشقاب‌های نقاشی شده روسی فوق‌العاده گران هستند. این بشقاب‌ها چوبی، سفالی و یا چینی بوده و مشهورترین‌شان خوخ‌لوما (بشقاب‌های چوبی نقاشی شده با گل‌ها و میوه‌ها با رنگ‌های سیاه، قرمز و طلایی) و گژل (بشقاب‌های سفالی که با رنگ آبی تزئین شده‌اند) هستند. قاشق‌های چوبی رنگ شده هم خیلی زیبا هستند و می‌توانید آنها را با پرداخت 100 روبل بخرید.

ظروف چینی سلطنتی (شامل فنجان‌ها، قوری‌های چای، قوری‌های قهوه و مجسمه‌هایی با شکل‌های مختلف) در سن پترزبورگ ساخته می‌شوند و طراحی مجلل و قدیمی شکلی دارند. انتخاب‌هایتان در تور روسیه زیاد خواهند بود و احتمالا فضای خالی در چمدان‌هایتان کم، پس حسابی دقت کنید که وسیله‌های مورد علاقه‌تان را حتما بخرید. کیفیت این نوع ظروف چینی بالا است. شما می‌توانید آنها را از فروشگاه‌های کارخانه‌ها بخرید، به این صورت قیمت‌های بهتری نصیبتان شده و کالاهای اصلی می‌گیرید. مجسمه‌ها و قطعات فانتزی را می‌توان با پرداخت حدود 300 روبل خرید، در حالی که قیمت ظروف چای از 500 روبل شروع شده و تا 8000 روبل برای یک دست کامل بالا می‌رود. یکی دیگر از سوغاتی‌های خوبی که می‌توانید از این سفر برگردانید شال‌های بزرگ روسی هستند. این شال‌ها طرح‌های رنگارنگ و زیبای سنتی دارند و در اندازه‌های مختلف از 50 در 50 تا 120 در 120 سانتیمتر در دسترس هستند. محبوب‌ترین و رنگارنگ‌ترین این شال‌ها، شال‌های پشمی پاولوو پوسادسکی هستند. این پوشش‌های گرم و زیبا همراه با هر لباسی جذاب به نظر می‌آیند. البته برای خوشتیپ بودن باید هزینه‌اش را بپردازید، چرا که این شال‌ها گران هستند و قیمت‌ها از حدود 800 روبل شروع می‌شوند.

پایه استکان یکی از غیرمعمول‌ترین سوغاتی‌هایی است که می‌توانید از تور روسیه برگردانید، سوغاتی که شما را به یاد سفرهایتان با قطار در این سرزمین می‌اندازد. پایه استکان‌ها به طور سنتی در قطارها برای چای داغ استفاده می‌شدند؛ در این زمان این ظروف زیبا از انواع و اقسام فلزات شامل فلزات گرانبها ساخته می‌شوند و طرح‌هایشان معمولا شامل عقاب‌های دو سر معروف روسی هستند. قیمت هر کدام از این پایه‌ها عموما در حدود 800 روبل است. یکی دیگر از سوغاتی‌های جالبی که می‌توانید در این سفر بخرید سماور است. سماورهای روسی ذغالی، الکتریکی و یا ترکیبی هستند. بسیاری از مردم سماورها را به عنوان وسایل دکوری می‌خرند. در بازارهای دست‌دوم فروشی شما این شانش را خواهید داشت که یک سماور آنتیک واقعی را پیدا کنید. قیمت یک سماور مدرن کوچک در حدود 4000 روبل است اما برای سماورهای آنتیک و قدیمی قیمت‌ها از 10 هزار روبل شروع می‌شوند.

یکی دیگر از سوغاتی‌های معروف این سرزمین، کارهای کنده‌کاری شده از پوست درخت توس است. از پوسته این درختان برای ساخت شانه، جای آینه و جعبه‌های کوچک استفاده می‌شود. این سوغاتی‌ها معمولا سبک وزن هستند اما مستحکم بوده و بوی مطبوع چوب طبیعی را دارند. سینی‌های نقاشی‌شده، بزرگ هستند اما یک سوغاتی رنگارنگ و زیبا برای برگرداندن از تور روسیه به حساب می‌آیند. معمولا طرح‌های سنتی شبیه به هم مانند نقوش گل‌ها و میوه‌ها را دارند اما سینی‌هایی هم وجود دارند که دیگر داستان‌های اساطیری روسی را به تصویر کشیده‌اند. محبوب‌ترین سینی‌ها در Zhostovo ساخته می‌شوند و می‌توانید با پرداخت حدود 1500 روبل آنها را بخرید. آثار مربوط به دوران شوروی گزینه‌های جذاب دیگری برای سوغاتی آوردن از سفر هستند؛ اسباب‌بازی‌ها و وسیله‌هایی که حال و هوای آن دوران را به ذهن می‌آورند. بهتر است این وسیله‌ها را در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های سوغاتی نخرید چرا که قیمت‌های بالایی دارند. در بازارهای دست‌دوم فروشی با این که قیمت‌ها غیر قابل پیش‌بینی هستند اما شما می‌توانید بر سر قیمت چانه بزنید.

محل‌های خرید سوغاتی در روسیه

برای خرید سوغاتی در تور روسیه گزینه‌های متعددی در پیش رو دارید. اولینشان مکان‌های معروف توریستی و خیابان‌هایی هستند که در آنها همیشه تعداد زیادی فروشگاه و دکه خیابانی این نوع کالاها را می‌فروشند. توجه داشته باشید که فروشنده‌های خیابانی سود بیشتری می‌کنند و در صورت خرید به تعداد زیاد می‌توانید از آنها تخفیف بگیرید. نمایشگاه‌های صنایع دستی گزینه‌ی بعدیتان خواهند بود؛ نمایشگاه‌هایی که در زمان‌های مختلف در میدان‌ها و مکان‌های خاصی از شهرها برپا می‌شوند. در این نمایشگاه‌ها شما می‌توانید گستره عظیمی از کارهای هنری و صنایع دستی، به علاوه بسیاری از وسایل جذاب و غیر منتظره را پیدا کنید. می‌توانید در این نمایشگاه‌ها چانه بزنید، به خصوص اگر از یک نوع کالا چند تا بخرید. انتخاب بعدیتان بازارهای دست‌دوم فروشی هستند، مکان‌هایی که در آنها کالاهای ارزان بسیاری را پیدا خواهید کرد. ممکن است در میان کالاهای این بازارها اجناس بی‌کیفیت و تقلبی هم وجود داشته باشند اما اگر حواستان جمع باشد کالاهایی عالی با قیمت‌های خیلی ارزان پیدا خواهید کرد.

بهترین زمان برای رفتن به تور روسیه

روسیه بزرگترین کشور دنیا است و 11 منطقه زمانی در دو قاره را در بر می‌گیرد. گستره جغرافیایی این کشور زیبا از مناطق قطبی در شمال تا مناطق نیمه گرمسیری در جنوب کشور را پوشش می‌دهد. برای لذت بردن از دیدنی‌های این کشور، شما باید زمان درستی را انتخاب کنید تا بتوانید در راحتی کامل، آن مکان‌هایی که می‌خواهید را ببینید و فعالیت‌هایی که دوست دارید را انجام دهید.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند هوا در روسیه همیشه منجمدکننده است، اما شاید تعجب کنید اگر بدانید در تابستان، هوا حتی در مناطقی مانند سیبری هم خیلی گرم می‌شود. مقصد بسیاری از مسافران تور روسیه قسمت‌های مرکزی و بخش اروپایی این کشور است، جایی که شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارند. شهرهایی مانند مسکو یا سن پترزبورگ در تقسیم‌بندی‌های آب و هوایی، عنوان اقلیم قاره‌ای مرطوب را به دست می‌آورند. در این شهرها زمستان‌ها طولانی و سرد و تابستان‌ها گرم و کوتاه هستند. دمای تابستان‌ها و زمستان‌های این کشور اختلاف زیادی دارند؛ برای مثال در مسکو دما از منفی 25 درجه در زمستان تا 30 درجه در تابستان تغییر می‌کند.

بهترین زمان برای رفتن به تور روسیه، با توجه به هدف‌تان از سفر مشخص می‌شود. می تا سپتامبر دوره بسیار خوبی است، چرا که در این زمان هوا مطبوع و گرم است. شلوغ‌ترین ماه‌ها در تقویم گردشگری این کشور، جولای و آگوست هستند. اگر به دنبال شلوغی کمتر، آرامش بیشتر و همچنان هوای خوب هستید، پایان بهار و شروع پاییز زمان‌های خوبی برای سفر هستند. در نظر داشته باشید که نسبت به تابستان، هوای این فصل‌ها تغییرات غیر قابل پیش‌بینی بیشتری دارند. اگر دوست دارید روزهای پر از برف زمستان‌های روسیه را تجربه کنید، لباس‌های مناسب با خود ببرید تا در برابر سرما از خودتان محافظت کنید.

بهار روسیه

بهار در روسیه به طور رسمی اول مارس شروع شده و 31 می به پایان می‌رسد. توریست‌های زیادی را نمی‌بینید و این وقت از سال به طور کلی دوره خلوتی برای این کشور به حساب می‌آید. در بهار، هوا تا آوریل هم می‌تواند حسابی سرد باشد. مارس و اوایل آوریل وقت‌های خوبی برای سفر به این کشور نیستند، چرا که خیابان‌ها با برف‌های آب‌شده پوشیده می‌شوند. بهترین زمان برای رفتن به تور روسیه در بهار، اواخر می یا ابتدای ژوئن است؛ روزها طولانی‌تر شده و دمای هوا بیشتر می‌شود. در ماه می چندین جشن از جمله روز کارگر (اول می) و روز پیروزی (9 می) برگزار می‌شوند. در زمان این جشن‌ها رژه و آتش‌بازی انجام می‌شود و هیجان و شادی فراوانی را می‌توانید در تمام خیابان‌ها حس کنید.

تابستان روسیه

در روسیه، تابستان به طور رسمی اول ژوئن شروع شده و 31 آگوست به پایان می‌رسد (سال تحصیلی از اول سپتامبر شروع می‌شود). روسها عاشق این هستند که در این فصل به حومه شهرها رفته و از آفتاب تابستانی لذت ببرند. در تابستان، در شهرهای بزرگ جمعیت مقیم کم می‌شود، چرا که بسیاری از روس‌ها به مناطق روستایی رفته و تعطیلات خود را در خانه‌های تابستانی‌شان سپری می‌کنند. در این کشور پر برف، هر لحظه بودن در آفتاب غنیمت است، بنابراین در شهرها هم بسیاری از مردم را می‌بینید که در مکان‌های عمومی مشغول آفتاب گرفتن هستند. توجه داشته باشید که در روزهای پایانی آگوست، دما به شکل قابل توجهی افت می‌کند؛ در ماه سپتامبر حداقل دما می‌تواند تا حدود 5 درجه هم پایین بیاید.

تابستان بهترین زمان برای رفتن به تور روسیه است. جولای و آگوست پر مخاطب‌ترین ماه‌های فصل گردشگری این کشور هستند. در این فصل در شهرهای بزرگی مانند مسکو و سن پترزبورگ یا شهرهای حلقه طلایی، توریست‌های فراوانی را می‌بینید که از سراسر دنیا و از جمهوری‌های سابق شوروی از جاذبه‌های اصلی این مناطق دیدن می‌کنند. در تابستان روزها طولانی‌تر هستند و ساعت کاری جاذبه‌های توریستی نیز بیشتر می‌شود. در شمالی‌ترین بخش کشور، مانند سن پترزبورگ، آفتاب در دوره شب‌های روشن (از اواخر می تا نیمه جولای) غروب نمی‌کند و فرصتی ایده‌آل برای سفر به این کشور به وجود می‌آورد.

تابستان‌های دلچسب روسیه مشکلاتی هم دارد. وقتی دما تا 30 درجه بالا می‌رود، شرایط می‌تواند تا حدودی ناراحت‌کننده شود، مخصوصا با در نظر گرفتن این که تمامی هتل‌ها، رستوران‌ها و همچنین بسیاری از اتوبوس‌ها و قطارهای مترو تهویه مطبوع ندارند. روسیه کشوری است که برای سرما خیلی خوب تجهیز شده است، اما برای گرما چندان آمادگی ندارد. همچنین در تابستان، قیمت‌ها گرانتر از حد معمول هستند. تابستان برای این کشور فصل پرگردشگر است و قیمت پروازها، قطارها و هتل‌ها به خاطر تقاضای بالا بیشتر می‌شود.

روسیه عموما تابستان‌های گرمی دارد، اما غیر از لباس‌های معمول تابستانی، بد نیست لباس‌های گرم سبک برای صبح‌ها و غروب‌ها، زمانی که هوا خنک‌تر می‌شود همراه داشته باشید. تابستان‌های این سرزمین روزهای بارانی زیادی دارد، بنابراین فراموش نکنید که یک چتر کوچک و جمع‌شونده و یا بارانی با خود ببرید. برای ورود به مکان‌های مذهبی مانند کلیساها، لباس‌های پوشیده نیاز است، خوب است که خانم‌ها همیشه یک روسری یا شال در کیف خود داشته باشند تا در هنگام ورود به بعضی از کلیساهای ارتدوکس سر و شانه‌های خود را بپوشانند. توجه داشته باشید که مردها هم نمی‌توانند با شلوارک وارد مکان‌های مذهبی شوند.

پاییز روسیه

پاییز فصل کوتاهی در این سرزمین است و آب و هوا فوق‌العاده غیر قابل پیش‌بینی است. در سپتامبر تعداد مسافران تور روسیه به شدت کاهش می‌یابد و اگر این ماه هوای خوبی داشته باشد فرصتی عالی برای مسافرت پیش رویتان خواهد بود. مزیت این وقت سال این است که در مکان‌های عمومی با شلوغی کمتری مواجه خواهید شد و توریست‌های زیادی را هم نخواهید دید. رنگ‌های پاییزی بسیار زیبا هستند، چرا که درخت‌ها در این فصل تغییر رنگ داده و رنگ‌های نارنجی، زرد و سرخ به خود می‌گیرند. نیمه‌های اکتبر که برسد، دمای هوا تا مقدارهای منفی کم شده است. اواخر اکتبر و نوامبر، ممکن است بارش برف شروع شود، در نتیجه برای بسیاری از توریست‌ها این ماه‌ها زمان‌های خوبی برای سفر نیستند.

زمستان روسیه

زمستان‌های سخت روسیه اول دسامبر شروع شده و تا آخرین روز فوریه ادامه دارد. تا پایان دسامبر، بیشتر کشور با برف پوشیده شده است. روسیه برای این فصل از سال، خیلی خوب آماده است؛ همیشه تعداد زیادی برف‌روب را می‌بینید که برف را از خیابان‌ها و جاده‌ها پاک می‌کنند. در زمستان دمای هوا در بخش‌های مختلف کشور تغییرات فراوانی دارد؛ در مسکو و سن پترزبورگ دما حتی تا منفی 20 درجه هم پایین می‌آید. در منطقه سیبری دما تا منفی 50 درجه هم می‌تواند افت کند. گفتنی است مسکو و سن پترزبورگ نسبت به سیبری مناطق شرجی‌تری هستند و در نتیجه در این شهرها سرما خیلی شدیدتر حس می‌شود. سردترین منطقه‌ی دارای سکنه در دنیا، شهر Oymyakon در شرق سیبری است؛ دمای هوا در این منطقه به زیر 70 درجه هم رسیده است.

غیر از سرما این را هم در نظر داشته باشید که در زمستان‌های روسیه روزها خیلی کوتاه هستند، مخصوصا در شهرهای شمالی‌تر کشور مانند سن پترزبورگ. رفتن به تور روسیه در زمستان، مزایایی هم دارد که تا اندازه‌ای واضح هستند: توریست‌های خیلی کمتری می‌بینید، صفی وجود ندارد و قیمت‌های پروازها، هتل‌ها و قطارها در پایین‌ترین سطح خود قرار دارند. البته توجه داشته باشید که در زمستان بعضی از جاذبه‌های گردشگری یا بسته‌اند یا ساعت‌های کاری خود را محدود کرده‌اند. اول تا هشتم ژانویه تعطیلات جشن سال نو و کریسمس ارتدوکس است. در این روزها رویدادهای جذاب و تماشایی برگزار شده و برخی از موزه‌های مسکو رایگان هستند.

مهم‌ترین مسئله در تور روسیه در زمستان، هوا نیست، انتخاب لباس‌های مناسب است. برای این وقت از سال شما به لباس‌های خیلی گرم (در واقع خیلی خیلی گرم) نیاز دارید. دمای هوا، چه منفی 5 درجه باشد چه منفی 20 درجه، لباس‌هایی که برای زمستان‌های روسیه نیاز دارید ثابت هستند؛ تفاوت لایه‌هایی است که باید بپوشید. توصیه می‌کنیم برای سفر زمستانی به این سرزمین این لباس‌ها را داشته باشید: کلاه پشمی (در بهترین حالت با پوشش گوش)، دستکش ضخیم و شال، چکمه‌های ضخیم با کفی بلند و ضد لیز خوردن (خانم‌های روسی تنها زنان روی زمین هستند که می‌توانند با کفش پاشنه بلند روی برف راه بروند، شما امتحان نکنید به ریسکش نمی‌ارزد) و کت‌های پشمی بلند تا زیر زانو.

برای پیاده‌روی در دمای پایین‌تر از منفی 15 درجه، بهترین پوشش، کاپشن‌های ضخیم کلاه‌دار و بلند، شلوارهای حرارتی و چکمه‌های اسکی است. پایین‌تر از منفی 25 درجه، معمولا خود روس‌ها هم از خانه خارج نمی‌شوند و مسیر مراکز خرید و رستوران‌ها را با اتومبیل طی می‌کنند (البته اگر بتوانند روشنش کنند). توجه کنید که فضاهای داخلی و ساختمان‌ها به خوبی گرم می‌شوند و وسایل گرمایشی بیشتر اوقات در بیشترین درجه‌شان تنظیم شده‌اند، بنابراین توصیه می‌کنیم لباس‌هایی بپوشید که بتوانید به راحتی از تن‌تان در بیاورید. تمام این لباس‌ها را می‌توانید در مراکز خرید در شهرهای بزرگ پیدا کنید و یک یادگاری عالی برای برگشت از تور روسیه همراه بیاورید.

قیمت تور روسیه

برای دوست‌داران ماجراجویی، افراد کنجکاو و آنهایی که از دیدن جاذبه‌ها و کسب اطلاعات در مورد تاریخ یک سرزمین لذت می‌برند، احتمالا هیچ سفری برایشان جذاب‌تر از تور روسیه نخواهد بود. خوشبختانه هیچ زمان بهتری غیر از حالا هم برای سفر به این سرزمین تماشایی و جذاب وجود نداشته است. در سال‌های نه خیلی دور، مسکو در بالای لیست گران‌ترین شهرهای دنیا قرار داشت. در سال‌های اخیر اما ارزش روبل نصف شده و حالا زمانی بهتر از همیشه برای داشتن یک تور ارزان روسیه و بازدید از بخش‌های مختلف این سرزمین بزرگ از جمله شهر مسکو به وجود آمده است.

هزینه غذا در تور روسیه چه قدر است؟

یکی از ارزان‌ترین غذاهایی که می‌توانید در این سفر نوش جان کنید، ساندویچ‌های خوشمزه و سیرکننده شاورما (نوعی طبخ گوشت به سبک کباب ترکی) هستند. شما می‌توانید شاورماها را تقریبا در هر جایی با پرداخت حدودا 3 دلار تهیه کنید. این غذاهای نسبتا ساده اما لذیذ به شما فرصت می‌دهند در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کرده و بتوانید یک تور ارزان روسیه داشته باشید. غذاهای سنتی روسی را می‌توانید در استولووایاس‌های شهرها بچشید؛ رستوران‌های ساده و کافه‌تریا مانند که نامشان از زمان کومونیست‌ها باقی مانده است. در این رستوران‌ها شما می‌توانید گستره متنوعی از غذاها شامل غذاهای تهیه شده از گوشت و سبزیجات و یا برش (نوعی آبگوشت روسی) را با پرداخت 3 یا 4 دلار تهیه کنید. اگر دوست داشتید غذاهای غربی را بخورید، در مسکو و سن پترزبورگ گستره متنوعی از رستوران‌های عالی با قیمت‌های مناسب را در اختیار دارید. برخلاف برخی از کشورهای آسیایی، غذاهای اروپایی در اینجا قیمت‌های بالاتری ندارند و رفتن به سراغشان تاثیر آنچنانی بر قیمت تور روسیه شما نخواهد داشت.

قیمت هتل در روسیه چه قدر است؟

مسکو با داشتن جمعیتی بیشتر از تمام کشورهای اسکاندیناوی، شهری واقعا عظیم به حساب می‌آید. نکته مهم حتی برای آنهایی که می‌خواهند یک تور ارزان روسیه داشته باشند این است که در مناطق مرکزی شهر اقامت کنند تا بتوانند دسترسی راحتی به جاذبه‌ها داشته باشند. خوشبختانه در این بخش شهر هم خوابگاه‌ها و هتل‌های ارزان قیمت زیادی پیدا می‌شوند. یک شب اقامت در یک خوابگاه مدرن درست در قلب شهر مسکو حدود 11 دلار در فصل پرگردشگر هزینه خواهد داشت. در سطوح بالاتر می‌توانید انتظار قیمت‌های خیلی بالاتری را داشته باشید؛ هتل‌های 4 ستاره و 5 ستاره شهر در میان گرانترین‌های دنیا قرار دارند. در سن پترزبورگ، در قلب شهر و در امتداد خیابان اصلی Nevsky Prospect اقامت کنید، به این صورت دسترسی آسان به جاذبه‌های مهم، کانال‌های آبی زیبا و موزه هرمیتاژ فوق مشهور خواهید داشت. در این حالت در هزینه‌های رفت و آمد هم صرفه‌جویی کرده و شانس پایین آوردن قیمت تور روسیه برایتان بیشتر می‌شود. در این شهر هم با شبی حدودا 10 دلار می‌توانید در یک خوابگاه اقامت کنید. توجه کنید قیمت هتل‌های چند ستاره و با امکانات کامل خیلی زیاد است و می‌تواند به چند صد دلار هم برسد.

هزینه بازدید از جاذبه‌ها در تور روسیه چه قدر است؟

دیدن میدان سرخ در مسکو یکی از بایدهای سفر به این سرزمین است. میدان سرخ، قلب مسکو، روسیه و اتحاد جماهیر شوروی بوده و هست. این میدان احتمالا مشهورترین میدان شهری در میان تمام پایتخت‌های کشورهای دنیا است. در یک طرف شما دیوارهای سرخ رنگ کاخ کرملین را دارید و در طرف دیگر کلیسای جامع سنت باسیل. این کلیسای فوق‌العاده زیبا هر روز هفته به جز چهارشنبه از ساعت 10 تا 19 باز است و برای ورود به آن باید 6.7 دلار بپردازید. سن پترزبورگ را ونیز شمال می‌نامند و برای این نامگذاری دلیل خوبی هم وجود دارد. برخلاف ونیز البته در اینجا قایق‌سواری در کانال‌ها قرار نیست بودجه سفرتان را تمام کند؛ شما همچنان می‌توانید یک سواری دلچسب در زمان غروب آفتاب در کانال‌های زیبای شهر داشته باشید و رویای داشتن یک تور ارزان روسیه را به آب نسپارید. هزینه یک گشت 90 دقیقه‌ای با راهنمای انگلیسی زبان در حدود 10 تا 15 دلار خواهد بود. تجربه‌های کمی وجود دارند که بتوانند از نظر جذابیت و دلپذیری با قایق‌سواری در کانال‌های سن پترزبورگ رقابت کنند. تنها موزه لوور پاریس است که از نظر بزرگی از موزه هرمیتاژ پیشی می‌گیرد با این حال وقتی نوبت به شکوه و عظمت و مجموعه‌های بی‌نظیر هنری و تاریخی برسد، این موزه هیچ‌گاه در رتبه دوم جای ندارد. ورودی موزه هرمیتاژ تنها 10 دلار است مبلغی که آنچنان در قیمت تور روسیه شما تاثیر نخواهد داشت، اما مطمئن باشید سفرتان بدون این بازدید ناتمام خواهد ماند.

هزینه‌ی جابه‌جایی و گشت و گذار در تور روسیه چه قدر است؟

سیستم‌های حمل و نقل عمومی کارآمد در شهرهای بزرگ در دسترس هستند و قیمت‌های پایین آنها به شما کمک خواهند کرد یک تور ارزان روسیه داشته باشید. در مسکو البته شما با استفاده کردن از مترو برای جابه‌جایی، تجربه‌ای متفاوت از گشت و گذار خواهید داشت چرا که ایستگاه‌های مترو در این شهر همانند گالری‌های هنری و ساختمان‌های تاریخی هستند. بلیت مترو مسکو برای یک سفر، 50 روبل (حدود 80 سنت) هزینه دارد. بلیت تک سفره مترو سن پترزبورگ هم تنها 45 روبل است. مترو این شهر عمیق‌ترین شبکه قطارهای زیرزمینی در جهان است. در این شهر هم طراحی و حال و هوای ایستگاه‌ها شما را مجذوب خودشان خواهند کرد.

هیچ تجربه‌ی گشت و گذاری در دنیا، احتمالا حماسی‌تر از تجربه سوار شدن قطار در راه‌آهن سراسری سیبری نخواهد بود؛ مسیری که در امتداد دو قاره امتداد دارد: از مسکو در غرب تا ولادی وستوک در ساحل اقیانوس آرام. برای افراد ماجراجو یا هر کسی که به دیدن و آشنا شدن با جنبه‌های مختلف این سرزمین علاقه دارد، این سفر یکی از بایدهای زندگیش باید باشد. خوشبختانه انجام این سفر قرار نیست باعث شود قیمت تور روسیه شما سر به فلک بکشد؛ تمام این سفر 9900 کیلومتری تنها 300 دلار هزینه خواهد داشت. بلیت‌هایی را بخرید که به شما فرصت می‌دهند در شهرهای مختلف در طول مسیر، از قطار پیاده شده و یک یا دو شب را بمانید. خبر خوب برای علاقه‌مندان به داشتن یک تور ارزان روسیه این که هر چه از مسکو دور شوید قیمت غذا و هتل پایین‌تر می‌آید.

به "تور روسیه" امتیاز دهید

16 کاربر به "تور روسیه" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه"

1 دیدگاه

15 اردیبهشت 1397

تور های روسیه ویژه جام جهانی 2018 معرفی کنید

پاسخ به Amir
* سوالتان را از کارشناس ما بپرسید، در صورتی که تمایل دارید با شما تماس گرفته شود، اطلاعات تماس خود را هم در فرم زیر درج نمایید (اطلاعات تماس شما در سایت نمایش داده نخواهد شد)
تلفن: 75284-021